Avomaantomaattia ensimmÄistä kertaa

Marihh

Kertokaa kaikki mitä pitää tietää. Terassille ajattelin tomaatteja kokeilla. Laitanko poteroihin vai istutussäkkiin ja mitä lajiketta.

5

223

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+14

      Jos et ole aiemmin yrittänyt, niin osta torilta valmis taimi. Pääset helpolla ja saat suht varman sadon.
      Parvekkekasvatukseen vaikuttaa parvekeen valoisuus, lämpötila, tuulisuus yms. Mullasta ylös nouseville taimille pitäisi olla suht vakio olosuhteet.

    • Eedenistä itään

      Vanhoja tomaattilajikkeita ovat mm. Tanskan Vienti ja Moneymaker. Yleensä tomaatit istutetaan ulos touko-kesäkuun vaihteessa. Siis aurinkoinen paikka, ei paahdetta, ja jonkinlainen tuulensuoja pitää olla. Noin 30 cm korkea laakea astia ja kasvualustaa noin 25 cm. Itsekunkin tomattin kohdalla on hyvä olla n..2 metrin korkeudella kiinnityspaikka narulle. Kaiken maailman pensas- mini ym. tomaatit eivät tarvitse narutukea.

    • 10+4

      Tuossa jo neuvottiinkin ostamaan valmis taimi torilta tai puutarhoistakin niitä saa.
      Terassilla istutussäkki ei ole kovin tyylikäs näky.
      Sen istututussäkin voi kyllä ostaa ja tyhjentää mullat ruukkuun. Hyvin kasvaa, jos olosuhteet ovat suotuisat.
      Pensastomaatit voisivat olla hyvä vaihtoehto, kun ei tarvitse huolehtia varkaiden poistosta eivätkä kasva korkeiksi.
      Amppelitomaattia kannattaa myös kokeilla.

    • Aubergiini

      Ja jos parvekkeellesi ei pääse pölyttäjät, niin se homma on hoidettava itse.
      Pensastomaattia sain kanssa siskolta ja sitä on itämässä. Saa nähdä miten sato onnistuu, itsellä on ollut vähän huonoa tuuria monena vuonna tomaattien kanssa. Samoin munakoison kanssa.

      • Kokemuksen rintaääni

        Munakoiso keräsi mulla kirvoja niin paljon, etten viitsinyt tapella niiden kanssa: koiso viskattiin peltoon maatumaan, mutta tomaateista tuli viime vuonna makoisia, koska valoa riitti.
        Tomaattisadosta tulee varmaa ihan hyvä, kun on tasainen kastelu ja valoa sekä vähätyppistä lantaa.
        Ja mukava harrastushan tuo siemenestä kasvattaminen on, kun ei sen takia ainakaan tule konkurssia - ja virheistä oppii!
        Pölytys ei ole ongelma, kun muistaa ravistella tomaatintaimiaan reippaasti aina silloin tällöin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7333
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      61
      5045
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4699
    4. 74
      4637
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4168
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      29
      3442
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2948
    8. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      49
      2530
    9. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2478
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      212
      2321
    Aihe