Evolutionismin käsite

Noin kuudennentoista kerran on taas aika kysyä kreationisteilta, mitä käsitteet "evolutionisti" ja "evolutionismi" tällä viikolla merkitsevät. Toivon tietysti tarkkoja vastauksia, on turha tarjota esimerkiksi määritelmää "evolutionisti = evo-uskova" koska se on kehämääritelmä joka ei määrittele mitään. (Samanlaista olisi jos kysymykseen "mitä käsite "kissa" merkitsee" annettaisiin vastaus "kissa = katti".)

Kysymys on tälläkin kertaa suunnattu VAIN kreationisteille, joten malttaisivatkohan ilkimys esi-isineen ja Repe ja muutkin evokit pitää suunsa pari päivää kiinni?

4

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • böööööh

      Minä ajattelin tehdä letut ja keittää kahvit kun evoluutiolta kestää niitten tekemiseen kuulemma miljoonia vuosia.

      Ei jaksa odottaa.

      • Kiitän erittäin asiallisesta ja tyhjentävästä vastauksesta. Sana on muille kretuille edelleen vapaa.


    • merkityksiä

      Evolutionismi:
      1. Käsitys kehittymisen ja muuttumisen olennaisesta tai määräävästä merkityksestä
      2. määräsuuntaisen ja yleisesti samanlaisen kehityksen olettaminen nykymuotojen selitykseksi (esim. geologiassa)
      3. biologiassa kehitysopin olettaminen tai sen tulkitseminen olennaiseksi ja selittäväksi tekijäksi
      4. kansatieteessä kulttuurin tulkitseminen omaperäisesti kehittyvänä kokonaisuutena
      (V. Valpola: Suuri sivistyssanakirja)
      1. kehitysoppi, kehitysopillinen maailmankatsomus ja elämänkatsomus
      2.etiikan suunta, jonka mukaan moraali on kehityksen alainen
      (Eskola - Kaurinkoski - Turtia: Sivistyssanakirja. ISBN 952-90-1706-5, Keuruu 1994)
      evoluutio-oppi (Nykysuomen sanakirja, 1. osa, ISBN 951-0-09105-7, Porvoo 1980)
      kehitysoppi, siihen uskominen (Nurmi - Rekiaro - Rekiaro: Uusi suomen kielen sanakirja)
      1. käsitys, joka pitää kehittymistä olennaisena tai määräävänä tekijänä
      2. Kansantieteessä etenkin 1800-luvulla vaikuttanut kulttuurin kehitysteoria.
      (Facta2001, osa 4, ISBN 951-0-10225-3)
      filos. katsomus, joka pitää kehitystä keskeisenä käsitteenä ja määräävänä tekijänä. Evolutionismin mukaan olevainen on yhteinäisesti kehittyvä kokonaisuus, jossa muuttuminen tapahtuu aina keskimäärin samaan suuntaan riippumatta siitä, onko kehityskesllä jokinlopputila vai ei.
      (CD-Facta97)

      Evolutionisti: evolutionismin kannattaja
      (Valpola)

      http://personal.inet.fi/koti/tjt/evoluutio.html

      • Miksi kreationistit tyytyisivät tässäkään sanakirjamääritelmiin, kun he kehittävät esimerkiksi "lajin" ja "uskonnon" käsitteillekin omia venyviä ja paukkuvia sisältöjä?

        Linkistäsi: "Evoluution kannattajien virhe onkin juuri siinä, että he näkevät vain kaksi vaihtoehtoa: nykyisten lajien luomisen ja lajien kehittymisen alkusolusta (oik. alkukopioitujasta). Evoluution kannattajat eivät ota huomioon, että muutos voi olla myös rappeutumista. Taustalla lienee joidenkin 1800-luvulla eläneiden kreationistien suosima ajatus lajien muuttumattomuudesta (fixity of species), mutta kuten alempana osoitan, jo varhaiset kirkkoisät selittivät eläinten mahtumisen Nooan Arkkiin lajiutumisella, eikä ajatus lajien muuttumattomuudesta missään tapauksessa ole 1900 eikä 2000 -lukujen kreationismia. Jos esim. pimeässä luolassa oleva kalalaji menettää silmänsä, niin lajissa on kyllä tapahtunut muutos, mutta tämä muutoshan on aivan päinvastainen kuin jos silmättömälle kalalle kehittyisi silmät. Näinollen alussa mainittu evoluution määritelmä ja evoluutioteorian tarkoittama evoluutio selvästikin ovat kaksi eri asiaa."

        Rappeutuminenkin johtuu geenipoolin muuttumisesta, ja sehän juuri on evoluutiota. Evoluutiolla kun ei ole suuntaa eikä päämäärää.

        Ja vielä paremmaksi menee. Linkistäsi: "Eräät tiedemiehet (esim. Hoimar von Ditfurth) ovat laajentaneet evoluutiokäsitteen koskemaan koko universumia oletetusta alkuräjähdyksestä alkaen."

        Von Ditfurth oli lääkäri ja tieteen popularisoija...

        http://en.wikipedia.org/wiki/Hoimar_von_Ditfurth

        ...joka tykkäsi pahaa mm. kreationismista: "An eminent part of his lifework he consecrate himself to fight pseudoscience, creationism and anthropocentrism." - "Ein bedeutender Teil seines Lebenswerkes war sein Eintreten gegen Aberglauben, Pseudowissenschaften, Kreationismus und Anthropozentrismus."

        Se siitä k r e a t i o n i s t i s e s t a linkistä. :-D

        Jaakob, *JC, miikanaahum, SamiA ja toni t, sana on edelleen vapaa. (Joskus hävettää olla yhden noista etunimikaima.) Antakaa saman tien palaa, evokitkin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3111
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2239
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      71
      2113
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1909
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1613
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      41
      1411
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1329
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1285
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1115
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1086
    Aihe