Afrikan köyhyyteen tehokas lääke: lopetetaan aseelliset konfl

kehitysapu aseisiin

Kehitysavun arvo valuu aseellisiin konflikteihin
http://www.hs.fi/paakirjoitukset/Kehitysavun arvo valuu aseellisiin konflikteihin/a1397107659029

11.4.2014 1:595 Helsingin Sanomat

Kehitysapuun erikoistunut Oxfam-järjestö arvioi, että Afrikan köyhyyteen on tehokas lääke: lopetetaan aseelliset konfliktit.

Oxfamin raportti Africa's Missing Billions on murheellista luettavaa. Raportin mukaan Afrikan aseellisten konfliktien pelkät rahalliset kustannukset olivat vuosien 1990 ja 2007 välisenä aikana 300 miljardia dollaria. Summa vastaa Afrikkaan samana aikana virranneen kehitysavun määrää. Sotiin katoaa joka vuosi 18 miljardia dollaria.

Oxfam on laskenut, että aseelliset selkkaukset syövät niihin joutuneissa Afrikan maissa talouskasvusta vuosittain 15 prosenttia. Järjestö tiivistää, että jos nämä rahat sijoittaisi oikein, Afrikasta saataisiin juurituksi sekä malaria että tuberkuloosi ja kaikille pystyttäisiin järjestämään puhdasta vettä.

Vaikka summa ja kasvun rasite kuulostavat suurilta, Oxfam laskee todennäköisesti alakanttiin.

Oxfamin esille ottamaan ajanjaksoon mahtuu muun muassa Ruandan kansanmurha kaikkine seurauksineen. Väkivalta, pakolaisvirrat ja tuhottu infrastruktuuri – koulut, sairaalat ja tiet – vaikuttavat kokonaisiin sukupolviin.

Konfliktimaista katoaa väki, joka voisi rakentaa tulevaisuutta. Kuinka mitataan tämän pysyvästi poistuneen inhimillisen panoksen hinta seuraavina vuosina ja vuosikymmeninä?

Ulkopuolisten, kuten kehitysavun antajien, on vaikea purkaa konfliktien taustalla olevia paineita. Aika moni länsimaa on ollut kolonialismin aikana niitä luomassakin.

Jostain pitäisi silti lähteä liikkeelle. Asekauppa Afrikan konfliktimaiden kanssa on saatava kuriin. YK:n aseidenvientikieltoa kierretään käyttämällä laillisia välikäsiä. Asekaupan valtava arvo heikentää eräissä maissa halua valvoa kauppaa.

Oxfam muistuttaa aiheellisesti, että monissa Afrikan kiistoissa ihmiset ovat paikallisia mutta aseet tuontituotteita.

Suosikkiase on halpa ja helppokäyttöinen, Neuvostoliitossa suunniteltu Kalašnikov AK-47 -rynnäkkökivääri, joka on nykyisin tunnetuin venäläinen brändituote. Joka vuosi arviolta 250 000 ihmistä kuolee AK-47:n luodeista.

Brittiläisen Independent-lehden mukaan Etelä-Sudanissa on yksi AK-47 jokaista perhettä kohden. Niitä on siis ilmeisesti enemmän kuin koulukirjoja.

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoi ja hei

      ja ellei asekiellosta muuta tapahtuisi niin afrikan väkiluku räjähtäisi entisestään,se on nytkin hallitsematonta vaikka kuolleisuus on korkea.

    • Hautalatta paras

      No "hoi ja hei" ei elämä ole pelkkää Darwinismia.

      Minusta ainakin valtiollinen kehitysapu eli veronmaksajien rahat valuvat lopulta terroristien toimintaan tai muuhun aseistamiseen. Siksi olisi tärkeää, että ainakin ne vastuuhenkilöt Suomessa, jotka avuista päättävät eivät ainakaan ole enää "Vihreitä", koska he ovat tehtävänsä tehneet. Vihreä liitto voidaan potkaista kokonaan pois Suomen poliittisesta elämästä, koska mm. Suomikuva, joka on nykyään homovaltiokuva ei ole ollenkaan mieltä ylentävää. Kallis ja vastenmielinen puolue, Vihreät eivät uskaltaneet ottaa edes vaaliteemakseen ydinvoiman vastustamista, vaikka Fukshimassa säteilee yhä kolmen vuoden jälkeen. Sen sijaan he ottivat eutanaasian vanhuksien ja heikompien lisäpelotukseksi. Katsokaa nyt tätäkin valehtelijaa. Oven korjaaminen taisi ollakin koko talon remontointi:

      http://www.youtube.com/watch?v=KINhp6-7lXA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe