Malibun renkaanvaihto

Miten/missä olette hoitaneet renkaan vaihdon yhteydessä rengaspaineen valvonta antureiden koodauksen?
14512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Metro-autossa. Renkaan vaihto 35,- samalla nollattu anturit.

Äänestä

Onko koodausta missään vikakoodilukijoissa? Ei viitsisi lähteä renkaanvaihdon takia yhtään mihinkään ja rengaspaineiden tarkkailuhan on tulossa pakolliseksi.

Äänestä
  • Joo, muistaakseni jenkeistä voi tilata. Itse en sitä vaivaa viitsinyt ottaa. Vaihdatutan aina renkaat jossain firmassa.

    Äänestä

Katselin netistä vähän ohjeita antureiden koodaukseen, ja löysin yhden videon jossa
Äijä laittoi anturit kuntoon seuraavalla tavalla:
Valikosta rengaspaine näyttö päälle,viikset päässä olevaa nappia painetaan niin kauan että näyttöön ilmestyy valinta aloitetaanko asennus,kuitataan kyllä,syttyy vasen vilkku,lisätään renkaaseen puoli baaria painetta odotetaan n.10s,
Auton torvi sanoo tööt,oikea vilkku syttyy,sama homma lopuille renkaille,
Vasemman takarenkaan jälkeen auto sanoo tööt tööt,vilkku sammuu,auton näyttöön ilmestyy rengas paineet.
Itse kokeilin, ja toimii

Äänestä

RTFM , Tarvitaan opetustyökalu , alle 100 euroa Metroautosta viikistä, Auton omistajan opas neuvoo tuon prosessin alusta loppuun.

Äänestä

Tarvitaanko tuota työkalua kun otetaan uudet tunnistimet käyttöön?
Ainakaan kun vaihdoin kesärenkaat alle en tarvinnut mitään työkalua tunnistimien
Koodaamisessa.
Nostin vain painetta n.0,5 baaria, ja auton järjestelmä löysi tunnistimet yksi kerrallaan.

Äänestä
  • Ostitko auton mukana vai erikseen toisen kierroksen tunnistimia? Mitä maksoi?

    Äänestä

Vinkki työntää neljä tunnistinta vararenkaaseen ja antaa olla siellä.

Äänestä

Ostin talvirenkaat auton mukana,taisivat tulla vianorilta vanne mallista päätellen.
En tiedä onko autoliike toimittanut tunnistimet.
Eli molemmissa renkaissa on omat tunnistimet.
Ainakin vaihtaa renkaat alle niin täytyy tehdä tuo paineen nosto, ja herättää
Tunnistimet.
Tuohon hommaan ei tarvita mitään erikois koodaus laitetta.
Onkohan noissa tunnistimissa joku paristo, ja mikä on toiminta-aika?

Äänestä
  • Ja vielä hinnasta sen verran, että talvirenkaat maksoi 2000€ alumiinivanteilla sisältäen noi tunnistimet.
    Aika kallista, vai mitä.

    Äänestä

  • Real chevyman-14 kirjoitti:

    Ja vielä hinnasta sen verran, että talvirenkaat maksoi 2000€ alumiinivanteilla sisältäen noi tunnistimet.
    Aika kallista, vai mitä.

    Ostin renkaat ja vanteet Malibuun muualta. Sain paremmat vanteet ja paremmat nastarenkaat (Nokian) sekä tunnistimet hintaan 1900 €. Toki siitä oli vähän vaivaa, mutta enää en osta yhtään talvirengasvannetta näkemättä. Toiseen autoon ostin talvirenkaat ja -vanteet näkemättä ja ne ovat mallia, joka kerää kaiken kuran ja ovat helkutin vaikeat pestävät.

    Äänestä

  • Luin jostain, että GM olisi poistanut tuon menetelmän (paineen nosto tai paineen lasku) ja vuoden 2011 malleista eteenpäin tarvittaisiin aina tuo työkalu.

    Äänestä

  • Arjupa kirjoitti:

    Luin jostain, että GM olisi poistanut tuon menetelmän (paineen nosto tai paineen lasku) ja vuoden 2011 malleista eteenpäin tarvittaisiin aina tuo työkalu.

    Kyllä toimi ainakin minulla, ja Malibu on rekisteröity tänä vuonna uutena.

    Äänestä

Tampereella automyyjä sanoi, että tuo opetustyökalu maksaa 30 euroa. Kun sitten aloin sitä tilailemaan, oli hinta yli 200 €.
Myykä Viikin Metroauto sitä alle satasella?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Real Chevyman-14 kirjoitti:

Miten/missä olette hoitaneet renkaan vaihdon yhteydessä rengaspaineen valvonta antureiden koodauksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu