Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Onko fetisismi muuttumatonta?

Vanhemmalla väellä lienee kokemusta, pysyvätkö nuorena olleet fetissit elämän mukana. Haalistuuko koko asenne iän myötä? Vaihtuvatko fetissit?
9235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä vaihtuvat.

Äänestä

Minulla vahvistuivat! Hyvä, että oli vielä käyttämättömiä piristeitä vanhojen päivien varalle.

Äänestä

voi,mutta tulevat josku takaisin

Äänestä

En tiedä olenko vielä varsinaisesti vanhempi, mutta hieman jo ikää on kertynyt. Oman kokemukseni mukaan se lapsuus- ja nuoruusajan fetissi on ja pysyy rakkaimpana. Sen lisäksi olen huomannut, että kyseisen fetissin rinnalle on tullut samaan kategoriaan kuuluvia saman suuntaisia fetissejä, joista jotkut ovat vieneet aika ajoin huomion lähes tyystin. Siltikin, aina kun siihen alkuperäiseen fetissiin palaa, on kuin tulisi kotiin pitkältä harharetkeltä. Suhde fetissiin on kuin pitkä rakkaus. Välillä tulee viileämpiä suvantovaiheita, mutta sitten kun tulee kiihkeämpi aika, intohimo on entistäkin suurempaa.

Äänestä

Fetissit voivat vaihtua siinä mielessä, että toiset voivat jäädä joksikin aikaa taka- alalle.
Sellaista vaihtumista, että joku aikaisempi fetissi ei enää kiihottaisi lainkaan ja missään tilanteessa, en usko.

Äänestä

Fetissi katoaa välillä taustalle ja saattaa jopa unohtua joksikin aikaa, mutta kyllä se aina tulee takaisin. Uusia fetissejä kehittyy mutta se perusfetissi, se vanhin ja rakkain, se ei kyllä koskaan kokonaan katoa vaan nousee esiin silloin tällöin. Ehkä se ei enää riivaa niin kuin nuorempana mutta pulpahtelee kuvioihin kun vähiten odottaa.

Äänestä

kyllä se laimenee ikää myöten. Nuorena kun fetissiin käsiksi pääsy on vaikeampaa jos asuu vielä kotona, ei ole rahaa jne. niin se pitää himoa korkealla.
Myöhemmin sitten kun saa kyllikseen fettailla niin alkaa intokin laimentua.

Tänä vuonna tulee 40v täyteen ja kyllä välillä jo tuntuu että mikään ei tunnu enää miltään.

Äänestä
  • Totta tuokin puoli asiasta. Kun fettailu oli vaikeampaa, se aika kun sitä pääsi toteuttamaan, oli todellista laatuaikaa. Nuorena kaikki tapahtui muutenkin kympillä. Ehkä nykyisinkin kun fetissiin lisää hieman kielletyn hedelmän elemettiä, siihen saa edelleen aikaan sen nuoruuden jännityksen ja nautinnon kutkuttavan suloisen sekoituksen. Toisin sanoen, jos vaikkapa esimerkiksi nauttisi kumiin pukeutumisesta, jo se, että käy lähikaupassa kumialusasussa tuo aloituksena täysin eri tunteen, kuin nautiskelisi kumista koko ajan vain yksikseen omassa kämpässä.
    En siis usko, että varsinaisesti se, että saa kyllikseen fettailla olisi syy, miksi into laimentuu tai mikään ei tunnu miltään. Luulen syyn olevan pikemminkin se, että ei keksitä uusia variaatioita ja tapoja nauttia fetissistään/ fetisseistään. Eihän se sama seksiasentokaan ja täysin sama kaava muussa seksissäkään pidemmän päälle ole hauskaa, vaan ihminen kyllästyy. Yksi hyvä keino parisuhteessa on fetissin jakaminen eli otetaan kumppani mukaan fetissileikkeihin. Tällöin mukaan tulee jälleen jännityselementti, miten kumppani suhtautuu ja mihin asioihin suostuu. Joissakin tapauksissa myös se, miten muut ihmiset suhtautuvat.
    Itse olen sitä mieltä, että fetisismi on pitkän parisuhteen pelastus. Koskaan seksielämä ei käy tylsäksi. Jos vaarana on tylsistyminen, keksitään yhdessä joku uusi jännä jippo nauttia uudella tavalla.

    Äänestä

Lähinnä se muuttuu miten paljon fetissileikkejä milloinkin harrastaa. Välillä tulee kausia jolloin ei huvita. Joskus taas himo on jatkuvaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valteeni kirjoitti:

Vanhemmalla väellä lienee kokemusta, pysyvätkö nuorena olleet fetissit elämän mukana. Haalistuuko koko asenne iän myötä? Vaihtuvatko fetissit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu