Suuren eksytyksen jäsenkirkot:

Ulkona eksytyksestä

Ekumenisen liikkeen jäsenkirkkojen opit ovat vierasta evankeliumia siitä syystä, että heidän oppinsa mukaan ihminen vanhurskautuu ja saa Pyhän Hengen jo vauvana kastekipon ääressä. Katolinen ja ortodoksinen kirkko vielä siitäkin syystä, että heillä on Jeesuksen sijasta välimiehenä ja palvonnan kohteena pyhimykset ja Neitsyt Maria.
"Miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa?" 2.Kor.6:15 Joh. 17:20-23

Jeesus tarkoitti uskossa olevien HENGEN YHTEYTTÄ, ei ihmistekoisten ORGANISAATIOIDEN YHDISTÄMISTÄ. Uudestisyntyneellä Jeesuksen seuraajalla EI VOI OLLA hengen yhteyttä uudestisyntymättömän Marianpalvojan tai nimikristityn luterilaisen kanssa.
Ekumeeninen yhteys yhdistää kaikki kirkkokunnat ORGANISATOORISEEN yhteyteen. Johtajaksi on nousemassa Vatikaanin paavi, joka sallii itseään kutsuttavan nimellä Vicarius Filii Dei - "Jumalan Pojan sijainen maan päällä". TÄMÄ ON LOPUN AJAN EKSYTYS, jota eivät näe (tai halua nähdä) ne, JOILLA EI OLE RAKKAUTTA TOTUUTEEN.
Ekumeniassa mukana olevat yhteisöt, seurakunnat ja kirkot tunnustavat toistensa kaikki jäsenet veljiksi ja sisariksi. Tämä tarkoittaa sitä, että he tunnustavat myös toinen toistensa opit, esim. lapsikasteen, Marian, pyhimysten ja reliikkien palvonnan, kuolleiden puolesta rukoilemisen jne.
Tämä puolestaan tarkoittaa sitä, että TULEE OSALLISEKSI HEIDÄN SYNTEIHINSÄ.
"Vai ettekö tiedä, että joka yhtyy porttoon, tulee yhdeksi ruumiiksi hänen kanssaan?" 1. Kor. 6:16
Osallistuminen yhteiseen ehtoolliseen uskosta osattomien kanssa tarkoittaa tulemista yhdeksi lihaksi heidän kanssaan, ts. osallistumista heidän synteihinsä. 1. Kor. 10:16-22 1. Kor. 11:23-32
".. joutuvat kadotukseen, sentähden ETTEIVÄT OTTANEET VASTAAN RAKKAUTTA TOTUUTTEEN, voidaksensa pelastua. Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että HE USKOVAT VALHEEN, ETTÄ KAIKKI NE TUOMITTAISIIN, JOTKA EIVÄT OLE USKONEET TOTUUTTA, VAANMIELISTYNEET VÄÄRYYTEEN" 2. Tess. 2:7-12. Ekumenia on tuo mainittu väkevä eksytys.

Ekumeenisen Neuvoston jäseninä ovat Suomessa:
# Suomen evankelis-luterilainen kirkko
# Suomen ortodoksinen kirkko
# Suomen Vapaakirkko
# Katolinen kirkko Suomessa
# Suomen Pelastusarmeija
# Finlands svenska baptistsamfund
# Finlands svenska metodistkyrka
# Suomen Metodistikirkko
# Missionskyrkan i Finland
# The Anglican Church in Finland
# International Evangelical Church in Finland

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan kuin olisin nähnyt saman aloituksen aiemminkin useilla keskustelupalstoilla.

    • Hyvä uutinen

      Samaa aihetta olen huomannut myös. Ei ehkä ihan samoilla sanoilla. Mutta hyvä on sanoma.

    • ota selvää ja ymmärr

      "Katolinen ja ortodoksinen kirkko vielä siitäkin syystä, että heillä on Jeesuksen sijasta välimiehenä ja palvonnan kohteena pyhimykset ja Neitsyt Maria."

      Nyt on kyllä niin, että sinä itse olet joutunut eksyksiin. Sanooohan jo Sanakin, että paholainen on valheen isä ja mitä muuta onkaan tuomiosi katolisista ja ortodokseista.

      Tiedä siis, että katolilaiset ja ortodoksit eivät tietenkään palvo, vaan kunnioittavat Neitsyt Mariaa ja muita pyhiä. Jeesus Kristus on heidän välittäjänsä, jota kukaan ei korvaa. Neitsyt Maria on rukouspyyntöjen välittäjä ja esirukoilija.

      • Ei yksinkertainen

        Kukahan se sanoikaan, että "Voi pyhä yksinkertaisuus"? Sopii tähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3033
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2675
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1793
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe