Pimeitä töitä ainakin raksapuolella on tarjolla vaikka kuinka. On kaikenlaista talonremonttia ja kesämökkiä joihin tehdään terasseja ja sen sellaista, ei mitään rakennusfirmojen hommia. Pitää vaan ensin saada ahkeran ja aikaansaavan kaverin maine niin johan alkaa työtarjouksia satelemaan. Alku on hankalin.
Miettikää nyt, Suomi on täynnä kesämökkejä ja nyt on kesä tulossa. Vanhat mammat ja papat eivät yksin jaksa pitää torppaansa yllä. Kuutemokeikkaa pukkaa.
Ja eikun sitten suu suppuun, niistä ei kehuskella kavereille kaljabaarissa eikä missään.
Miettikää nyt, Suomi on täynnä kesämökkejä ja nyt on kesä tulossa. Vanhat mammat ja papat eivät yksin jaksa pitää torppaansa yllä. Kuutemokeikkaa pukkaa.
Ja eikun sitten suu suppuun, niistä ei kehuskella kavereille kaljabaarissa eikä missään.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Oletko ajatellut, että kun on pitkäaikaistyötön peruspäivärahalainen, ei ole varaa sijoittaa yli 2000 euroa sellaisiin tarvikkeisiin, joilla noita pimietä hommia voi ryhtyä tekemään. Lisäksi aina tarvitaan jonkinlaista perustietoa, rakennetaanpa mitä hyvänsä. ..No, siinä toki netti auttaa sitä teoriapuolta, mutta käytännön taitoakin tarvitaan.
Ei niissä hommissa mitään välineitä tarvi hankkia. Työn teettäjä hankkii. Akkuporakone, moottorisaha, sirkkeli, lapio, kirves, puukko, naulapyssy komressori yms.. siinähän niitä, jokaisella mökin/talon rakentajalla on ne. Valmiina.
Niillä joilla on valmiina usean tonnin timpurikalusto, tekevät itse omat rakennushommat ja vielä niitä pimeitäkin niiden päälle.
Ei tee. Kaikkea ei voi tehdä yksin eikä kaikki osaa tehdä kaikkea. Ja työn määräkin voi olla niin suuri että sen takia tarvitaan ylimääräinen käsipari.
Muurarin tai sähkärin töitä ei voi pimeänä tehdä eikä maan kaivuutakaan, mutta paljon paljon muuta voi.
Tuo mainittu timpurinkalusto löytyy joka ikisen omakotirakentajan luota.
lgvh
Joo, ei muuta kuin hämäräheikit porvarit rikostutkintaan, verotukseen ja yhteiskuntavastuuseen, kuten muutkin ihmiset.
http://www.paavoarhinmaki.fi/blogi/2014/ikuisesti-jokerit-vaan-ei-khlssa/
Veroparatiisit on suljettava, veropakolaisyritykset on laitettava verotukseen ja yhteiskuntavastuuseen. Niiden rahoittaminen valtion, eli kansan selkänahoista on loputtava.
EU-vaaleissa äänestäkää Vasemmistoa, niin saadaan edes vähän jarruja porvareille.
Tottakai+ja+tuloveroprosentti+90%:in+että+saa+elätettyä+ulkomaan+elintasoturffareita+viiden+tähden+ylläpidolla.
Minä+teen+kyllä+ihan+päinvastoin.+Kaikki+tarvitsemani+tavarahyödykkeetkin+pyrin+tekemään+ulkomailta+ettei+väliliset++verot+päätyisi+Suomeen.+Ostolistaa+teen+vuoden+mittaan+ja+pari+kertaa+ostoreissuja+vuodessa.
Tämä+alkoi+jo+Sipilän+aikana+kun+niitä+surffareita+tuli+laumoittain,+miljardeja+tarvittiin+muutamassa+kuukaudessa+ja+rahat+löytyivät+sormia+napsauttamalla.+Kukaan+ei+sanonut+että+rahat+ei+riitä,+mikä+taas+on+aina+ensimmäinen+kommentti+kun+suomalaiset+tarvitsevat+jotain.+Eivätkä+sitten+saakaan.
Ei onnistu. Joutuu heräämään aikaisin ja kännissä tulee huonoa työtä.
Mutta voin kyllä tulla Ryyppykaveriksi jos ei tarvitse nousta aikaisin.
Ps. Lainaatko 50e ?
Maksamalla veroja tuet Euroopan ja Eu,n harmaata taloutta.
Kyllä verot kuuluu maksaa.Millä muuten maksetaan Kreikan seuraava tuki paketti.
Jos me ei makseta on vaarassa,että joutuvat myymään osan 112 tonnin kulta varannostaan,Ja sehän olisi väärin.
Ukrainan kaasuvelkakin on kohta maksettava,joten maksakaa veronne kiltisti.
Suomessa kahden työvoiman markkinat on kallista työllistää henkilöitä
Esimerkki 6000€ remontti sis verot yms toiseen tapaan hinta3280€
Tekisin jos tietäisin,olen vaihtanut paikkakuntaa,joten en tiedä ketkä tatvitsevat.
Mee sinne kumipääryssäraksalle sit.
Olen aina tehny pimeitä hommia ja työnantajalla on työkalut. Köyhänä työttömänä omistan jotain työkaluja mutta se jolle teen hommat antaa työkalut. Oon rakentanut vaikka ja mitä tehnyt tänäkin vuonna ison piharempan 15 tonnia maksoi asiakkaalle, itse sain tonnin siitä käteen. Vaikka ihmisillä on työkalut, ei ei jaksa tehdä isoo remppaa itse, vanhat 60 v miehet ei jaksa kun niitten vaimo vaatii puutarharemppaa niin minä sitten teen.
Kiinnostas kauheesti kyllä.
Olen tehnyt niitä hommia useita vuosia, pääasiassa raksatyötä mutta vähän jotain muutakin.
Nyt on neljä eri paikkaa jossa työskentelen, tosin yhdessä niistä enää joitakin päiviä vuodessa. Ja yhdessä taas pitkiäkin aikoja.
Oisko jotain semmosta työtä missä kolhoosi maksaa inssitasosen peruspalkan ja lisätvielä päälle. Töissä saa vittuilla ihmisille minkä jaksaa eikä mitään tarvi tehdä kun on niin kiire. Jos jotain tekeeki niin tekee tahallaan päin vittua kostoksi sovinistille. Hah haa. Eikä siitämitään seuraa. Semmonrn kiva duuni kato.
Voisin siivoukeikkoja ja hen.kohtaisen avustajan keikkoja tehdä
Itse käräytin kaverin joka teki kuutamokeikkoja....sai kuulemma kunnon mätkyt...he he hee..
Olet kuollut mies