Suuren eksytyksen jäsenkirkot:

Ulkona eksytyksestä

Ekumenisen liikkeen jäsenkirkkojen opit ovat vierasta evankeliumia siitä syystä, että heidän oppinsa mukaan ihminen vanhurskautuu ja saa Pyhän Hengen jo vauvana kastekipon ääressä. Katolinen ja ortodoksinen kirkko vielä siitäkin syystä, että heillä on Jeesuksen sijasta välimiehenä ja palvonnan kohteena pyhimykset ja Neitsyt Maria.
"Miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa?" 2.Kor.6:15 Joh. 17:20-23

Jeesus tarkoitti uskossa olevien HENGEN YHTEYTTÄ, ei ihmistekoisten ORGANISAATIOIDEN YHDISTÄMISTÄ. Uudestisyntyneellä Jeesuksen seuraajalla EI VOI OLLA hengen yhteyttä uudestisyntymättömän Marianpalvojan tai nimikristityn luterilaisen kanssa.
Ekumeeninen yhteys yhdistää kaikki kirkkokunnat ORGANISATOORISEEN yhteyteen. Johtajaksi on nousemassa Vatikaanin paavi, joka sallii itseään kutsuttavan nimellä Vicarius Filii Dei - "Jumalan Pojan sijainen maan päällä". TÄMÄ ON LOPUN AJAN EKSYTYS, jota eivät näe (tai halua nähdä) ne, JOILLA EI OLE RAKKAUTTA TOTUUTEEN.
Ekumeniassa mukana olevat yhteisöt, seurakunnat ja kirkot tunnustavat toistensa kaikki jäsenet veljiksi ja sisariksi. Tämä tarkoittaa sitä, että he tunnustavat myös toinen toistensa opit, esim. lapsikasteen, Marian, pyhimysten ja reliikkien palvonnan, kuolleiden puolesta rukoilemisen jne.
Tämä puolestaan tarkoittaa sitä, että TULEE OSALLISEKSI HEIDÄN SYNTEIHINSÄ.
"Vai ettekö tiedä, että joka yhtyy porttoon, tulee yhdeksi ruumiiksi hänen kanssaan?" 1. Kor. 6:16
Osallistuminen yhteiseen ehtoolliseen uskosta osattomien kanssa tarkoittaa tulemista yhdeksi lihaksi heidän kanssaan, ts. osallistumista heidän synteihinsä. 1. Kor. 10:16-22 1. Kor. 11:23-32
".. joutuvat kadotukseen, sentähden ETTEIVÄT OTTANEET VASTAAN RAKKAUTTA TOTUUTTEEN, voidaksensa pelastua. Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että HE USKOVAT VALHEEN, ETTÄ KAIKKI NE TUOMITTAISIIN, JOTKA EIVÄT OLE USKONEET TOTUUTTA, VAANMIELISTYNEET VÄÄRYYTEEN" 2. Tess. 2:7-12. Ekumenia on tuo mainittu väkevä eksytys.

Ekumeenisen Neuvoston jäseninä ovat Suomessa:
# Suomen evankelis-luterilainen kirkko
# Suomen ortodoksinen kirkko
# Suomen Vapaakirkko
# Katolinen kirkko Suomessa
# Suomen Pelastusarmeija
# Finlands svenska baptistsamfund
# Finlands svenska metodistkyrka
# Suomen Metodistikirkko
# Missionskyrkan i Finland
# The Anglican Church in Finland
# International Evangelical Church in Finland

4

199

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan kuin olisin nähnyt saman aloituksen aiemminkin useilla keskustelupalstoilla.

    • Hyvä uutinen

      Samaa aihetta olen huomannut myös. Ei ehkä ihan samoilla sanoilla. Mutta hyvä on sanoma.

    • ota selvää ja ymmärr

      "Katolinen ja ortodoksinen kirkko vielä siitäkin syystä, että heillä on Jeesuksen sijasta välimiehenä ja palvonnan kohteena pyhimykset ja Neitsyt Maria."

      Nyt on kyllä niin, että sinä itse olet joutunut eksyksiin. Sanooohan jo Sanakin, että paholainen on valheen isä ja mitä muuta onkaan tuomiosi katolisista ja ortodokseista.

      Tiedä siis, että katolilaiset ja ortodoksit eivät tietenkään palvo, vaan kunnioittavat Neitsyt Mariaa ja muita pyhiä. Jeesus Kristus on heidän välittäjänsä, jota kukaan ei korvaa. Neitsyt Maria on rukouspyyntöjen välittäjä ja esirukoilija.

      • Ei yksinkertainen

        Kukahan se sanoikaan, että "Voi pyhä yksinkertaisuus"? Sopii tähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      955
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      858
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      109
      840
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      61
      761
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      621
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      593
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      45
      521
    8. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      518
    9. 42
      489
    10. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      48
      473
    Aihe