Outo natokeskustelu.

Illan A-ohjelma,
mukana Sasi ja Jussi Niinistö,joku nainen ja todella fiksu nuorimies.

Kun kysyttiin pitäisikö liittymisestä järjestää kansanäänestys niin
Sasi oli heti sitä mieltä ettei tarvitse vaan valtionjohto päättää asian,
muiden mielipiteistä en oikein selkoa saanut.

Miten tuo nyt sopii naton sääntöön,


Nato hyväksyy jäsenikseen vain maita, joiden kansan enemmistö tukee jäsenyyttä.

Eikö siis meidän päättäjämme ole tämän vertaa tutkineet naton
sääntöjä,itse vaan päätetään liittymisestä,sehän on vähän niinkuin
mies päättäisi ottaa akaseen naapurin naisen, tältä kysymättä.
566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kestävä ratkaisu Suomen ja Venäjän suhteisiin on niiden rakentaminen diplomatian, hyvien suhteiden ja Suomen puolueettomuuspolitiikan varaan.

Missä on median vastuu siitä, että Suomen olemassaolon kannalta keskeisiä kysymyksiä pohdittaisiin nykyistä laajemmin? Miksi julkisessa keskustelussa ei näy sitä vaihtoehtoa, että Suomi voi siirtyä puolueettomuuspolitiikkaan ja pysyä suurvaltojen ristiriitojen ulkopuolella? Johtuuko tämä siitä, että puolueettomuuteen tarvitaan itsenäisyyden palauttaminen EU:sta irtautumalla ja tämä asia on liian kipeä EU-Suomen vallanpitäjille?

Pienen Suomen kannalta uhopolitiikka Venäjän suuntaan on vastuuttominta mitä voi kuvitella. Äänestäjillä on oikeus tietää kaikkien puolueiden selkeät Nato- ja EU-kannat. Itsenäisyyspuolue torjuu Nato-jäsenyyden ja haluaa Suomen ulos EU:sta.

http://www.anttipesonen.fi/2014/04/sotahullujen-hullut-paivat.html

Äänestä

Sasi tuntui pelkäävän sotilaallista hyökkäystä Suomeen niin paljon, että tavarat on jo housuissa. Muuttaisi USAn, jos noin paljon pelottaa kunhan vain muistaa varoa terroristi-iskua.

Äänestä

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/68384-lehti-suomelle-yllattava-nato-sopimus-nostaa-kynnysta-uhata-suomea


Sopimus ei suoranaisesti nosta Suomen puolustuskykyä, mutta totta kai jos mahdollisuuksia avun vastaanottamiseen parannetaan, se nostaa kynnystä jollekin osapuolelle uhata Suomea aseellisesti, sanoo eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps.) Sunnuntaisuomalaiselle.

Sunnuntaisuomalaisen mukaan sopimus koskee muun muassa Suomen ilmatilan ja lentokenttien sekä satamien käyttöä poikkeusoloissa.
___________________
Silleen, taas salaten ja valehdellen, näin meidät saatiin myös
EU ja euroliitokseen.

Äänestä

Sasi ja muut kokoomuksen myyrät voisi häipyä myymästä Suomea.

Äänestä

Kyllä Sasi munas ittensä lopullisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


älytöntä??? kirjoitti:

Illan A-ohjelma,
mukana Sasi ja Jussi Niinistö,joku nainen ja todella fiksu nuorimies.

Kun kysyttiin pitäisikö liittymisestä järjestää kansanäänestys niin
Sasi oli heti sitä mieltä ettei tarvitse vaan valtionjohto päättää asian,
muiden mielipiteistä en oikein selkoa saanut.

Miten tuo nyt sopii naton sääntöön,


Nato hyväksyy jäsenikseen vain maita, joiden kansan enemmistö tukee jäsenyyttä.

Eikö siis meidän päättäjämme ole tämän vertaa tutkineet naton
sääntöjä,itse vaan päätetään liittymisestä,sehän on vähän niinkuin
mies päättäisi ottaa akaseen naapurin naisen, tältä kysymättä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu