Mahtaa Kekkonen kääntyä haudassaan.
http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/ukraina haglund-19120
http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/ukraina haglund-19120
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Niinhän se Halla-ahokin veisi ja ihan samassa ohjelmassa. Mitä persut sekoilee ????
RKP hallituksessa, Perussuomalaiset oppositiossa.
Perussuomalaisilla ei yhtenäistä Natolinjaa.
Ja se onkin suurin riski Suomen politiikassa tällä hetkellä.
Persuista Nato-myönteisiä ovat mm.:
Soini, Halla-aho, Eerola, Terho jne. jne.
Persujohto vetää omaa kenttäänsä höplästi. Kannattajat riehuvat ja haukkuvat muita natomyönteisyydestä - samaan aikaan kun oma puolue on yksi suomen natomyönteisimmistä.
Herra Halla-aho kykenee teeskentelemään mitä vain, salaamaan mitä tahansa, mutta minua hän ei petä - voin mennä henkilökohtaiseen takuuseen miehen natomielisyydestä. Tutkittu asia.
Hyvä! Poliitikot alkavat havahtua todellisuuteen. Venäjä siirtelee rajoja asevoimin. Toiveajattelu eikä höpinä olemattomasta EU-puolustuksesta eivät enää auta.
Ja myös ps:n on kääntynyt johtajiltaa nato-myönteiseksi. Nato-linjan puolesta Haglund ja Soini mahtuvat hyvin samaan hallitukseen, kummatkin nato-myönteisiä. Myös Halla-aho ja myös Sampo Terho ps:ssä natomyönteisiä.
"Venäjä siirtelee rajoja asevoimin."
Venäjän Krimin operaatio ei vaatinut tippaakaan verta. Samaa ei voi sanoa Kiovassa toteutetusta vallankumouksesta, jonka länsi masinoi. Parhaillaan on CIA:n suorassa valvonnassa (!) käynnissä aseellinen hyökkäys Itä-Ukrainan venäläisiä vastaan. Milloin maailma saa tarpeekseen USA-NATO-EU:n röyhkeydestä? Ainakin Venäjä on saanut siitä tarpeekseen. Länsi on jännittänyt jousen vaarallisen tiukalle.
Hyvä, hyvä, muistuttakaa ihmisiä näistä faktoista alinomaan.
> Venäjän Krimin operaatio ei vaatinut tippaakaan verta.
Kyllä se vaati. Muistaaksenii venäläiset ampuivat ainakin kaksi ukrainalaista sotilasta.
Sotavoimin Venäjä siirsi rajoja tapahtuipa verenvuodatusta vai ei.
> samaa ei voi sanoa Kiovassa toteutetusta vallankumouksesta, jonka länsi masinoi.
Kyseessä ei ollut "lännen masinoima" vallankumous ja sen verenkin vuodattivat Janukovitshin turvallisuusjoukot.
> Parhaillaan on CIA:n suorassa valvonnassa (!) käynnissä aseellinen hyökkäys Itä-Ukrainan venäläisiä vastaan
Katsot liikaa Venäjän propagandaa.
> Milloin maailma saa tarpeekseen USA-NATO-EU:n röyhkeydestä?
YK:n äänestykset kertovat asiasta selvää kieltä. Yleiskokouksessa taisi löytyä peräti 11 tukijaa Venäjälle. Pohjois-Korea, Kazakstan, Kuuba, ... tunnettuja demokratioita kaikki.
Avaa silmäsi niin näet. Venäjä (mm. Putin ja Lavrov) kielsi että sen sotilaat olisivat olleet Krimin valtauksen tekijöitä. Sittemmin venäjän on myöntänyt että venäläisiä sotilaitahan ne. Putin oikein kiitti asevoimia hyvin tehdystä työstä. Kummalla kerralla Putin valehteli?
Putlerin käynnistämä "Suomi NATOon" -kampanja on saanut suomalaiset poliitikotkin heräämään.
Niin tekisi Soinikin. Ja Halla-aho on likimain NATO-fanaatikko.
Siltä osin ainakin muutamalla Persulla on edes joku tolkku päässä.
No virallisestihan nuokin herrat joutuvat valehtelemaan että eivät ole NATO:n kannalla, koska ovat populisteja. Sinä päivänä kun "kanansan kaikista syvimmällä olevat rivit" ovat NATO:n kannalla, niin silloin Soinkin on.
Te johdatte Soinia eikä päinvastoin. Hän on sitä mieltä mitä te olette eikä päinvastoin. Sellaista on populismi: kenraali kysyy sotilailtaan mihin suuntaan haluavat mennä kun kohtaavat vihollisen. Sitten kenraali "johtaa" sotilaat haluamaansa suuntaan.
Tottakai RKP hur.rit natoon haluavat,kun pelkäävät venäjää ihan sikana samoin kuin serkkunsa ruotsissa.
Jokaisen puolueen kannattajakunnassa on kuitenkin puolesta ja vastaan ihmisiä,vain RKP:sä kaikki haluaa natoon.