Hetki sitten söin perunamuusia (jauheesta tehtyä). Ravintorasvana meiju. Juoma halpis mölö.
Ravintoa
Nälkäkurkiainen
9115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mää söin saunamakkaran jäätävän kylmän olusen kaa. Kylläpä oli hyvää.
NIINKÖ ?
NIINKÖ????????????????
vaij nin
könihkö?
Mikset tehnyt itse perunoista, olisi ollut parempaa.
Ainakin pohjoisen markettihinnoilla perunamuusia saa halvimmalla Lidlin jauheesta. Jos peruna olisi halvempaa, niin sitten kannattaisi tehdä perinteiseen tyyliin, mutta tuo Lidlin jauhe on sen verran halpaa, että työmäärä ja sähkö mukaan huomioituna se on havin & erinomainen vaihtoehto =)
"työmäärä ja sähkö mukaan huomioituna se on havin & erinomainen vaihtoehto"
Minkä verran lasket hintaa työtunnillesi, kuten valmistat itsellesi ruokaa? Jos joudut pitämään vapaata ansiotyöstä ruoanlaiton takia, niin sitten tietysti hinta on laskettava. Mutta jos valmistat ruoan vapaa-ajallasi, se on aivan ilmaista.
Noh, laskepa huvikseen kilohinta perunamuusille perunoista tehtynä ja erikseen tuosta Lidlin jauheesta tehtynä: samaa hintaluokkaa, kun tuohon lisätään vielä sähkö, perunoista tehty on jo kalliimpaa, lisäksi vielä vaivannäkö... työskentely kuluttaa edergiaa, joka lisää syömisen tarvetta, joka taas maksaa suomalaisen ruokariiston takia maltaita...