Parkanossa avattu uusi ravintola-kahvila Ezzo. Mitä mieltä olette kannaattaako poiketa?
ezzo
mme
7210444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Sehän on sama kun oli Pekan kahvio?Minusta ruoka ainakin ok,oli jo silloin.Että terve menoa vaan.
Minä ainakin olen todella tyytyväinen paikan tasoon. He ainakin ovat rehellisiä Suomalaisia yrittäjiä. Minä ainakin mieluusti haen tuolta Pizzan, eges ainakin kusettaa aina, jos maksat käteisellä.
Oman kokemuksen mukaan se ei tee yrittäjästä rehellistä, että on suomalainen.
Miksi roomalaisilla oli sama jumala varkailla ja kauppiailla? Kyllä jokainen tietää! Merkurius, joka on merkonomisormuksessakin kuvattuna.
Ja mitenköhän eges kusettaa? ei pidä paikkaansa. ruoka ja palvelu on aina ollut erinomaista!
Ei taida Eges paljon veroja maksella, kun ei kuittia saa koskaan paperin loppumisen vuoksi.
Mä ainaki oon saanu aina kuitin
Samoin. Joka krt.
Haha kyllä minä ainakin maksan kortilla JOKA KERTA egesissä. Ei lyö ikinä kassaa kiinni tai anna kuittia, jos käteisellä maksat. AINA ON KASSALAATIKKO AUKI! Kyllä kassaan "lyödään", mutta ikinä ei päätetä koska maksamasi käteinen laitetaan raollaan olevaan kassalaatikkoon ja annetaan vaihtorahat. Mahd siis peruutetaan ostos kassasta jollei "tarvitse kuittia" ja on ostos päätetty
10.7.2015 lohikeitto ok, mutta loppui jo ennen klo 12.00. Kuorituista keitetyistä perunoista ja sekavihanneksista oli unohdettu kaataa vesi pois. Lilluivat tarjolla keitinvedessään, sianlihakastikkeen taso:(, kotikalja kuin sokerivettä, ei ollut hiivaa nähnytkään:(
Joo, sama huomattu ikävä kyllä, varsinkin viikonloppuisin. Mikäli tulee noutopöydästä syömään, niin ainakin kermassa haudutettu lohi loppunut puolen päivän jälkeen (vkloppulounas klo 11-15) ja joka vkloppu samat ruuat: kermalohi/paneerattu kala, porsaanpaisti tai nautapaisti/leivitetty kotletti, broikkua chilikastikkeessa, aina samat salaatit, perunat/lämpimät vihannekset todellakin vetistymässä omissa keitinliemissään jne. Aikamme käytiin, mutta päätettiin sitten lopettaa ja siirtyä muualle asioimaan, kyllä 10-11 euroa on raha sekin.
Vaihtelua, enempi variaatiota ja laadukkaampaa, niin tulemme jälleen.
Joo missään muualla en ole nähnyt perunoiden ja vihannesten vetistyvän keitinliemessään tarjolla, kyllä tarvittais vähän Jyrki sukulan konsultaatiota, vieläköhän kuppilat kuntoon pyörii tv:ssä?
Saakos jostain tietoa mitä siellä milloinkin on tarjolla.
Vk 17 Lounaslista:
Ti. Kalakeittoa 5,80
Makkarakastiketta 7,00
Ke. Porsaanleike, paprika-sipulikastiketta 8,00
To. Hernekeittoa ohukaiset 5,80
Spagettia ja jauhelihakastiketta 7,30
Pe. Kiinalainen lihapata 7,50
Tälläsen löysin. Hyvältä kuullostaa.
Joko siellä käy kortti maksuvälineenä?
Perunamuussi oli maukasta. Ja jälkiruokaakin oli tarjolla! Hintakin edullinen. Mutta missä on viikon 18 ruokalista?
http://m.facebook.com/ravintolaezzo?v=timeline&filter=0&page=1§ionLoadingID=m_timeline_loading_div_1398927599_0_36_1&timeend=1398927599×tart=0&tm=AQDDorG4LGqr_ZyR&refid=17
Vk 18 lounaslista:
Ma. Kasvis-lihapata 7,60
Ti. Siskonmakkarakeittoa 5,80
Janssonin kiusaus, Uunikalaa 7,40
Ke. porsaanleike
-viher-pippurikastiketta 8,00
To. Suljettu
Pe. Jauhelihamureketta
-sipulikastiketta 7,40
Vk 19 Lounaslista:
Ma.Kalakeittoa 5,80
Nakkistroganoff 7,30
Holsteninleike 10,00
Ti. Jauhelihakeittoa 5,80
Broileria chili-kastikkeessa 7,40
Wieninleike 10,00
Ke. Porsaanleike 8,00
-talonkastiketta
To. Hernekeittoa lätyt ja hilloa 5,80
Makaroonilaatikkoa 7,00
Havajinleike 10,00
Pe. Kanakeittoa 5,80
Karjalanpaistia 7,60
Juusto-ananasleike 10,00
Varmaan ihan hyvä paikka, Lounas-Pekka ainakin oli. Mutta harmittaa, kun täältä keskustasta viedään monta hyvää liikettä niin syrjään! Vaatekauppa seuraavaksi ja Tassu-Massu myös. Ei sitä autottoman ja huonosti liikkuvan tule ihan helposti lähdetyksi niin kauas. Keskustassakin tarvittaisiin palveluja!
Oletteko samaa mieltä?
No en voi olla ihan samaa mieltä. Eipä tuo matka vanhaan paikkaan ole sen kummoisempi. Mielestäni oikein mahtava sijainti noilla. Onnea yrityksille uusista hienoista tiloista, vielä kun ezzo saa sen terassin rakenneltua :)
Tottahan se on silti, että hyvä olisi saada keskustaankin palveluita tyhjillään oleviin kiinteistöihin, mutta mitä, se on toinen asia...
Voisiko lounaslistan saada muuallekin kuin Facebookiin??? Olisi kiva nähdä se yhdellä klikkauksella kotisivuilta joskus kun kiireessä pitää ettiä....
https://www.facebook.com/ravintolaezzo
Lauantaina olis tarjolla:
Kermassa haudutettua lohta 10,00
Pippurileike 13,50
Sunnuntaina:
Kokonaisena paistettua possunfilettä 10,00
Sweitsinleike 13,00
Tattista. Juurikin teinkin vertailua minne syömään Ezzo vs. Parkanon Hovi, kun täältä mettäkyliltä tekee lähtöä tsadiin shoppailemaan ;)
Tšad on Afrikassa. Ei niin kaus kannata lounaan vuoksi lähteä.
Kävin syömässä pizzaa ja on parasta mitä olen saanut pitkiin aikoihin!
Paska paikka huono palvelu
Kannattaisiko joskus niitä mielipiteitään perustella? Voisi ottaa tosissaankin tälläiset negatiiviset palautteet, mikäli niissä olisi oikeaa sisältöä. Mielipiteitä saa ja pitääkin olla suuntaan jos toiseen, mutta silloin jos sen "ääneen" sanoo, pitää löytää myös perusteet miksi on mitäkin mieltä.
Itse olen saanut hyvää ja ystävällistä palvelua jo vuosia näiltä pitäjiltä. Kiitos heille ja nähdään taas! :)
Jaa-a, kerran kävin Ezzossa pitsalla, mutta sitä ei tarvitse toiste ostaa. Mieluummin menen Egesiin, vaikka siellä jää kassalaatikko raolleen. Samaa kannattaisi kokeilla ihan kotimaistenkin yrittäjien niin jäisi sinne viivan allekin jotain. Ezzon lounasruuasta en tiedä, koska en ole lounaalla käynyt.
Jarva59:n kanssa samaa mieltä olen siitä, että on ikävää, kun palvelut siirtyvät pois keskustasta. Keskustassa on kohta pelkkiä kampaamoita ja kankaanpääläisiä yrityksiä!
Ainakin arkipäivisin ollut vain samaa jälkiruokaliisteriä tarjolla joten aika suppeeta on ainaki se puoli,yäks.Muutenki kolkko paikka,peukku alas
Ettekö jo tiedä, että tuo jälkiruoka on nimeltään HAKA-IITAN KIISSELIÄ!!
https://www.facebook.com/ravintolaezzo?_rdr=p
Lounaslista vk 31.
Kävin kerran syömässä sellaisen Via -kanapaninin, jonka sai vitriinistä ostettua. Keittiössä se lämmitettiin, mutta keskeltä oli vielä kohmeinen. Plussaa oli iso salaattiannos paninin lisäksi, harmi vain että se ui salaatinkastikkeessa..
Lisäyksenä vielä edelliseen, että on myös hyvä ruokakokemus Ezzosta. Tilasin paneroidun possunleikkeen, jonka sisällä jonkinlainen kinkku-juustotäyte. Kylkeen lohkoperunoita ja salaattia, oli hyvää.
On ap. nimeltänsä sveitsinleike tuo possu-juusto-kinkku-paneroitu piffi muistaakseni ja sitä voi tehdä itsekin https://www.mtv.fi/lifestyle/makuja/reseptit/resepti/sveitsinleike-3/5664188
Eges, paras hinta-laatu suhde. Muualta ei varmaan saa vastaavaa ja yhtä isoja herkkuja.
Kuinka kauan luulette että pysyy pystyssä noilla hinnoilla,tietysti jos myydään
pimeesti ilman kuittia niin jouluun,tuet kun loppuu niin loppuu toimintakin?
Vaikka se ruoka olisi kuinka hyvää niin hintakin pitäisi olla senmukainen!Ja kuitti
on aina saatava tai pyydettävä.Omistajat ilmeisesti alottelijoita/harrastelijoita??
Yleensä siellä missä on rekkoja niin siellä on ruoka ja kaffee hyvää ja hinta kohdalla,ei tietysti tarkoita ihan joka paikkaa.Esim:Shellilä kuskit nukkuu
paljon ja tankkaa.Mutta Mäntypirtillä on hyvä ruoka ja kaffee,tosin sinne on
poikettava.Ja kaksi tankkauspistettä vierekkäin.Shellin palvelutaso on vähän
sitäsuntätä? Turistibussit ja Rekkakuskit shellille bussit poikkee se takia kun
kuskit saa ilmaiset ruuat ja kaffeet ja on aina auki.Hämeenkyrön St-1 on kallis?
Tällä hetkellä Teboil ja St-1 myy suurimman osan polttoaineesta autoilijoille eli
niiden paikat vetää myös asiakkaita??
Käyhän joskus Dilanassa Virroilla!
kyllä Timppa tekee edelleen hyvää ruokaa. Jos köyhätaskuilla ei ole varaa maksaa niin sitten vaan niille huoltoasemille tai tehkää himassa ruokaa itse jos osaatte.
Kyllä tuo lounaslista ihan syötävää, salaattipöytäkin ok. Mutta, mutta... kotikaljaa ei ole käytetty lainkaan, pelkkää vettä. Perunat, kuten joku totesi, lilluu keitinvedessä, ei hyviä. Itse leivottu leipä olisi kova vetonaula, jos mahdollista toteuttaa?
Viikonloppuisin aika usein samat ruuat, vaihtelu olisi tarpeen. Parkanon Hovi menee edelle viikonlopun valikoimissa, mutta siellä kaikki ruuat taas niin jumalattoman suolaisia, että janottaa koko päivän siellä syötyä.
Mutta ei tuolta nälkäisenä pois lähde kukaan, kaikille löytyy nälän tappajaa. Hinta/laatu ok.
Eges teke Suomen parhaat kebabit, aijai mitä kastikkeita niissä on. On niin maukasta että tulee pierua koko yö peiton alla. :)
Itselläni ei ole Ezzosta hyviä kokemuksia. Käytiin siellä syömässä yksi ilta Xmeal ateria, muita asiakkaita ei lisäksemme ollut mutta ruokaa odotimme 35 minuuttia joka on kohtuuton aika.. Myös asiakas jonotti kassalle sillä aikaa kun molemmat naistyöntekijät olivat tupakalla etupihalla..
Täytyyhän työntekijöiden nyt lakisääteinen tupakkatauko saada pitää :D:D.Ei sitä duunia muuten jaksa painaa :D:D.
No ei ole tullut käytyä vähään aikaan. Ja taas menee aikaa, kun poikkeemme. Pihvit ovat menneet pieniksi kun pyy maailmanlopun edellä ja se jälkkärikiisseli. Hyi kamala.
Ezzon baari Uuno Turhapuron kantapaikka
Tottakai kannattaa poiketa.
Nyt+lounaan+vertailua+Paronissa,+Hovissa,+Lounasrapussa,+Shellillä+ja+Ezzossa+tehty+pari+vuotta.+Paroni+vie+voiton+kirkkaasti+laadukkaalla+ruualla,+palvelulla,+hyvillä+jälkkäreillä+ja+erinomaisella+AlaCarte+-listalla
Kyllä+suttuiset+Shell+ja+Ezzo+jää+kauas+taakse+erikseen+maksavilla+juomilla+ja+jälkkärillä.+Ezzon+hyväkin+leike+kaksi+kertaa+viikossa+tökkii+väkisinkin,+vaikka+salaattipöytä+on+mainio.
Kaikilla+ruuat+usein+kylmiä,+kun+kannet+auki,+toki+syy+typerien+asiakkaiden!+
Simpukan+itse+leivottu+leipä+erinomaista,+vaan+huoltamo+on+huoltamo.+Kahvi+ja+hodari,+sitten+menoksi!
Hintatasokin+kaikilla+kohtuullinen+laatuunsa+nähden.+Noin+10%+alennus+leimoja+keräämällä+Paronissa+ja+Shellissä+on+sitten+?
Vastaus+kysymykseen,+Ezzoon+kannattaa+poiketa,+vaikka+palvelu+joskus+huonoa,+hylkää+rasvan+tahrimat+penkit+ja+vertaa+lounaslistat+Paronista+tai+makunsa+mukaan+musta+paikoista?
En suosittele. Kuittia ei saa.
Mihkä tarvii ruokakuittia??? Sosiaalihuoltoonko tositteeksi että ei ole ostanut Kepua??????
Aivan ihana paikka siisti hyvää ruokaa suosittelen
Hyvää ruokaa on ollut Ezzossa. Jotakin kertoo, että paikka on jo pitkään ollut olemassa. Surkeita paikkoja on ruokailun suhteen Parkanossa tarpeeksi. Esim Entinen Esso. Täysin nollan arvoinen paikka ja sama "yrittäjä" pitää Kosken Helmeä. Ala-arvoinen kaikilla mittareilla. Tietenkin pitäjä on, mitä on. Jos pitäjä on paska, niin ei se ruuan vika ole. Brankkari on suht ok.
No joka tota prankkaria kehuu nii kyl on toi ruokapuoli huonolla. Kyllä niin alhaiset ruuat siä. Helevetin kalliit on. Salaatitki vanhoja nahistuneita. Lihat maustettu ettei muka vanha maistu
Kävin maanantaina 7.10.24. Piti olla lounaalla lohta ja kaalikääryleitä. -Yksi kääryle ui vedessä ja olivat kuulemma loppu -lohesta ei tietoakaan! -Sama hinta kaikille... Paska paikka! -Palautteenkin annoin lähtiessäni -ei tuntunut paljoakaan kiinnostavan...
Mänty pirtti on hyvä vaihtoehto. Safkat kondiksessa, miellyttävä ystävällinen palvelu. Shellin noutopöytä on juurikin sellainen, minkälainen on sivustolla arvostelutkin.
Tason noston tarve on ilmeinen.
Hyvää ruokaa
Ezzolla otettiin täysi hinta, vaikka toinen mainostettu pääruoka oli loppunut. Toiselle olin allerginen. Tuli aika kalliiksi käydä nahistuneella salaatilla, onneksi oli hyvää jäätelöä jälkiruokana. Palvelu hieman kireän tuntuista. Asiakkaat äänestää aika nopeasti jaloillaan.
Näitä sattuu silloin tällöin. Mäntypirtillä safka ei oo loppunut, kesken päivän. Aina voit äänestää niillä jaloillasi. Mäntypirtillä toimii myös ilmastointi, kesäkuumalla. Ei tarvi syödä, kuin saunan lauteilla.
Silloin kun toinen pääruoka loppuu, ei saa maksaa kuin korkeintaan puolet lounaan hinnasta tai kaksi yhden hinnalla. Röykeetä tuollainen rahastus. Asiakas tarvitsee vastineen rahoilleen ja vatsan täyteen, riittävän laadukasta ja hyvää ruokaa, kunnon palvelulla.
Jos kusettaa asiakasta, kusee suoraan, juurikin omiin muroihin.
Asiakas on kuningas, myyjä palvelee kuningasta, saadakseen rahaa yrityksensä kassaan.
Joko siä on ilman viilentimet?
Ei oo kiva syödä saunassa.
Lauantaisin jäätelöbuffet on kiva juttu. Kumpa tämän ymmärtäisivät muutkin lounaspaikat.
Jäätelö on parasta ku on 30 pakkasta
Se on kuin kuuma kahvi kesäpäivänä....
Jäätelö maistuu aina.
Sitä on tosi hyvää jäätelöä...
Kyllä
Täytyy oikeen kysyä mikä firma sitä tekee. Sen verran herkkua on.
Keskimääräinen ok ruokala.
Poikkkee noin 2x kuukaudessa.
Hakkaa Shellin safkat 6-0
Ezzon ruokalassa on ok safkat ja sopat.
Kylläpä vanhaa juttua, joku jaksaa. Onhan se oo paras ruokapaikka parkanos.
Kyllä pölökyn voittaa.
Laatu safkaa, hyvät tilat, palvelu ok.
Jälkiruoka jäätelö kirsikkana kakun päällä 10+