Joudutko vankilaan sapattisi tähden?

Raamatussa puhutaan paosta sapattina.
Uskovatko adventistit että heitä laitetaan vankilaan heidän sapattinsa tähden lopunajassa?
Miten käy silloin adventtikirkon suuren omaisuuden kanssa?

Ilm. 2:10
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei !

Adventtikirkon omaisuus ei ole suuri. Lähinnä kiinteistöissä ja niilläkin on seurakunnallinen rahoitus pohja eli seurakunnat omistavat ne per/ srk.
Kirkolla on maailmalla suomessakin erilaisia yksiköitä jotka toimivat humanitaarisyyden nimissä; sairaaloita, hoitoloita, yms. Mutta on aina pieni tekijä muiden rinnalla kuitenkin.
Suomen ev. lut kirkkokin on paljon rikkaampi varmasti kuin Adventtikirkko globaalistikin.

Pako sapattina Matt 24:15-20 koskee Jerusalemin hävitystä vuonna 70 jkr.
Ei tästä nyt enää mihinkään karkuun lähdetä. Jerusalemin hävitys noissa jakeissa on kyseessä ja tapahtunut 70 jkr.

Matt 24 muualla on lisäksi kerrottu keskiajasta- liittyy asiaan- 300-1700 luvuilla. Ranskan vallankumous päätti tuon ajan. Keskiajan kirkon valtakausi päättyi.- Euroopassa, anglosaksisessa- ja amerikkalaisessa maailmassa syntyi uskonpuhdistusliikkeitä. Silloin keskiajan kirkko vastusti uskonpuhdistusta väkivallalla.

Jumalan lapsen kelpaa olla ja viihtyä. Kaikki ihmiset elämme maailmassa jossa on uhkia. Jokaisen tulevaisuus huolettaa. Ei ole syytä tehdä asiaa vaikeammaksi. 1 Joh 4:8.

Adventtikirkko korottaa ja kannattaa kaikkea Kristusta korottavaa toimintaa kaikissa protestanttisissa ja katolisissa piireissä.
Ei tuomitse vilpittömiä uskovaisia näissä. Erilaisia näkemyksiä on ja jokainen kaatuu ja seisoo oman Herran edessä joka on Jeesus Kristus aina.
>>>>>>>>> Luuk 12:47-48.

Tässä tärkeä ohje; Ilm 14:12, Hebr 12:14 !

Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelijana

Äänestä
  • Mikä on Suomen Adventtikirkon liikevaihto?
    Entä kiinteän omaisuuden arvo?

    Äänestä

  • ingen pappi kirjoitti:

    Mikä on Suomen Adventtikirkon liikevaihto?
    Entä kiinteän omaisuuden arvo?

    Nyt tulee jälleen kaunis päivä mennään kaikki ulos vähän tuulettumaan ja tullaan sitten takaisin illalla uusin voimin tänne palstalle toisiamme siunaamaan ja iloitsemaan.

    Siunausta kaikille palstalaisille!

    Äänestä

  • ingen pappi kirjoitti:

    Mikä on Suomen Adventtikirkon liikevaihto?
    Entä kiinteän omaisuuden arvo?

    Hei !

    Tilinpäätösasiakirjat eivät ole niin salaisia etteikö niistä varmasti kiinnostunut saisi tuota tietoa. Minä en kuitenkaan muista. Tilinpäätöstietoja on ainakin kerran vuodessa Nykyaika lehdessä muistaakseni.

    Jumalan siunausta
    Jari Laurila
    keskustelija

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pako sapattina kirjoitti:

Raamatussa puhutaan paosta sapattina.
Uskovatko adventistit että heitä laitetaan vankilaan heidän sapattinsa tähden lopunajassa?
Miten käy silloin adventtikirkon suuren omaisuuden kanssa?

Ilm. 2:10

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu