Olenko valmis hevoseen??

heppahöpö!!:3

Hei! Asun pienehköllä maatilalla ja haluaisin kovasti hevosta. Olen ratsastanut hevosilla satunnaisesti 5 vuotta. ( keskimäärin 1kr/2vk)Olen 14.v. Osaan hoitaa hevosia (ruokinta, harjaus, luominen yms yms...) ja tiedän niiden sairauksista aika paljon. Meillä ei ole sen kummemmin raha ongelmia mutta emme ole miljonäärejäkään. :D Naveetasta pienillä muutoksillaa ja remmpauksilla saa oivan tallin ja ihan vieressä on vähän alle puolen hehtaarin kesanto. Ja hevose seurassa olisi paikalla koira ja kissa. Olisiko vielä jotakin mikä pitäisi ottaa huomioon?:)

7

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Ei kannata, sinulla on kokemusta aivan liian vähän, jotta voisit pärjätä yksin hevosen kanssa.

      Ellei sitten vanhempasi ole kokeneita hevosihmisiä.

      • heppahöpö!!:3

        Ok. Kiitos kommentistasi.:) kokemusta tosiia minulla ei olee liikaa ole mutta en tiedä mitä muka en osaisi :D Vanhempieni mielestä tiedä kaiken mutta se johtuu siittä etteivät he tiedä juuri paljon mitään muuta kun että hevosella on 4 jalkaa ja syö heinää :D muttanoin 10 km päässä asuu hevosihmisiä ja olen saanut heiltä jotain neuvoja


    • Hepat<3333

      Joo oot :) Mä siis oon harrastanu vähän yli vuoden mut oon silti raksastanu hevosii mun koko elämän ajan :3 Ja saan nyt ylläpito-ponin ja sit jonku ajan päästä oman ponin:)

      Mun mielestä oot 100% valmis :)

    • ----

      Yksi tärkein asia hevosten kanssa on nimenomaan käytännön kokemus, ei kirjaviisaus.

      Olet ratsastanut niin vähän, ettei käytännönkokemusta voi olla paljoa.
      Esimerkiksi vaikka sairaudet menee harvoin juuri täsmälleen niin kuin kirjoissa. Esim. ähky on tärkeää tunnistaa mahdollisimman pian, ei vasta sitten kun hevonen on juuri niin tuskainen kuin heppakirjoissa kuvaillaan.

      Hevosen käsittely vaatii myös taitoa. Jos hoidat hevosen kokonaan yksin, hevonen äkkiä huomaa missä kohtaan pystyy livistämään hommista. Tällöin taas vaiditaan taitoa, jotta saat hevosen kuriin. Noin vähällä kokemuksella todennäköisesti tulee enemmän tai vähemmän ongelmia, kun et vain voi olla vielä niin kokenut että aina hevosen kanssa pärjäisit.

      • Hevoset on :))

        Sillä ei ole väliä kauvanko on ratsastanut . Meinaan joku voi olla kun luotu tallille :) Ja kyllä se pärjäisi ihan hyvin hevosen kanssa.


    • Tyttö15v

      Mielestäni et ole vielä valmis hevoseen omalle tallille. Sen sijaan voisit harkita hevosen laittoa lähitallillesi, jos alueelta löytyy laadukas talli, jossa apu olisi aina lähellä :). En tietenkään tunne sinua, mutta tekstin perusteella kokemuksesi vaikuttaa aika vähäiseltä. Itse olen 15-vuotias ja minulla on kolme kilpaponia, mutta vanhempani ovat kokeneita hevosihmisiä (äiti entinen kilparatsastaja ja isä ollut töissä ravipuolella). Lisäksi käyn valmennuksissa kolme kertaa viikossa kokeneiden valmentajien silmän alla. Hevosen kanssa pitää olla nöyrä ja pyytää apua kun sitä tarvitsee. Jos päädyt hevosen hankintaan, ei kannata valita kisatykkiä, vaan ennemmin vanha ja kokenut, jonka kanssa pääset itse oppimaan ja kehittymään. Lisäksi suosittelen hankkimaan hyvän opettajan/valmentajan, ettei pääse tekemään liikaa virheitä. "Yksityishevoset" eivät nimittäin ole ihan niin kaikenkestäviä kuin ratsastuskoulun ponit :P.

    • Anonyymi

      Hevoset ovat laumaeläimiä, eli et voi ottaa hevosta yksin asumaan talliin, vaan sillä pitäisi olla toinen hevonen kaverina. Kissa ja koira toisi sille ehkä vähän seuraa, mutta hevonen tarvitsee sen toisen hevosen. Sinulla muutenkin tuntuu olevan liian vähän tietoa hevosista.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4760
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      209
      3511
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      121
      2962
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2942
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      2868
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2337
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2328
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2213
    9. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      56
      2039
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2035
    Aihe