Erityisesti teille, jotka luette teoreettista fysiikkaa pääaineena (kuullaan mielellään muidenkin mielipiteitä): Mitä kannattaisi valita sivuaineiksi? Fysiikkaa, matematiikkaa, tietojenkäsittelytiedettä? Onko esimerkiksi fysikaalinen kemia sivuaineeksi aivan järjetön ajatus (kun tuo kiinnostaisi myös, ja fysiikka sekä matematiikka valmiiksi niin kovasti pääroolia näyttelevät jo perus- ja pääaineopinnoissa)?
Ts. teoriassahan tällainen valinta on täysin mahdollista, mutta kuinka käytännön kannalta? Meneekö homma päin mäntyä, jos ei esim. jotain perinteistä fysiikka-matematiikka-tietojenkäsittelytiedekomboa valitse sivuaineeksi?
Teoreettisen fysiikan sivuainevalinta
3
183
Vastaukset
- Sivuainepähkäilijä
P.s. Jo siihen meni ikuisuus, kun piti valita mitä lähteä lukemaan pääaineena, matematiikkaa, fysiikkaa vai kemiaa (suoravalintamahdollisuus jokaiseen koulutusohjelmaan). Päädyin teoreettiseen fysiikkaan, koska se oikeastaan sisälsi valmiiksi jo kaksi näistä, matematiikan ja fysiikan. Kuinka siis saisin tuon kemian (vieläpä fysikaalisen kemian) oikeilla sivuainevalinnoilla sisällytettyä opintokokonaisuuteen?
Onhan noita teknis-luonnontieteellisiä koulutusohjelmia teknillisissä yliopistoissa, jotka sisältävät niin kemian, fysiikan kuin matematiikankin. Tekisi mieli vain saada samankaltainen koulutus enemmän teoreettiselta kuin teknillisestä perspektiivistä. Toivottavasti joku vielä tajuaisi mitä edes yritän tarkoittaa. :)
Omakohtaisia kokemuksia mainituilta linjoilta ei olisi ollenkaan pahitteeksi jakaa tässä. Kiitos. - Sivuainepähkäilijä
Tarkennuksena:
Kyse on siis opiskelusta Helsingin yliopiston matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa, jos tällä vaikka jotain merkitystä kysymyksiini sattuu olemaan. - naistutkija2
Fysiikkaa on siis pakko lukea teoreettisen sivuaineena, ja matikka on todella hyödyllinen sivuaine. Ohjelmoimaan kannattaa opetella joko TKT:n puolella tai vaihtoehtoisesti fysiikan laitoksen omilla koodauskursseilla.
En näe syytä, miksi fysikaalisen kemian lukeminen olisi "täysin järjetön ajatus". Opiskeluvuosina kerkeää tosin ajatella asioita tarkemmin, eli ei se juna mene vaikket ihan skarppina olisikaan ekana vuonna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307