Noin kuudennentoista kerran on taas aika kysyä kreationisteilta, mitä käsitteet "evolutionisti" ja "evolutionismi" tällä viikolla merkitsevät. Toivon tietysti tarkkoja vastauksia, on turha tarjota esimerkiksi määritelmää "evolutionisti = evo-uskova" koska se on kehämääritelmä joka ei määrittele mitään. (Samanlaista olisi jos kysymykseen "mitä käsite "kissa" merkitsee" annettaisiin vastaus "kissa = katti".)
Kysymys on tälläkin kertaa suunnattu VAIN kreationisteille, joten malttaisivatkohan ilkimys esi-isineen ja Repe ja muutkin evokit pitää suunsa pari päivää kiinni?
Evolutionismin käsite
4
181
Vastaukset
- böööööh
Minä ajattelin tehdä letut ja keittää kahvit kun evoluutiolta kestää niitten tekemiseen kuulemma miljoonia vuosia.
Ei jaksa odottaa.Kiitän erittäin asiallisesta ja tyhjentävästä vastauksesta. Sana on muille kretuille edelleen vapaa.
- merkityksiä
Evolutionismi:
1. Käsitys kehittymisen ja muuttumisen olennaisesta tai määräävästä merkityksestä
2. määräsuuntaisen ja yleisesti samanlaisen kehityksen olettaminen nykymuotojen selitykseksi (esim. geologiassa)
3. biologiassa kehitysopin olettaminen tai sen tulkitseminen olennaiseksi ja selittäväksi tekijäksi
4. kansatieteessä kulttuurin tulkitseminen omaperäisesti kehittyvänä kokonaisuutena
(V. Valpola: Suuri sivistyssanakirja)
1. kehitysoppi, kehitysopillinen maailmankatsomus ja elämänkatsomus
2.etiikan suunta, jonka mukaan moraali on kehityksen alainen
(Eskola - Kaurinkoski - Turtia: Sivistyssanakirja. ISBN 952-90-1706-5, Keuruu 1994)
evoluutio-oppi (Nykysuomen sanakirja, 1. osa, ISBN 951-0-09105-7, Porvoo 1980)
kehitysoppi, siihen uskominen (Nurmi - Rekiaro - Rekiaro: Uusi suomen kielen sanakirja)
1. käsitys, joka pitää kehittymistä olennaisena tai määräävänä tekijänä
2. Kansantieteessä etenkin 1800-luvulla vaikuttanut kulttuurin kehitysteoria.
(Facta2001, osa 4, ISBN 951-0-10225-3)
filos. katsomus, joka pitää kehitystä keskeisenä käsitteenä ja määräävänä tekijänä. Evolutionismin mukaan olevainen on yhteinäisesti kehittyvä kokonaisuus, jossa muuttuminen tapahtuu aina keskimäärin samaan suuntaan riippumatta siitä, onko kehityskesllä jokinlopputila vai ei.
(CD-Facta97)
Evolutionisti: evolutionismin kannattaja
(Valpola)
http://personal.inet.fi/koti/tjt/evoluutio.htmlMiksi kreationistit tyytyisivät tässäkään sanakirjamääritelmiin, kun he kehittävät esimerkiksi "lajin" ja "uskonnon" käsitteillekin omia venyviä ja paukkuvia sisältöjä?
Linkistäsi: "Evoluution kannattajien virhe onkin juuri siinä, että he näkevät vain kaksi vaihtoehtoa: nykyisten lajien luomisen ja lajien kehittymisen alkusolusta (oik. alkukopioitujasta). Evoluution kannattajat eivät ota huomioon, että muutos voi olla myös rappeutumista. Taustalla lienee joidenkin 1800-luvulla eläneiden kreationistien suosima ajatus lajien muuttumattomuudesta (fixity of species), mutta kuten alempana osoitan, jo varhaiset kirkkoisät selittivät eläinten mahtumisen Nooan Arkkiin lajiutumisella, eikä ajatus lajien muuttumattomuudesta missään tapauksessa ole 1900 eikä 2000 -lukujen kreationismia. Jos esim. pimeässä luolassa oleva kalalaji menettää silmänsä, niin lajissa on kyllä tapahtunut muutos, mutta tämä muutoshan on aivan päinvastainen kuin jos silmättömälle kalalle kehittyisi silmät. Näinollen alussa mainittu evoluution määritelmä ja evoluutioteorian tarkoittama evoluutio selvästikin ovat kaksi eri asiaa."
Rappeutuminenkin johtuu geenipoolin muuttumisesta, ja sehän juuri on evoluutiota. Evoluutiolla kun ei ole suuntaa eikä päämäärää.
Ja vielä paremmaksi menee. Linkistäsi: "Eräät tiedemiehet (esim. Hoimar von Ditfurth) ovat laajentaneet evoluutiokäsitteen koskemaan koko universumia oletetusta alkuräjähdyksestä alkaen."
Von Ditfurth oli lääkäri ja tieteen popularisoija...
http://en.wikipedia.org/wiki/Hoimar_von_Ditfurth
...joka tykkäsi pahaa mm. kreationismista: "An eminent part of his lifework he consecrate himself to fight pseudoscience, creationism and anthropocentrism." - "Ein bedeutender Teil seines Lebenswerkes war sein Eintreten gegen Aberglauben, Pseudowissenschaften, Kreationismus und Anthropozentrismus."
Se siitä k r e a t i o n i s t i s e s t a linkistä. :-D
Jaakob, *JC, miikanaahum, SamiA ja toni t, sana on edelleen vapaa. (Joskus hävettää olla yhden noista etunimikaima.) Antakaa saman tien palaa, evokitkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3719823Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat916201Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3775836SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1474259Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33572Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien853160Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal783100Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62876Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr92817- 1142798
