Kellään muulla tällaista ongelmaa?

auttakaa nyt joku...

En tienny että minne tää kuuluis, mutta oon siis 15 vuotias tyttö ja kärsin punaisista ja kuumista poskista ja läiskistä. Välillä tulee naamaan ja rintaan sellasia punasia ja kuumia läiskiä ja joskus on sitte posket, leuka ja korvat ihan kauttaaltaan punaset. Noi läiskät ilmaantuu ihan yhtäkkiä vaikkei olis edes kuuma mutta oon huomannu että poskien punotus tulee yleensä kun oon lähdössä ulos kavereiden kanssa. Saunan jälkeen myös punottaa paljon, sekä urheillessa vaikkei olis ollu mitään rankkaa hikitreeniäkään. Nolostun myös nykyään todella helposti ihan pienistäkin asioista jolloin naama lehahtaa ihan tulipunaiseksi ja rintaan tulee läiskiä. Ja silloin kun tää punoitus tulee ni ei se poskista niin vaan lähde vaan kestää jonkun reilun tunnin eikä todellakaan peity meikillä. Olkavarsiin ja reisiinkin tulee silloin tällöin tulee semmoset isot yhtenäiset kuumat ja punaiset läiskät. Ja poskissa se ei ole mitään söpöä punoitusta vaan ne on kyllä oikeasti ihan tulipunaiset. Eli onko kellään tällästä ongelmaa tai tietääkö kukaan mitä tää vois olla? Alkaa ollaiiso ongelma sosiaalisissa tilanteissa ja urheilussa... aloitin myös e-pillerit oiskohan ollu marraskuussa ja tää ongelma om jonkun verran pahentunut niiden aloittamisen jälkeen, mutta en tiedä onko niillä kuitenkaan osuutta asiaan.

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttakaa nyt joku...

      Eikä tää punoitus muuten laske vaikka yrittäis viilentää oloa, naama jatkaa hehkumista vaikka muulla kropalla olis viileä.

    • juupssss

      acne rosacealta kuullostais, toivottavasti se ei sitä kuitenkaan olis. Se onkin sitten pahempi juttu sillä kuulemani mukaan nää akne lääkkeet ei siihen aina auta. Toisaalta tätä ruusuaknea esiintyy yleensä vanhemmalla iällä, mutta myös mahdollista nuoruusiällä. Suosittelen käymään ihotautilääkärillä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4593
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3165
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2863
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      60
      2797
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2380
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2175
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      18
      1602
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      17
      1574
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1508
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    Aihe