Muutama muisto

kymmenien ajoilta
1950-luku oli
1960-luku oli
1970-luku oli
1980 -luku oli
1990 -luku oli
2000-luku oli
2010-luku on
ja eipä siinä muuta sanomista.
10134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tuohon 1980- lukuun kellonajan mikä on tärkeä 13.25

Äänestä
  • Miksi?

    Äänestä

Suurin muisto pitkä työttömyys.

Äänestä

Tiivistettynä kysymistäsi kymmenistä joista olen lieksalaisena nähnyt.

50- luvulla Lieksa oli valtakunnallisestikin vireä ja menestyvä paikkakunta.
60- luvulla näkyi kaikkialla voimakasta kehitystä niin hyvään kuin huononkin suuntaan, ainakin väki alkoi valua pois paikkakunnalta.
Myöhemmät vuosikymmenet on vain pikaisten käyntien näkymiä, joten jääköön mielipiteet.

Äänestä

Minä muistan vaan surkeita asioita enkä halua muuta muistaa.

Äänestä

Lieksan loistokausi oli vuodet keskioluen vapauttamisen aikoihin.

Äänestä

Sodan jälkeen Lieksa on ollut pelkässä nousussa ja 60/ luvun taitteessa se nousu kiihtyi hurjasti, jatkuen aina 70, 80 luvun loppuun, kunnes se romahdus tuli kerralla 1989 tienoilla. Tästä romahduksesta emme ole nousseet, emmekä nouse, tietenkin yksi konsti olisi, eli tehdään Lieksasta veroparatiisi, ei makseta avustuksia, mutta ei verojakaan. Jollakinhan sitä pitää elää, niin miksei valtionkokeiluavustusverorahalla? Ajatelkaa valtio maksaa meidän vähätkin pyyteet verovaroista, johon meidän itse ei tarvitse osallistua, vaan ottaa annettaessa. Tosiasiassa tulisimmeko toimeen paremmin, jos sosialismi ei työntäisi näppejään jokaiseen sokeripalaseen, jonka suuhumme laitamme? Vapaata kaupantekoa jossa ei tunneta välikäsiä, vaan kauppa toteutuisi ostajan ja myyjän välillä, jossa aina toinen voittaa ja tästähän syntyy se vapaa kauppasopimus, eikö niin? Hyvämieli syntyy siitä, kun saa itse päättää, vaikka ne päätökset olisivat vaikkapa vähän tyhmiäkin! Lieksassa on ainoastaan yksi vika ja se on sitä, että olemme kaukana kaikesta, eikä se oikein siten toimi. Hyvääkin tässä kaukana olemisesta pitää löytää, niin olkoon se sitä, että saamme olla rauhassa niiltä, jotka pelkäävät tulla metsään.

Äänestä

Sillon ennen ihmiset oli ilosia,menetyviä,entas nyt,ovatko?

Äänestä

Kyllä täälläkin iloinen olla mieli

Äänestä

1970-luku tulee mieleen. Läksin Lieksasta kohti Helsinkiä työn perään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lieksasta vuosi- kirjoitti:

kymmenien ajoilta
1950-luku oli
1960-luku oli
1970-luku oli
1980 -luku oli
1990 -luku oli
2000-luku oli
2010-luku on
ja eipä siinä muuta sanomista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu