Taas monen vuoden jälkeen jostakin kumman syystä päädyin näiden uskonaiheiden pariin. Ehkä tappaakseni aikaani tai ehkä siksi, että halusin selvittää, ovatko uskovaiset keksineet mitään uutta uskomustensa tueksi (eivät ole).
Aluksi uskovaisten kanssa väittely oli hauskaa, mutta tulin jälleen kerran siihen tulokseen, että väittely uskovaisen kanssa jumalan olemassaolosta on sama kuin psykoottisen ihmisen kanssa väittelisi siitä, miksi häntä vastaan ei ole intergalaktista salaliittoa. Nyt tunnen uskovaisia kohtaan ainoastaan sääliä, enkä enää jaksa tai kehtaa heitä härnätä logiikalla.
Tietenkin olisi moraalisesti oikein johdattaa uskovaisia loogiseen ja rationaaliseen ajatteluun ja uskontonsa hylkäämiseen, mutta en vain jaksa.
Aluksi uskovaisten kanssa väittely oli hauskaa, mutta tulin jälleen kerran siihen tulokseen, että väittely uskovaisen kanssa jumalan olemassaolosta on sama kuin psykoottisen ihmisen kanssa väittelisi siitä, miksi häntä vastaan ei ole intergalaktista salaliittoa. Nyt tunnen uskovaisia kohtaan ainoastaan sääliä, enkä enää jaksa tai kehtaa heitä härnätä logiikalla.
Tietenkin olisi moraalisesti oikein johdattaa uskovaisia loogiseen ja rationaaliseen ajatteluun ja uskontonsa hylkäämiseen, mutta en vain jaksa.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ajankulua kai tämä valtaosalle on. Ja jollei tätä palloa sodita takaisin kivikaudelle tai muuten hävitetä sivstystä, se pitää kyllä huolen siitä että pikkuhiljaa uskonnot sirpaloituvat ja marginalisoituvat suht harmittomiksi hassutteluklubeiksi. Toivottavasti ainakin.
Vai että ajankulua? No aika tylsää elämänne on, jotka jaksatte jatkuvasti oleilla tälläkin palstalla? Vaivaako teitä yksinäisyys? Onko parisuhteessa tylsää?
Joskus vilkaisen?
Sinä voit ja saat tehdä ihan kuten haluat. Emme elä teokratiassa.
Viime viikkoina on tullut usein katsastettua. Sitä toivoisi että Suomessakin osattaisiin keskustella netissä ilman kateellisuutta tai esittämättä kaikenlaisia ennakoivia väitteitä siitä millaista toisten keskustelijoiden elämä mahtaakaan olla.
Aika kauan sinä olet tänään ja eilenkin päivystänyt, vai mitä Hanna.
Täällä keskustelu on pääosin heikkoa, harvoin kenelläkään on intressiä keskustella sen enempää. Jos osaat hyvin englantia, löytyy useampikin aktiivinen keskustelupalsta jossa voi keskustella sivistyneesti useampien eri uskontojen uskovaisten, ateistien ja muiden kanssa.
What makes you think that if a person spends some time here, he/she doesn't do anything else?
Onko sinulla antaa linkkiä sivistyneeseen keskusteluun uskovaisten kanssa? Minusta vähän tuntuu, että sivistynyt ja looginen keskustelu uskovaisten kanssa ei ole mahdollista, oli kieli mikä hyvänsä.
Ainoa mielenkiintoinen keskustelu käydään ateistien kesken. Muu on ajanhukkaa.
Etsipä esim. tuolta:
http://www.religiousforums.com/forum/general-debates/
Sinä olet uskovainen ateisti, oikea ateistien petturi.
Nothing.
ja sinä olet uskovainen vajakki
Menikö kauankin tuon virkkeen värkkäämiseen :D?
Minun ateismi on parempaa kuin sinun ateismi.
Minusta täällä käytävä keskustelu on hyödyllistä. Ei sitä tarvitse aina yrittää kääntää vastapuolen ajattelua, useinhan keskustelulla on sivullisia seuraajia. Kun itse olin matkalla kristinuskosta ulos vapauteen, minua auttoi se, että seurasin erään toisen henkilön selvitystä omasta ajattelustaan, vaikka en silloin itse osallistunut ajatustenvaihtoon ollenkaan. Sain siitä kuitenkin arvokkaita rakennusaineita ja kaikupohjaa omalle ajattelulleni ja tajusin että joku muukin on kulkenut samantapaisen tien.
Mutta kuten sanot, ei sitä välttämättä jaksa eikä tarvitsekaan. Uskovaisillahan se lähetyskäsky on niskassaan eikä meillä ateisteilla. Kunhan saisi alaikäisten indoktrinoinnin loppumaan niin tilanne olisikin meillä Suomessa jo aika hyvä.
Onhan niitä hyviäkin keskusteluketjuja uskovien ja ateistien kesken, joissa molemmin puolin perustellaan oma kanta.
Mutta kovin usein se menee niin, että keskustelun aihe ja vastapuolen nikki vaihtuu joka kommentissa ja perustelut on tyyliä lue raamattu, niin ei siitä oikein keskustelua synny.
"...vastapuolen nikki vaihtuu joka kommentissa..."
Ei pidä varastaa toisen nikkiä ja sabotoida varastetulla nikillä keskustelua koska sen takia nikki usein vaihdetaan.
Rekisteröimätön nikki on sääntöjen mukainen jos sitä ei ole varastanut keneltäkään joten siitäkään ei kannata valittaa.
Trollin ja evankelistan jutut on yleensä yhtä rakentavia eikä voi tietää, kuten nytkään, kummasta on kyse.
Sinäkin alat puhumaan nikkivarkauksista, eli vaihdat aihetta, kun kyse oli siitä, että on typerää kommentoida jonkun kanssa joka vaihtaa nikkiään jokaiseen kommenttiin.
"...on typerää kommentoida jonkun kanssa joka vaihtaa nikkiään..."
Vastaukseni sisälsi tämän mutta sinä et halua ymmärtää.
"Uskovaisillahan se lähetyskäsky on niskassaan..."
Minä olen Kristitty eikä minulla ole mitään lähetyskäskyä niskassa.
"Kunhan saisi alaikäisten..."
Eli te haluatte aivopestä lapset uskomaan ateismiin jo nuorena. Sitä kutsutaan myös oman uskon pakkotuputtamiseksi.
Etkö noudata Jeesuksen antamaa käskyä "Menkää ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni--" (Matt. 28:18-20)? Etkö edes tiedä, että sellainen on olemassa kristinuskon keskiössä? Etkö ole käynyt rippikoulua tai etkö ole ollut koulussa uskonnonopetuksessa?
Haluan, että uskonnoista puhuttaessa lapsille kerrotaan jo pienestä pitäen, että uskontoja on monia erilaisia ja niiden sisällöt ovat joskus toisensa pois sulkevia, ja että ilman uskontoa selviytyy maailmassa aivan hyvin ja että ketään ei saa syrjiä uskonnon, etnisen alkuperän, sukupuolisen suuntautumisen tai muun sellaisen syyn vuoksi. Onko se sinusta aivopesua?
Jeesus sanoi niin opetuslapsilleen, minä en ollut paikalla joten minulle ei ole niin sanottu.
"...ilman uskontoa selviytyy maailmassa aivan hyvin..."
Jokainen selviää tässä elämässä kuolemaansa asti ilman mitään.
Mutta entäpä sitten kun maallinen taival loppuu ja huomaat antaneesi vääriä ohjeita lapsille?
Noin ajatellen Jeesuksen mitkään sanomiset eivät koske sinua eivätkä ketään muutakaan nykyisin elävää ihmistä, koskapa kukaan ei ole ollut paikalla kuulemassa.
Kovin ylimielisesti otat Jeesuksen opetukset, vaikka kristityksi itseäsi sanot.
"Eli te haluatte aivopestä lapset uskomaan ateismiin jo nuorena. Sitä kutsutaan myös oman uskon pakkotuputtamiseksi."
Ateismi ei ole uskoa. Ateismi on uskon puutetta jumalolentoihin. Ateismia ei voi opettaa.
Ateismi ei ole muuta kuin ateistin oman mielen tuottamaa valhetta.
Ateistinen fundamentalismi perustuu sille lähtökohdalle että jokin oman ajatuksen tuottama päätelmä on erehtymätön ja täydellinen.
Entisenä ateistina minä tunnen ateismin täysin.
Aika heikosti näytät tuntevan. Entisenä kristittynä tiedän teidänlaisenne täysin.
Ei nimikristityt ja leipäpapit mitään tiedä.
Jos joku sanoo olevansa entinen Kristitty niin ei se ole vielä edes ollut Kristitty jos vaihtaa ateismiin tai johonkin muuhun uskontoon.
Todelliselle Kristitylle Jumala on todistanut itsensä eikä sitä voi enää vaihtaa mihinkään. Mutta ei se silti ihmisestä täydellistä tee.
"Todelliselle Kristitylle Jumala on todistanut itsensä eikä sitä voi enää vaihtaa mihinkään."
Onneksi olkoon, teitä on nytten suomessa peräti kaksitoista kappaletta.
''Onneksi olkoon, teitä on nytten suomessa peräti kaksitoista kappaletta.''
Älä liioittele, ei heitä niin monta voi olla.