Olen pitkän pohtimisen jälkeen tullut siihen lopputulokseen, että kaikki uskonnot joissa on pyhä kirja, ovat valetta. Jos ihminen haluaa elää hyvän elämän ja jakaa tätä elämäniloa muille, tulee hänen olla uskomatta Raamattua ja muita satukirjoja. Ne johdattavat ihmiset väärälle tielle ja takaavat huonon paikan mahdollisessa tuonpuoleisessa. Kristityt, muslimit ja muut ovat pahimpia rasisteja ja väkivaltaisempia kuin ne jotka eivät usko valheita. Esim.uskonnot tuomitsevat homot, mutta sitten väittävät etteivät he tuomitse. Sehän vain lukee Raamatussa ja kristityt muuten vain vältelevät homoutta ja haluaisivat pienissä päissään tappaa heidät, kuten Raamatussa käsketään.
Jos siis tosiaan haluatte levätä rauhassa, niin älkää kuunnelko näitä sepityksiä. Sanotaan näin glicheisesti, että kuunnelkaa sydäntänne. Se kertoo mikä on oikein ja vähemmistöjen ja muihin uskontoihin uskovien syrjintä on kaikkea muuta kuin oikein. Sitä kautta tulee vain se kuuluisa kadotus jota te kaikki niin pelkäätte. Itseäni ei tuonpuoleinen pelota, sillä tiedän että siellä ei ole mitään pahaa kuin todella huonosti eläneille ihmisille, kuten murhaajat, hyväksikäyttäjät, rasistit ja muut. Usko ei pelasta vaan ihminen pelastaa itse itsensä toimimalla oikein tässä elämässä ja jokainen järkevä terve ihminen tietää sisimmässään mikä on oikein.
Jos siis tosiaan haluatte levätä rauhassa, niin älkää kuunnelko näitä sepityksiä. Sanotaan näin glicheisesti, että kuunnelkaa sydäntänne. Se kertoo mikä on oikein ja vähemmistöjen ja muihin uskontoihin uskovien syrjintä on kaikkea muuta kuin oikein. Sitä kautta tulee vain se kuuluisa kadotus jota te kaikki niin pelkäätte. Itseäni ei tuonpuoleinen pelota, sillä tiedän että siellä ei ole mitään pahaa kuin todella huonosti eläneille ihmisille, kuten murhaajat, hyväksikäyttäjät, rasistit ja muut. Usko ei pelasta vaan ihminen pelastaa itse itsensä toimimalla oikein tässä elämässä ja jokainen järkevä terve ihminen tietää sisimmässään mikä on oikein.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kaikkein pahimpia rasisteja ovat ateistit ja agnostikot.
Montako uskonsotaa ateistit ja agnostikot ovatkaan käyneet? Ainiin, eivät yhtään, koska he eivät usko mihinkään. Entäs montako noitaa ateistit ovat polttaneet? En tiedä, mutta varmasti vähemmän kuin uskovaiset. Kuinka moni ateisti syrjii vähemmistöjä? En tiedä varmasti, mutta oman kokemukseni mukaan kristyt syrjivät homoja enemmän.
Älä kirjoittele provoja ja muita tekstejä ellet pysty perustelemaan kantaasi. Perustelematon mielipide on kuin ilmaa tällä keskustelupalstalla.
Montako uskonsotaa ateistit ja agnostikot ovatkaan käyneet? Ainiin, eivät yhtään, koska he eivät usko mihinkään. Entäs montako noitaa ateistit ovat polttaneet? En tiedä, mutta varmasti vähemmän kuin uskovaiset. Kuinka moni ateisti syrjii vähemmistöjä? En tiedä varmasti, mutta oman kokemukseni mukaan kristyt syrjivät homoja enemmän.
Älä kirjoittele provoja ja muita tekstejä ellet pysty perustelemaan kantaasi. Perustelematon mielipide on kuin ilmaa tällä keskustelupalstalla.
Kaikki sodat johtuu Jumalasta luopumisesta.
Ateismi on pelkkä harhauskomus.
Levy jäänyt päälle. Ei totuus muutu vaikka hokisit tuota 10 000 kertaa päivässä. Jotenkin en edes usko että olet tuota mieltä oikeasti.
Tosiasiat ei muutu.
Sentään jostain voimme olla samaa mieltä.
Raamattu nimenomaan kertoo, miten Jumala käski ihmisiä sotimaan ja auttoi heidät voittoon. Joten väitteesi on täysin epäraamatullinen.
Tuossa puhut lööperiä kun sanot etteivät ateisti usko mihinkään, siilä ollakseen ateisti niin täytyy uskoa jumalan olemattomuuteen.
Käytännössä ateistiksi tulo ei muuta mitään ihmisessä koska hänellä on sama psykologinen perimä kuin uskovallaakin
Hän taistelee ja sotii niinkuin uskovakin.
Tälläkin hetkellä he rinta rinnan käyvät sotaa uskonnon puolesta,
lähi idässä ym.
Vasta kun ateisti ymmärtää tämän perimänsä, että miten ja miksi se on syntynyt ja miksi se seuraa ihmistä perimänä.
Olipa meillä miten hyviä uskomuksia tai aatteita jonka mukaan me yritämme elää, niin tuo perimä on käytännössä se joka määrää tiedottomasti mitä teemme.
Ei muuten olis sotia, väkivaltaa ja kärsimysta, sillä syyn ja seurauksen laki on lahjomaton.
Tekomme mitä me teemme , niin niilä on seuraukset samoin kun ne perimänä saadut eivät voi päättyä kuolemassa, vaan niiden on jatkettava seuraavassa sukupolvessa, joka saa ne perimänään
Joten kuoleman jälkeen on sitämitä ennen kuolemaakin, sama on osoite olii ateisti tai uskova
Mm enkeleihin
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288678898559.html?pos=ok-trm-uutk
Kun sinulle joskus elämässä tulee hätä ja tarvitset apua, omat rahkeet eivät enää riitä, niin muista, että oikea uskon kodhe on silloin Raamatun ilmoittama Jumala ja Vapahtaja Jeesus Kristus. Rukoile silloin apua Jeesukselta Kristukselta ja turvaudu häneen.
Mikäli suhteesi uskonasioihin on nyt tuollainen, niin ei kai muuta voi, mutta ihminen olet sinäkin Isälle Jumalalle erittäin rakas ja olet iankaikkinen sielu.
Agnostikkohan pitää ovet avoinna myös mahdollisuudelle, että Jumala on.
Jollain epäusko johtuu siitä kun Jeesus tai Raamatun Jumala eivät ole vastanneet rukouksiin. Silloin on kokemuskin taustalla että mitään vastausta tai apua ei siltä suunnalta tule.
Monilla uskonnoilla on pyhiä kirjoja tai kirjoituksia. Luulen että niiden asema kuitenkin vaihtelee paljonkin.
Joillakin pyhä kirja on jumalan ilmoituksen asemassa ja silloin sen asema saattaa olla ylin auktoriteetti kaikissa kysymyksissä. Kaikilla uskonnoilla puhät kirjoitukset eivät välttämättä ole tuossa asemassa, vaan ne toimivat vaihtelevasti oppaina ilman jumalan sanan auktoriteettiasemaa.
Eikös kristinuskoa, juutalaisuutta ja islaminuskoa sanota ilmoitususkonnoiksi juuri siksi, että ne tukeutuvat pyhiin kirjoihin, jotka taas sisältävät jumalan ilmoituksen. Minulla on käsitys, etä pyhien kirjojen suvereeni asema koskee lähinnä tätä uskonnollista kulttuuripiiriä.
En ole varma, kuinka dominoivassa asemassa pyhät kirjoitukset ovat muissa suurissa (tai pienissäkään) uskonnoissa ja jos joku tietää, olisi kiinnostavaa kuulla.
nim.Mihin ihmisen tulisi uskoa...Tietääkö jokainen järkevä terve ihminen sisimmässään mikä on oikein? Millainen tai kuka on järkevä terve ihminen?
Itse ainakin olen monia kertoja joutunut muuttamaan käsityksiäni siitä mikä on oikein.
Pitäisi olla kokonaisvaltainen ymmärrys itsestä, tilanteeseen johtaneista tekijöistä ja muiden ihmisten vaikuttimista ym että voisi jotenkin ymmärtää ja toimia oikein.
Samoja asioita olen joutunut miettimään kuin sinäkin ja ainakin täällähetkellä olen päätynyt siihen että pyrin olemaan sekoittamatta mieltäni millään yliluonnollisilla tms. uskomuksilla, joita ei voida todistaa tieteellisesti.
"...yliluonnollisilla tms. uskomuksilla, joita ei voida todistaa tieteellisesti."
Kuitenkin sitten uskot yliluonnolliseen.
bööööh:lle."Kuitenkin sitten uskot yliluonnolliseen."
On monia asioita mitä tiede ei ole vielä kyennyt selvittämään, mutta en usko yliluonnolliseen tai asioihin mistä ei voida saada mitään tietoa.
En usko uskonnollisiin uskomuksiin taivaista, helvetistä, enkeleistä,demoneista.........
Jos tarkoitat kielillä puhumisia, tiedonsanoja, kohdalleen osuneita profetioita tms.
Niin omakohtaiset kokemukset, jossa esim.eräs henkilö tiesi asioitani joita en ollut kertonut kenellekkään ja profetioi tulevaisuuttani niin menee sarjaan jota tiede ei ole vielä kyennyt selvittämään.Tai ehkä jo onkin, mutta ei ole enää yliluonnollinen osasto ollenkaan oman kiinnostukseni kohteena.
Valhetta tai ei, jokainen saa uskoa mihin haluaa. Kunhan ei toisille tyrkytä.
Ei mihinkään johon ei ole todisteita ja joka ei edes vaikuta mahdolliselta, kuten vaikkapa jumala.
Tulisi uskoa? Pakkoko sitä on uskoa johonkin? Suurin osa suomalaisista ei usko jumalaan... Osa kenties tahtoisi uskoa jumalaan, parempaan paikkaan ja enkeleihin, ja sitten luulevat sen olevan uskomista.
Kirkon rappio on selvä. Koko pulju lyyhistyy kasaan jos se jatkaa jeesus ja jumala -linjalla. Ainoa tapa pelastua on keskittyä muihin asioihin. Traditioitten, kuten häiden, kasteenja esim riparin kehittämiseen. Myös erilaiset perhepalvelut voivat pelastaa kirkon totaaliselta tuholta. Heti kun sekaan sotketaan jeesus ja jumala, muuttuu se kiusalliseksi, lapselliseksi ja epäkiinnostavaksi. Oletteko huomanneet että aina kun kirkosta puhutaan esim uutisissa niin se ei koske juuri koskaan uskoa, jumal tai jeesusta. Aina puhutaan perhetyöstä tai vähävaraisten auttamisesta.
Näitä asioita ihmiset haluavat. He eivät halua jonku puolikuolleen papin jeesustarinoita, vaan konkreettista apua kurjaan tilanteeseen. Jos kirkko haluaa pelastaa nahkansa, se sanoutuisi irti kristinuskosta ja rupeaisi hoitamaan ihmisiä. Rupeaisi tuottamaan aivan muita palveluita kuin saarnaamista ja sanomaa. Kirkon penkit on tyhjiä, koska se ei kiinnosta ketään. Perhepäiväkerhot ovat suosittuja koska se oikeasti hyödyttää perheitä.
Vittu, piste! Sanokaa mitä sanotte, mutta mä olen oikeassa.
"Sanotaan näin glicheisesti, että kuunnelkaa sydäntänne."
Entä jos sydän sanoo "homous, ateismi ja Raamatun hylkääminen on huono juttu"?
Sitten se sanoo, mutta heitä ei saa tuomita. Onko heidän tuomitseminen ja syrjintä oikein? Siinä on pieni ristiriita, sillä Raamatulla halutaan saada ihmiset elämän tietyn kaavan mukaan ja syrjimään niitä, jotka eivät elä sen kaavan mukaan. Tarkoitan, että kaikkien pitäisi saada elää kuten haluaa.
Jos esimerkiksi itse huomaisit olevasi homo ja sydämesi tosiaan sanoisi noin, niin älä sitten hylkää Raamattua ja toimi homosti. Älä kuitenkaan ole moralisti ja tuomitse muiden erilaisia arvoja ja ajatuksia asiasta. Raamattun vanha testamentti käskisi kivittämään homot, mutta siinä on kyse tuomitsemisesta, mikä on väärin.
Toisin sanoen, älkää puuttuko muiden asioihin...
"Onko heidän tuomitseminen ... ...oikein"
Jos on Jeesuksen opetuslapsi, tuli kuunnella Jeesusta, joka sanoo:
"Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi; sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teille mitataan".
Mat. 7:1-2