Pakolaiset ennen kuntalaisia...

Hyvä kirjoitus oli Länsi -Savo lehdessä tänään Pertunmaan kunnanvaltuuston puheenjohtajalla. Mitä tapahtuu kunnassa niiden 4 vuoden jälkeen, kun valtionavut lakkaavat pakolaisille? Vuonna 2001 eduskunnan päätöksellä päätettiin ottaa Suomeen vuosittain kiintiöpakolaisia 750 joka vuosi. Olisko eduskunnan syytä miettiä onko Suomen taloustilanne enää sama ja onko järkevää ottaa edelleen tuota määrää pakolaisia Suomeen. Eikö eduskunnalta löydy sitä todellista vastuunkantoa omien kansalaistensa pärjäämisestä ja hyvin voinnista Suomessa.
Eikö voisi nyt lopettaa tai leikata tuota kiintiötä, kun se kerran on Suomen eduskunnan päätettävissä? Että silleen.
23214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ei yhtään savunahkaa enää tänne täysihoitoon. Se on kapinan paikka nyt. EI ole vapaita asuntoja, kun savunahkat ovat etusijalla. Ihmisiä ajetaan ehdoin tahdoin ammattirikollisiksi.

Äänestä
  • Ketkähän äänesti eduskunnassa mamutuksen puolesta silloin?

    Äänestä

  • Tosi on kirjoitti:

    Ketkähän äänesti eduskunnassa mamutuksen puolesta silloin?

    dtysr

    Äänestä

Ei löydy vastuunkantoa. Nythän hallituksemme päätti ottaa 1050 kiintiöpakolaista ja pelkään, että se jää pysyväksi. Hallitus teki pikapikaa lisäbudjetin, että saavat velaksemme 300 lisäpakolaista:


01. (26.40.01 ja 63, osa) Maahanmuuttoviraston ja valtion vastaanottokeskusten toimintamenot (siirtomääräraha 2 v)

Momentille myönnetään nettomäärärahaa 26 609 000 euroa.

Selvitysosa: Päätösosa korvaa talousarvioesityksen momentin päätösosan ensimmäisen kappaleen.

Lisäys 83 000 euroa talousarvioesityksen 26 526 000 euroon nähden aiheutuu palkkausten tarkistuksista.

2014 talousarvio
26 609 000

****************************************
21. (26.40.63, osa) Pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden vastaanotto (arviomääräraha)

Momentille myönnetään 30 657 000 euroa.
Vuoden 2014 pakolaiskiintiö on 1 050 henkilöä.

Selvitysosa: Päätösosan ensimmäinen kappale korvaa talousarvioesityksen momentin päätösosan ensimmäisen kappaleen ja päätösosan toinen kappale korvaa talousarvioesityksen momentin päätösosan viimeisen kappaleen.

Lisäys 146 000 euroa talousarvioesityksen 30 511 000 euroon nähden aiheutuu lisääntyneistä matka-, majoitus- ja päivärahakustannuksista, kun pakolaiskiintiö nostetaan 750 henkilöstä 1 050 henkilöön vuonna 2014.
--------------------------------------------------------------------------------
2014 talousarvio
30 657 000

Edellinen pieni osa poimittu linkistä:
http://budjetti.vm.fi/indox/sisalto.jsp?year=2014&lang=fi&maindoc=/2014/taet/hallituksenEsitys/hallituksenEsitys.xml&opennode=0:1:47:109:133:


Katso tästä koko maahanmuuttokuskaus ja vastaanottomajoituskulut::
http://budjetti.vm.fi/indox/sisalto.jsp?year=2014&lang=fi&maindoc=/2014/aky/aky.xml&id=/2014/aky/YksityiskohtaisetPerustelut/26/40/40.html

70 miljoonalla eka vuosi majoitusta ja noutoa!

Äänestä

Suomi ottaa ensi vuonna 1050 pakolaista
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194849299126/artikkeli/suomi ottaa ensi vuonna 1050 pakolaista.html
Suomen pakolaiskiintiö on ensi vuonna 1050 henkilöä.

Sisäministeriön mukaan pakolaisia otetaan 300 enemmän kuin edellisinä vuosina. Syynä on Syyrian kriisi.

Ministeriö on päättänyt vuoden 2014 pakolaiskiintiön kohdentamisesta.

Suomi ottaa vastaan 500 syyrialaista pakolaista, 150 afganistanilaista pakolaista Iranista, 150 kongolaista pakolaista eteläisestä Afrikasta, ja 150 sudanilaista pakolaista Egyptistä. Lisäksi varaudutaan sadan hätätapauksen vastaanottoon.

Ja kaikki velaksi. Tämän vuoden lopussa valtionvelka 100 miljardia euroa.

Äänestä

Mokuttajilla on sellainen kikka että aina vaan puhutaan kiintiöpakolaisista, mutta toissijaisesta turvapaikkojen myöntämis menettelystä ei sanota mitään. Oikeasti suurin osa sossumamuista on saanut, ja saa toissijaisin perustein myönnetyn turvapaikan, eikä heitä lasketa kiintiöpakolaisiksi.
Näin sossuturvamamujen määrä voidaan valehdella pienemmäksi.
Virallinen syy on se että suurin osa turvapaikan hakijoista ei täytä virallista Geneven sopimuksen pakolais määritelmää, vaan he ovat elintaso pakolaisia. Siksi heille annetaan "turvapaikka" tällä toissijaisen turvapaikan perustein. Taloudelliset edut ovat kuitenkin täysin samat, kuin ns. oikeilla pakolaisilla.

Äänestä
  • Paranoid Humanoid kirjoittaa mm. että
    "...sellainen kikka että aina vaan puhutaan kiintiöpakolaisista, mutta toissijaisesta turvapaikkojen myöntämis menettelystä ei sanota mitään. Oikeasti suurin osa sossumamuista on saanut, ja saa toissijaisin perustein myönnetyn turvapaikan, eikä heitä lasketa kiintiöpakolaisiksi."

    Kommentti:
    Totta on, että kiintiöpakolaisten lisäksi meille valuu lisäksi TUHANSITTAIN joka vuosi muita koko maailman hoivattavia kuten oheinen tilasto osoittaa:
    http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html#turvapaikanhakijat

    Sen lisäksi valtion ja kunnan erityissuojeluksessa (Vihreät, Demarit, Vasemmisto) olevat tuhannet (ainakin 4.000 - 5.000) paperittomat eli laittomasti maassa oleskelevat ja pukumiehet kanssa tänne tulleet romanikerjäläiset.

    Äänestä

  • päättäjien tuki kirjoitti:

    Paranoid Humanoid kirjoittaa mm. että
    "...sellainen kikka että aina vaan puhutaan kiintiöpakolaisista, mutta toissijaisesta turvapaikkojen myöntämis menettelystä ei sanota mitään. Oikeasti suurin osa sossumamuista on saanut, ja saa toissijaisin perustein myönnetyn turvapaikan, eikä heitä lasketa kiintiöpakolaisiksi."

    Kommentti:
    Totta on, että kiintiöpakolaisten lisäksi meille valuu lisäksi TUHANSITTAIN joka vuosi muita koko maailman hoivattavia kuten oheinen tilasto osoittaa:
    http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html#turvapaikanhakijat

    Sen lisäksi valtion ja kunnan erityissuojeluksessa (Vihreät, Demarit, Vasemmisto) olevat tuhannet (ainakin 4.000 - 5.000) paperittomat eli laittomasti maassa oleskelevat ja pukumiehet kanssa tänne tulleet romanikerjäläiset.

    dryrty

    Äänestä

Joka tapauksessa maakunnissakin on alettu herätä näkemään se todellisuus mitä tämä humaanitäärinen hyysääminen tulee maksamaan veronmaksajille.
Suomella ja Suomalisilla ei ole varaa elättää noita elintasopakoloisia. Että silleen.

Äänestä
  • Niin, mutta sosiaalikitäjiä tulee niin kauan, kun liberaaleja akkoja äänestetään suvaitsevaisina mieleistelemään ulkomaan pakolaisille, turvapaikanhakijoille ja rakastuneille mamuille, jotka ovat saaneet läskiämmistä ankkurinsa oleilemaan.

    Ja naisissa ja nuorissahan riittää ääriliberaaleja. He yhdistävät sosiaaliperäisen maahanmuuttovastaisuuden rasismiin, heidän arvonsa ovat sellaisia, että kaikilla on oikeus tulla ja pummata suomessa, oikeuksia, oikeuksia ja oikeuksia kupata suomen verovaroja ja silmät suljetaan vielä rikollisuudeltakin ja huuetaan vaan että niin ne suomalaisetkin, niin siinä se on kunnes sisälliss-otavaihe alkaa jossain vaiheessa.

    Äänestä

Puhut asiaa akat ja pentu politiikot on saatava pihalle niillä, ei ole mitään todellisuudentajua asioista. Että silleen.

Äänestä

Lapsilisissä on vielä leikattavaa. Työttömyysturvassa samoin.

Ja ilman muuta työmatkakulujen vähennysoikeus pitää poistaa kokonaan.

Sillä lailla ne mamut pystyvät elämään mukavasti, talkoovoimin. Kännykät heille on tietysti vielä kustannettava, että voivat tilata khattia ennen kuin entinen loppuu.

Äänestä

Eikö vieläkään kannata osoittaa mieltä tätä järjetöntä menoa vastaan???

Äänestä

Mieltä osoittamaan kansalaiset, jos ei pian järjestetä äänestystä siitä haluammeko tosiaan ottaa velkaa, että voimme ottaa tänne ulkomaalaisia eläteiksi! Suomi on kyllä maapallolla ihan ainutlaatuisin ääliö tässäKIN asiassa.

Äänestä

Joka haluaa elättejä Suomeen elättäköön ne omalla kustannuksellaan, ei yhteisillä verorahoilla PISTE.

Äänestä

Pitkään jatkunut kiista paperittomien terveydenhuollosta sai jälleen maanantaina uuden päätepisteen. Kaupunginhallitus päätti äänin 8–7, että Helsinki takaa jatkossa terveyspalvelut raskaana oleville naisille ja kaikille alle 18-vuotiaille samaan hintaan kuin helsinkiläisille. Paperittomien terveyspalveluiden laajentamista kannattivat vihreät, Sdp ja vasemmistoliitto.

"Tämä on kahdeksas kerta, kun olen itse tästä äänestämässä. Joka kerta selvä enemmistö on ollut sitä mieltä, että hoito halutaan haavoittuvimmille. Tuntuu aika naurettavalta, että asia haluttiin edelleen nostaa äänestykseen", vihreiden valtuustoryhmää johtava Emma Kari sanoi kokouksen jälkeen.

Sosiaali- ja terveyslautakunta päätti marraskuun lopussa, että pikkulapsille ja raskaana oleville naisille taataan terveyspalvelut samaan hintaan kuin helsinkiläisille.

Kaupunginhallitusta johtava Tatu Rauhamäki (kok) kuitenkin käytti otto-oikeuttaan, eli vei asian ylimpien päättäjien ratkaistavaksi. Nyt kaupunginhallitus päätti, että jatkossa hoito tarjotaan myös alle 18-vuotiaille.

Rauhamäen mielestä kaupunginhallituksen päätös oli "järjetön".

"Tämä lisää kustannuksia helsinkiläisille veronmaksajille. Tämä johtaa siihen, että kun suuri osa paperittomista on Helsingissä, niin valtiolla ei ole enää mitään intressiä ottaa osaa kustannuksiin", hän sanoi.

Rauhamäen mielestä oli kuitenkin tärkeää, että päätöksen paperittomien hoidosta teki kaupunginhallitus eikä sosiaali- ja terveyslautakunta. Häntä ei kaduttanut otto-oikeuden käyttäminen, vaikka se kääntyikin itseään vastaan.

"Maanantaina ei päätetty enää merkittävistä laajennuksista. Raskaana olevien naisten hoidosta syntyy kuitenkin suurimmat kustannukset", Rauhamäki sanoi.

Paperittomilla tarkoitetaan ihmisiä, jotka oleskelevat maassa ilman viisumia tai oleskelulupaa.

Heitä arvioidaan olevan Suomessa noin 2 000–3 000, mutta lukumäärä voi olla suurempikin. Valtaosa asuu pääkaupunkiseudulla.

Paperittomat voivat saada nyt kiireetöntä hoitoa vain vapaaehtoisten lääkärien pyörittämältä klinikalta. Jos tapaus on kiireellinen, hoitoa on joka tapauksessa annettava julkisessa terveydenhuollossa.

Kokoomus haluaisi odottaa kansallisia linjauksia paperittomien hoidosta. Rauhamäen tietojen mukaan THL saa linjaukset valmiiksi tammikuussa.

"Valtio on heidät Suomeen päästänyt, valtio antaa heidän jäädä Suomeen", hän sanoo.

Vihreiden Kari kummastelee Rauhamäen näkemyksiä.

"Kun puhutaan heikoimmassa asemassa olevista, ei ole mitään syytä odottaa. Suomi on sitoutunut lasten oikeuksiin. Kyse on ihmisoikeuksista."

Kari ei myöskään ymmärtänyt kokoomuksen motiiveja tuoda asiaa jälleen äänestykseen.

Edellisen uutisen linkki:
http://www.hs.fi/kaupunki/a1386568202006

Äänestä
  • Pitääpä muistaa , että ei vihervasureita äänestä vahingossakaan.

    Äänestä

  • rrttttr kirjoitti:

    Pitääpä muistaa , että ei vihervasureita äänestä vahingossakaan.

    Eikä Demareita. Ne hyppäsivät Vihreiden ja Vasureiden kelkkaan myös paperittomien terveydenhoidon järjestämisessä ja yhdessä ajoijat sen läpi.

    Helsingissä on pitkät jonot, jota tietoa käsittääkseni pimitettiin tai harhautettiin veronmaksajilta:
    http://www.hs.fi/kaupunki/Lääkärijonoista tuli kiistaa Helsingin tilastointitapa täyttä huttua/a1397361853190?ref=hs-art-new-6

    Ote uutisesta:
    "Yleiskuva jonoista luodaan ottamalla vielä näistä ajoista mediaani eli lukujoukon keskimmäinen arvo: puolet saa ajan nopeammin, puolet hitaammin.

    Useiden pyyntöjen jälkeen HS sai Helsingiltäkin vastaavalla tavalla tilastoidut jonotusajat maaliskuulta.

    Niiden mukaan terveysasemille kiireetöntä aikaa saa jonottaa keskimäärin 29 päivää – yhtä kauan kuin Espoossa."

    Vantaalla jonon keskipituus on 23 tai 47 päivää riippuen siitä, onko kuntalainen listautunut jonkun tietyn lääkärin potilaaksi. Omalääkärin hankkineet saavat ajan nopeammin.

    Kapsokaan PK-seudun jonot Hesarin linkistä!

    Äänestä

"Joka kerta selvä enemmistö on ollut sitä mieltä, että hoito halutaan haavoittuvimmille. Tuntuu aika naurettavalta, että asia haluttiin edelleen nostaa äänestykseen"
Emma Kari ei ole älynnyt asiaa, tai sitten valehtelee. Ensiapu hoitoa saa kuka tahansa, ja on aina ennenkin saanut, oli papereita tai ei. Kyse on pitempi aikaisista hoidoista, ja niistä siinä äänestettiin.

"Kari ei myöskään ymmärtänyt kokoomuksen motiiveja tuoda asiaa jälleen äänestykseen."
Eipä tuo tunnu ymmärtävän mistään mitään. Edes sen yhden kerran, kun kokoomus esittää järkevän idean.
Kannattaa suomalaistenkin alkaa esiintymään paperittomina, niin pääsee nopeammin lääkäriin eikä maksa yhtään mitään. Jos tarvii vaikkapa hammaslääkäriä, ei muuta kuin vaikka hiuksia värjäämään, että näyttäisi edes vähän ulkomaalaiselta. Suomalaisillehan hammaslääkäri voi maksaa satoja euroja.
Vielä kun auton vakuutuksille ja ylinopeus sakoille saisi paperittomien edut. Poliisille molottaisi vaan jotain itse keksimäänsä kieltä, niin matka jatkuisi ilman ongelmia. Ilmainen pysäköinti etu ulkomaalaisilla mustalaisilla jo onkin, ainakin Helsingissä.

Äänestä

Just niin Suomen terveydenhoito ei ole tarkoitettu ulkomaalaisten pitkäaikais sairauksien hoitoon. Hoitoa saa, mutta omalla kustanuksella. Että silleen.

Äänestä

Tässä paperittomien terveydenhoitosuunnitelma:

Helsingin Sosiaali- ja terveyslautakunnan Demarit, Vihreät, Vasemmisto ja Rkp päättivät myöntää paperittomille palvelut:
Maija Anttila, Sdp,
Joonas Leppänen, Vas,
Jouko Malinen, Sdp,
Laura Nordström, Vihr,
Leena Riittinen, Vihr, M
ikael Sjövall, Rkp,
Tuomas Tuure, Vihr,
Anna Vuorjoki, Vas

Paperittomien palvelujen suunnitelma:

http://www.hel.fi/static/public/hela/Sosiaali-_ja_terveyslautakunta/Suomi/Paatos/2013/Sote_2013-11-26_Sotelk_18_Pk/8659D1DA-098B-4C13-B447-306C2D0E416F/Ns_paperittomien_henkiloiden_terveydenhuollon_jarj.html

Otteita linkistä: "Suppeimmillaan, järjestettäessä vain terveydenhuoltolain 50 §:n mukainen kiireellinen hoito, vuosikustannukset ovat joitakin satoja tuhansia euroja. Tarkemman arvion tekeminen on mahdotonta. Terveydenhuollon tietojärjestelmistä ei voida tällä hetkellä selvittää paperittomien terveydenhuollon toteutuneita kustannuksia."

"Terveyspalvelujen tarjonnan vaikutus maahan tuloon

On mahdollista, että laajojen terveydenhuollon palvelujen tarjoaminen paperittomille lisäisi laillista ja laitonta maahantuloa sekä maassa oleskelua. Tämä aiheuttaisi ennalta arvaamattomia terveydenhuollon kustannuksia ja resurssitarpeita sekä perusterveydenhuollossa että erikoissairaanhoidossa. Esimerkiksi yhden lääkkeille vastustuskykyisen tuberkuloositapauksen hoito maksaa 160 000 euroa, lääkkeille herkän tuberkuloosin 6 kk:n lääkehoito 15 000 euroa ja HIV:n hoitokulut vähintään 20 000 euroa vuodessa. HUS-alueella tuberkuloosin ilmaantuvuus on kantaväestössä 4/100 000, maahanmuuttajilla 35 / 100 000."

Äänestä

Ei ihme, että Suomeen on tunkua tulla loisimaan veronmaksajien kustannuksella. Että silleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi on kirjoitti:

Hyvä kirjoitus oli Länsi -Savo lehdessä tänään Pertunmaan kunnanvaltuuston puheenjohtajalla. Mitä tapahtuu kunnassa niiden 4 vuoden jälkeen, kun valtionavut lakkaavat pakolaisille? Vuonna 2001 eduskunnan päätöksellä päätettiin ottaa Suomeen vuosittain kiintiöpakolaisia 750 joka vuosi. Olisko eduskunnan syytä miettiä onko Suomen taloustilanne enää sama ja onko järkevää ottaa edelleen tuota määrää pakolaisia Suomeen. Eikö eduskunnalta löydy sitä todellista vastuunkantoa omien kansalaistensa pärjäämisestä ja hyvin voinnista Suomessa.
Eikö voisi nyt lopettaa tai leikata tuota kiintiötä, kun se kerran on Suomen eduskunnan päätettävissä? Että silleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu