Jos tämä on Nooan arkki

Jos tämä kivimuodostelma on Nooan arkki

http://www.totta-on.fi/vedenpaisumus/arkkia-katsomassa.html

miten on mahdollista että puulaiva kivettyy muutamassa tuhannessa vuodessa? Eikö paikalla luulisi myös käyneen pyhiinvaeltajia kautta vuosisatojen ja -tuhansien ja vähittäisestä kivettymisestä olevan havaintoja? Ei kai noin tärkeää paikkaa olisi voitu unohtaakaan?

10

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxx miten on mahdollista että puulaiva kivettyy muutamassa tuhannessa vuodessa?xxxx

      Tiede on kumonnut evolutionistien opin, että kivettyminen vaatisi miljoonia vuosia.
      Sopivissa olosuhteissa puun kivettyminen voi tapahtua lyhyessä ajassa. Tutkijat upottivat tuoreen tukin Yellowstonen puiston kuumaan, mineraalipitoiseen lähteeseen. Puu muuttui osittain kivettyneeseen muotoon yhdessä vuodessa.
      Nykyään puun kivettämistä tuotetaan nopeana teollisena prosessina.

      Luominen-lehdessä nro 4 sivulla 28 on valokuva kivettyneestä nykyihmisen knalli-hatusta, joka on Uuden-Seelannin kaivosmuseossa. Toinen kuva esittää kivettynyttä rautalankakerää, joka koteloitui vain 20 vuodessa hiekkakiveen ja siinä on satoja fossiilikotiloita.

      • Et tietenkään huomannut sitä minkä huolellisesti jätin sanomatta eli että tuo arkiksi väitetty on koko ajan ollut paljaan taivaan alla.


      • vanha rymä
        naapurin.kissa kirjoitti:

        Et tietenkään huomannut sitä minkä huolellisesti jätin sanomatta eli että tuo arkiksi väitetty on koko ajan ollut paljaan taivaan alla.

        Ja sateessa ja tuulessa ja tuiskussa. Pahimmassa tapauksessa vielä hiekkamyrskyssä. Kivety siinä nyt sitten.

        Montako Nooan arkkia tähän mennessä muuten on löydetty? :-D


      • O'ou

        Hattu ja piikkilanka juttusi on kumottu täälläkin, joten en puutu niihin, mutta tuo puun nopea kivettäminen. Miten ihmeessä kuvittelet Nooan arkin joutuneen näihin seuraaviin olosuhteisiin, tai edes lähes niitä vastaaviin:

        For their experiment, Shin and his colleagues used pine and poplar boards from a local lumber store, cutting the wood into small cubic samples. Once the samples were cleaned and cut, they were soaked in hydrochloric acid for two days and then soaked in silica solution for another two days. After the wood had been air-dried, the pieces were placed into a furnace filled with argon gas and steadily heated to 1400 degrees Celsius, where the samples baked for two hours.

        Finally, the samples were cooled to room temperature in an atmosphere of argon.

        The finished product was silicon carbide, a ceramic version of the wood, which was petrified as if it had been trapped in sediment for millions of years. The material "replicates exactly the wood architecture," Shin said.

        http://www.livescience.com/110-presto-instant-petrified-wood-created-lab.html

        Se, että nykyään pystytään tuottamaan kivettynyttä puuta nopeasti, ei todellakaan todista Nooan arkin voineen pikakivettyä.


      • huutis.
        vanha rymä kirjoitti:

        Ja sateessa ja tuulessa ja tuiskussa. Pahimmassa tapauksessa vielä hiekkamyrskyssä. Kivety siinä nyt sitten.

        Montako Nooan arkkia tähän mennessä muuten on löydetty? :-D

        »Montako Nooan arkkia tähän mennessä muuten on löydetty?»

        Lähes yhtä monta ku Jeesuksen esinahkaa.


    • Pakstori.

      Joo, nykyään se onkin turistikohde, mutta vasta kun havaittiin sen olevan oikealla korkeudella, Raamatusta lukien, tuohon alettiin "uskoa".

      Kivimudostelman löytänyt miekkonen, tosin pistettin, kuin Galilein, kieltämään sen olevan Arkin paikka, mutta eihän se sitä muuta, että jos se on, niin se todella on sen paikka. Ja tälläkertaa päinvastoin, että tiedemiehet halusivat koko homman kieltää, vaikka kirkko sen hyväksyi.

      Raamatusta voi siis laskea Mount Everestin koon, kun tietää Araratin löytöpaikan korkeuden: 1920 m => 1930 metriä merenpinnasta.

      Vedenpaismus alkoi 17.2.1656 jAd (Iijar-kuussa, huhti-toukokuu)
      40 päivää sadetta: 27.3.1656 sade päättyi
      Arkki jäi kellumaan Araratin vuoristoon: 17.7 (150 päivää alusta)
      Huiput näkyvissä: 1.10.1656
      Nooa avasi arkin ikkunaluukun: 10.11.1656 (40 päivää)
      Korppi päästettiin lentoon ja tuli takaisin: 10.11.1656 => 17.11.1656
      Kyyhkynen päästetään kaksi kertaa. 17.11.1656 => 1.12.1656
      Arkki tarttuu Araratin vuoren pintaan: 16.12.1656
      (1. Moos 8:13 => 16.12.1656)
      Tästä lasketaan: (73 päivää loppuun aikaa)
      Maan pinta oli kuivunut 1.1.1657 (Nooa 601 Vuotta)
      Vedet kaikki kuivuneet 27.2.1657

      Kun suhteuttaa Araratin vuoren korkeuden, ja vajuun loppumisen:
      335/73*1930 m = 8857m -9 m (Mount Everest) (Viisitoista kyynärää veden alla)

      (Arkin keskikohta ehkä muutaman metrin korkeammalla, siksi lukema 1930 m)
      (335 = 27.3.1656 => 27.2.1657 jAd)

      Loppuiko vastaväitteet? Noaan akki on nyt siis jo "tieteellinen fakta", veden vajuunsa korkeuden puolesta!

      Ei tietenkään tuota muslimit itte tieneet ottaa niin tosissaan, kautta-aikojen, tuohan on muslimiuskonnon aluella, eikä sinne kristity olleet usein päässeet.

      Ja ennen muslimiuskontoa, tuskin Nooa vaati poikiaan, muistamaan tuota paikkaa mitenkään erityisesti?

      Ja väitetään, että tapahtumaan liittyi jokin maanjäristys, mutta sitä en tiedä, mitä ne sillä tarkoitti?

      • > Ei tietenkään tuota muslimit itte tieneet ottaa niin tosissaan, kautta-aikojen, tuohan on muslimiuskonnon aluella, eikä sinne kristity olleet usein päässeet. <

        Islam sai alkunsa vasta noin 610 jKr.


      • Lähtötiedot linkistä http://www.totta-on.fi/vedenpaisumus/arkin-mitat.html

        Ensin, miksi arkki rakennettiin "pisaranmalliseksi (laivan runko tyyppiä) vaikka en ole kuullut, että arkissa olisi ollut propulsio-laite, esim purjeet. Pelkkä kenkälaatikonmallinen olisi riittänyt.

        Toiseksi arkin vesiviivan pinta-ala on ilmoitettu että se oli 4112 m2.
        Jos arkki olisi tyhjänä uinut 2 metrin syväyksessä niin sen uppouma olisi ollut (syrjäyttämän vesimäärän paino) 2m x 4100 m2 eli n. 8200 m3 eli 8200 tonnia.

        Materiaalilaskelma. mikäli käytetty puutavara olisi painanut 500 kg/m3 niin kokonaispuutavaramäärä on 16400 m3.

        No pitkäikainen Nooa ryhtyi työstämään tuota puutavaramäärää ja tehnyt siitä lankkua esim. 5 cm x 25 cm niin lankkua olisi peräkkäin pistetty yhteensä 96,4 kilometria - siis melko paljon.

        Sitten seuraa vielä työkaluongelmia - sahaa ei silloin oltu vielä keksitty ja jos veistää kivikirveillä 96,4 km 5 x 25 cm lankkua niin se on sitten todella jumalallinen ihme.

        Valitettavastin täytyy todeta siten kun eräässä laulussa, Lasinen vuori lauletaan- "valhetta, valhetta kaikki nää/ itsekin laulan laulun tään vaikka en usko sanaakaa.

        Kerros nyt hyvä Jaska mites tuo juttu menikään.
        Laskuvirhee voit panna minun piikkiin.


      • tieteenharrastaja
        epikuros kirjoitti:

        Lähtötiedot linkistä http://www.totta-on.fi/vedenpaisumus/arkin-mitat.html

        Ensin, miksi arkki rakennettiin "pisaranmalliseksi (laivan runko tyyppiä) vaikka en ole kuullut, että arkissa olisi ollut propulsio-laite, esim purjeet. Pelkkä kenkälaatikonmallinen olisi riittänyt.

        Toiseksi arkin vesiviivan pinta-ala on ilmoitettu että se oli 4112 m2.
        Jos arkki olisi tyhjänä uinut 2 metrin syväyksessä niin sen uppouma olisi ollut (syrjäyttämän vesimäärän paino) 2m x 4100 m2 eli n. 8200 m3 eli 8200 tonnia.

        Materiaalilaskelma. mikäli käytetty puutavara olisi painanut 500 kg/m3 niin kokonaispuutavaramäärä on 16400 m3.

        No pitkäikainen Nooa ryhtyi työstämään tuota puutavaramäärää ja tehnyt siitä lankkua esim. 5 cm x 25 cm niin lankkua olisi peräkkäin pistetty yhteensä 96,4 kilometria - siis melko paljon.

        Sitten seuraa vielä työkaluongelmia - sahaa ei silloin oltu vielä keksitty ja jos veistää kivikirveillä 96,4 km 5 x 25 cm lankkua niin se on sitten todella jumalallinen ihme.

        Valitettavastin täytyy todeta siten kun eräässä laulussa, Lasinen vuori lauletaan- "valhetta, valhetta kaikki nää/ itsekin laulan laulun tään vaikka en usko sanaakaa.

        Kerros nyt hyvä Jaska mites tuo juttu menikään.
        Laskuvirhee voit panna minun piikkiin.

        Aale Tynnin muiston kunnoittamiseksi kirjaan tähän hänen runonsa "Lasinen vuori" loppusäkeet (itsekin ulkomuistista) oikeammassa muodossa:

        "Valhetta, valhetta, valhetta on
        kaikki laulut maan.
        Valhetta, valhetta, valhetta vain,
        mutta ne lauletaan.
        Itsekin laulan, vaikka en
        usko sanaakaan."

        Runo kokonaisuutena on mielestäni hieno elämänymmärryksen tiivistelmä puettuna vanhan legendan muunnelmaksi.


    • jyrteeeddsa

      Avaaja provosoi.

      Tämän "arkin" vieressä on monia samankaltaisia muodostelmia eikä Nooalla mitäänn laivastoa ollut.

      Fundia on yhtä helppoa huijata kuin evokkeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3080
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      8
      2117
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      113
      1739
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1066
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      966
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      754
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      697
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      691
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      645
    Aihe