Tekisi mieli laittaa muutama siemenperuna parvekkeelle astiaan kasvamaan omiksi uusiksi perunoiksi, vaikka vaan pari- kolme kertaa jos sais syödä niitä, olis kiva. Ei taida juhannukseksi ehtiä enää ? Joko ne olisi pitänyt istuttaa ja millaiseen purkkiin ?
Siis kuinka syvään purkkiin, paljonko multaa pitää olla ? Kukkalaatikko lienee ihan liian matala ?
Perunan kasvatus parvekkeella astiassa
5
631
Vastaukset 5
- tarhuri
Ei ehdi juhannukseksi varmaan enää... Tänä vuonna perunat olisi voinut istuttaa jo helmikuussa sulaan maahan, jolloin uusia perunoita olisi saanut jo nyt. Joku saavi on ihan hyvä parvekekasvatukseen, tai esim. nelikulmainen laastipalju tai mikä tahansa n. puoli metriä syvä astia. Multaa siis hyvä olla ehkä se 50cm vähintään että kasvaa kunnolla. Itselläni ei ole parvekekasvatuksesta kokemusta, avomaalla olen aina kasvattanut hiekkaisessa maaperässä ja hyvin on tullut perunaa.
- Nokkoset kukkivat
Perunankasvatuksessa täytyy ottaa huomiion se, että perunnanvarret eivät kestä lainkaan pakkasta.
- älä valehtele
Kestäähän, on ainakin tähän mennessä kestänyt.
- Nokkoset kukkivat
älä valehtele kirjoitti:
Kestäähän, on ainakin tähän mennessä kestänyt.
Olet sekaisin. Uskomatonta mitä väität! Peruna paleltuu. Keväällä vielä herkemmin.
- porotyttö
Idätin paperipussissa perunat.Kun idut oli 3 cm laitoin puoli sankoa multaa ja sinne vaan.(Pidin viljelyä 1.5 viikkoa sisällä ) Vajaa sanko sit multaa,kun varret näky reilusti täytin koko sankon.ERITTÄIN HALLAN ARKAA.Nyt odottelen satoa.varret jo 15cm. Suosittelen! !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731157
- 711112
- 66906
- 95859
- 49747
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois244729- 72649
- 25649
- 54646
- 40590