Erityisesti teille, jotka luette teoreettista fysiikkaa pääaineena (kuullaan mielellään muidenkin mielipiteitä): Mitä kannattaisi valita sivuaineiksi? Fysiikkaa, matematiikkaa, tietojenkäsittelytiedettä? Onko esimerkiksi fysikaalinen kemia sivuaineeksi aivan järjetön ajatus (kun tuo kiinnostaisi myös, ja fysiikka sekä matematiikka valmiiksi niin kovasti pääroolia näyttelevät jo perus- ja pääaineopinnoissa)?
Ts. teoriassahan tällainen valinta on täysin mahdollista, mutta kuinka käytännön kannalta? Meneekö homma päin mäntyä, jos ei esim. jotain perinteistä fysiikka-matematiikka-tietojenkäsittelytiedekomboa valitse sivuaineeksi?
Teoreettisen fysiikan sivuainevalinta
3
197
Vastaukset
- Sivuainepähkäilijä
P.s. Jo siihen meni ikuisuus, kun piti valita mitä lähteä lukemaan pääaineena, matematiikkaa, fysiikkaa vai kemiaa (suoravalintamahdollisuus jokaiseen koulutusohjelmaan). Päädyin teoreettiseen fysiikkaan, koska se oikeastaan sisälsi valmiiksi jo kaksi näistä, matematiikan ja fysiikan. Kuinka siis saisin tuon kemian (vieläpä fysikaalisen kemian) oikeilla sivuainevalinnoilla sisällytettyä opintokokonaisuuteen?
Onhan noita teknis-luonnontieteellisiä koulutusohjelmia teknillisissä yliopistoissa, jotka sisältävät niin kemian, fysiikan kuin matematiikankin. Tekisi mieli vain saada samankaltainen koulutus enemmän teoreettiselta kuin teknillisestä perspektiivistä. Toivottavasti joku vielä tajuaisi mitä edes yritän tarkoittaa. :)
Omakohtaisia kokemuksia mainituilta linjoilta ei olisi ollenkaan pahitteeksi jakaa tässä. Kiitos. - Sivuainepähkäilijä
Tarkennuksena:
Kyse on siis opiskelusta Helsingin yliopiston matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa, jos tällä vaikka jotain merkitystä kysymyksiini sattuu olemaan. - naistutkija2
Fysiikkaa on siis pakko lukea teoreettisen sivuaineena, ja matikka on todella hyödyllinen sivuaine. Ohjelmoimaan kannattaa opetella joko TKT:n puolella tai vaihtoehtoisesti fysiikan laitoksen omilla koodauskursseilla.
En näe syytä, miksi fysikaalisen kemian lukeminen olisi "täysin järjetön ajatus". Opiskeluvuosina kerkeää tosin ajatella asioita tarkemmin, eli ei se juna mene vaikket ihan skarppina olisikaan ekana vuonna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1246602MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535664Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.784423NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun854303Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1024071Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 791235
- 3341227
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a101189Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978