"laitetaanko pakasteet pieneen pussiin" sanonta loppuu pian kaupoissa kun
EU,lta tulee määräys muovipussien käytön lopettamisesta.
Harmi, nekun ovat kotonakin käteviä jos ne kotiin ehjäksi saa.
ja eikös ne olleetkaan maatuvaa sorttia?
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288678274612.html
EU,lta tulee määräys muovipussien käytön lopettamisesta.
Harmi, nekun ovat kotonakin käteviä jos ne kotiin ehjäksi saa.
ja eikös ne olleetkaan maatuvaa sorttia?
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288678274612.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllähän ne nopeasti maatuu, vaan ei taida olla öljypohjaisena ympäristölle hyväksi? Minulla oli tuollaisessa loppukesästä sukat pihalla kun olin saunalle pyykättäväksi viemässä. Aina jäi ja jäi. Lumen sulettua keväällä pussista oli ehkä puolet jäljellä. Aurinko, vesi ja jää oli tehtävänsä tehnyt.
Mutta tämä on tätä, keskitytään pikkuseikkoihin kun oikeisiin ongelmiin keskittyminen vaatisi oikestikin jotain ponnisteluja.
Jäteasemalla kävin tutustumassa, niin kertoivat että kun REF-laitoksella tekevät jätteestä polttoainehaketta, sen käyttökelpoisuus perustuu juurikin noihin mukana oleviin muovipusseihin. Eli eu:n vaatimuksesta ohta taas kipataan sekajäte kaatopaikoille mätänemään.
Oikeastaan ihan hyvä, vähentää jätemääriä huomattavasti ja samalla siirrytään uusiutuvan raaka-aineen käyttämiseen, eli paperipusseihin. Muovipussi on melko tarpeeton kantoväline noin lopulta.
Kerrankin jotakin järkevää EU:lta.
Vielä kun saisivat lasipullot kiellettyä ja siirryttäisiin joko muovipulloihin tai alumiinitölkkeihin niin ei menisi pyörän kumeja puhki niin usein vain siksi, että kusipäät pirstovat pullonsa katuun.