4.finaalin jälkeen on pelattu 45 playoffo-ottelua, joista 34 on päättynyt maalin erolla, niistä 16 jatkoerissä. 2 maalin erolla on ratkennut 6 ottelua ja 3-4 maalin erolla 5 ottelua.
Toisista välieristä eteenpäin on 14/15 ottelusta päättynyt maalin erolla, ainoastaan Lukko-Tappara 6.välierä päättyi 4-2.
16 ottelua on mennyt jatkoeriin, kaikki ovat ratkenneet 1.jatkoerässä! Pitkiä pelejä ei siis ole tullut, vaikka jatkoeriin menneitä pelejä on ollut enemmän kuin koskaan aiemmin. Todella monta ottelua on ratkennut jatkoerissä viimeistään 5 minuutin jälkeen.
Tasaiset playoff-ottelut
5
90
Vastaukset
- poloin
Ja seuraava yhdellä maalilla ratkennut peli on tosiasia...vähän haiskahtaa siltä, että Kärpät voittaa yhdellä maalilla Tampereella ja gamesevenissä ratkaisu syntyy jatkoerässä.
- bussinesta se vainon
No ettekö tajua, että pelit venytetään tahallaan viimeisiin otteluihin maksimaalisen tuoton saamiseksi, tyhmät maksaa turhasta.
- Ennakkosensuuri rules!
juu kummolan klaani on näissä sopupeleissä ainut hyötyjä. Urheiluhenki on jo kohtuu kaukana näistä hommista.
- Poloin
Niinhän siinä kävi kuten tuossa aiemmin ennustin, eli Kärpät voitti maalilla 6.pelin. Ratkaisuksi sopisi hyvin gamesevenissä jatkoeräratkaisu ja mahdollisimman kiistanalainen Kärppien hyväksi, saisi nähdä kun Rautakorpi raivoaa vaikka itse ovat hyötyneet tuomareista valtavasti tässä sarjassa.
- Poloin
48 playoffpeliä, 37 ratkesi maalin erolla ja 6 kahden maalin erolla. 18 viimeistä peliä, 17 ratkesi maalin erolla.
Jatkoeriin meni 17 ottelua ja hämmästyttävästi kaikki ratkesi ensimmäisessä jatkoerässä. Viimeksi näin kävi 2004, mutta silloin jatkoeriin meni vain 7 ottelua.
2001-2014 on pelattu yhteensä 559 playoffottelua, joista jatkoeriin on mennyt 134. 1.jatkoerässä on ratkennut peräti 113 ottelua, 2.jatkoerässä 15, 3.jatkoerässä 5, ja 4.jatkoerässä 1, joka on liigan pisin playoffottelu HIFK-Ilves.
2004-2005 meni jatkoeriin vain 11 playoffottelua kahden kauden aikana 78 ottelusta, nyt siis yhdellä kaudella 17/48. Jatkoerien todennäköisyys on kasvanut selvästi viime kausien aikana, kuivin jatkoeräkevät lähimenneisyydestä on 2011.
Mikähän siinä on että vaikka on tasaiset playoffottelut, niin jatkoerissä tulee ratkaisu poikkeuksetta 1.jatkoerässä. Luulisi että pelataan tarkemmin ja virheitä vältellen. Tämän kauden playoffeissa pelattiin neljä 60minuutin 0-0 peliä, mutta kaikissa ratkaisu tuli 1.jatkoerässä, kahdessa jo 1.minuutilla, nyt finaalissa 8 minuutilla ja pisin tämän kevään playoffottelu oli lomarengaskierroksen Pelicans-HIFK, joka ratkesi ajassa 79.02.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1187498Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista746331- 955214
- 524535
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494236- 2274111
- 444005
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283908- 573045
- 482566