Kaupunkilehti Turkulaisen kirjoitus 12.4.2014:

Oli pysäyttävä sana

Uskonnon opetus kouluissa?
Hyvä yhteiskunta perustuu suurelta osin hyvään koulusivistykseen, jossa oppilaat saavat tiedon lisäksi sydämen sivistystä suhtautumisessa kanssaihmisiin, esimerkiksi erilaisten uskontojen omaksuneita kohtaan. Ihmistä pitää kunnioittaa, vaikka ei niin välittäisikään hänen uskonnostaan.
Mielestäni valtion ylläpitämän koulujärjestelmän tulee nähdä kaikki uskonnot samanarvoisina. Sen ei kuitenkaan tulisi tarkoittaa, että muslimien, budhalaisten, jehovantodistajien, mormoonien yms. vaatimus saada uskontojensa mukaista opetusta meidän verovaroillamme olisi oikeutettua. Mielestäni jokaisen uskontokunnan tulee itse hoitaa ja kustantaa jäsentensä uskonnonopetus. Jos joku kirkkokunta ei tule toimeen omillaan, oin sellaisen aika loppua.
Kristillistenkin ryhmittymien tulee ottaa itse vastuu lähetyskäskyn toteuttamisesta. Raamattu ei opeta, että seurakunnalle kuuluva tehtävä delegoitaisiin koululaitokselle.
Mielestäni kouluissa voidaan opettaa vain yleiskatsaus suurista uskonnoista. Näin voi toteutua kaikkia kansalaisia kunnioittava uskonnonvapauslain mukainen tasa-arvo. Koulujen uskontotunnit voivat näin ollen jäädä vain muutamiin tunteihin vuodessa.
Kristinuskon opettajan ei enää pitäisi opettaa niin sanottuna tunnustuksellisena (luterilaisuutena), vaan alkuperäisenä ja raamatullisena kristinuskona. Ainoana oppikirjana tulisi olla Raamattu. Näin koululaiset saisivat kuulla uskontojen sekaannuksen keskellä oikean pelastuksen tien, että Jeesus on ainoa Pelastaja. Hänen verensä kautta saadaan synnit anteeksi. - Mutta Hänet pitää ottaa vastaan (2 Kor. 6:1,2)., tehdä parannus synneistä ja lähteä kasteelle Jeesuksen Nimeen! Apt. 2:38,41.
Luterilaisella kirkolla ei enää tule olla etuasemaa muihin kristillisiin uskonsuuntiin nähden.
Historiassa on ikäviä esimerkkejä yhteiskunnan rattaisiin päästetyistä uskontojen vaikutuksista, olkoot ne islamilaisia tai nimikristillisiä kirkkouskontoja. Moniuskontoistuneen Suomen pitää siis puhdistaa valtiokoneistonsa, mm. eduskunta, armeija ja koululaitos, uskonnollisesta toiminnasta. Ihmisoikeuksien kunnnioittaminen valtiojärjestelmän taholta edellyttää neutraalia suhtautumista kaikkiin uskontoihin. Uskonnoista vapaa valtiovalta, jossa vallitsee uskonnonvapaus, on paras vaihtoehto kaikille kansalaisille!

Weijo Lindroos,
uskonnoista vapaa kristitty.

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä se on?

      Harvinaista suorasanaisuutta kristityltä. Yleensähän ne vain myhäilee ja siunailee.
      "Uskonnoista vapaa kristitty" on uusi käsite.

    • Takakiree ¿

      Uskonnot eivät kuulu kouluihin. Lahkot opettakoon ihan itse omilla kustannuksillaan sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      92
      1526
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      952
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe