Pitääkö uskonnollisten pyhien koskea kaikkia, myös ei uskovaisia?
Uskonnolliset pyhät ja vapaat maksaa aivan tolkuttomasti. Yli kaksi miljardia € vuodessa.
Uskovaiset voisivat ihan hyvin tehdä sisään nämä pyhäpäivänsä ja olla menemättä kauppaan. Miksi tämän takia pitää koko kansaa rangaista, vaikka ei ole uskossa.
Kannatan yhdenvertaista Suomea.
Uskonnolliset pyhät ja vapaat maksaa aivan tolkuttomasti. Yli kaksi miljardia € vuodessa.
Uskovaiset voisivat ihan hyvin tehdä sisään nämä pyhäpäivänsä ja olla menemättä kauppaan. Miksi tämän takia pitää koko kansaa rangaista, vaikka ei ole uskossa.
Kannatan yhdenvertaista Suomea.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Myös sunnuntait on poistettava. Tulisi 52 työpäivää lisää ja talous pelastuisi.
Kyllä ihminen lepopäivät tarvitsee. Muuten palaa loppuun ja se vasta kalliiksi tuleekin. Mutta jos siirrettäisiin kaikki kirkolliset pyhät sunnuntaille ja jos ne ei riitä, loput lauantaille?
Burnout on 1900-luvun ja sosialistien keksintö. Ennenvanhaan tehtiin työtä 14-16 tuntia päivässä, kuusi päivää viikosta ja tätä tapahtui todistetusti montasataa vuotta euroopassa. Kukaan ei valittanut, eikä kukaan loppuun palanut, paitsi tuli kamiinasta kun laiskottelijalla ei ollut enää varaa hiiliin.
Ei se globalisteille riitä.
Robotit tekee kohta työt 24/7 ilman palkkaa.
Vähän sähköä kuluttavat vain.
Tämä on pakkouskontoa kaikille.
Suomi yhdenvertaiseksi jossa lapsetkin voi elää ilman uskonnon tuputusta.
Entäs ne lapset , joilla on uskovat vanhemmat,jotka haluavat lastensa kuulevan Vapahtajasta? Uskostaan he kuitenkin päättävät lopultakin itse.
Sinäkö määräät, mitä lastesi sopii kuulla ja mihin uskoa? Minusta heille kuuluu joka tapauksessa antaa vaitoehtoja ja luottaa siihen , että valitsevat tiensä itse.
Muussa tapauksessa minun lapsilleni ei saa tuputtaa evoluutiota, ateismia eikä tietynlaista yhdenvertaisuutta.
Jos haluat täydellistä kollektiivisuutta niin suuntaa katseesi vaikkapa Kiinaan tai Putinin Venäjälle! Terve menoa!
fcytdty
Et siis hyväksy yhdenvertaista suomea.
Vaikka en tosi-uskovainen olekaan niin kyllä sinne kauppaan ehtii myöhemminkin,ja
raha pysyy lompakossa edes sen ajan.
Mitä mieltä olisit jos ateisti juhlien takia kaupat olisi kiinni?
Kaupat voi minun puolestani olla kiinni vaikka joka ainoa Sunnutai ja muutkin pyhät vieläpä lauantait! Minulla kun on pakastin ja jääkaappi!
Turhia pyhäpäiviä ei ole, on vain turhia ateisteja.
Kyllä ne pyhäpäivät voi pitää uskosta osatonkin! Pidät vain vapaata ,että jaksat taas paremmin ahertaa. Minulle ovat kaikki vapaat tervetulleita; niin Vaput (en marssi!) kuin Helluntait !Voisi tosin säätää lain,että joka ei halua juhlia Joulua,Pääsiäistä eikä Juhannustakaan, voi kernaasti mennä töihin!
Toivottavasti kalenteria rukataan joskus niin, että joka kuudes päivä olisi vapaapäivä. Arkipyhät poistettaisiin kokonaan.
Viisi päivää on riittävän pitkä työviikoksi. Joulukuun 6, itsenäisyyspäivä kuitenkin säilytettäisiin. Äitien päivä olisi aina toukokuun toisena vapaapäivänä.
Uskonnoille alistamista parhaimmillaan.
Hei nimim. Pasi 51
Aika yksipuolista olisi elämänmeno, jos aina olisi arki. Levolla ja vapaalla on oma merkityksensä ihmisten jaksamisessa. Ymmärrän toki, että ellei ole kristitty, niin silloin ei halua viettää noita juhlapyhiä kuten kristityt. Ja aika kurjalta kuulostaisi sellainen yhteiskunta, missä kaikella olisi vain rahassa laskettava hinta.
Merja-pappi
Heti kun tulee sunnuntai tai muu arkipyhä niin kirkko pistää hirmuisen rallin päälle. Ei jälkeäkään levosta ja rauhasta.
Heeii! Mistä sait ton keltasen taustan ja noi punaset raidat? Eläkä sano, että taivaanisältä! Nih
Tulemme vielä näkemään ajan jolloin kaupat ovat auki kirkollisina juhlapäivinä.
Heikot sortuu elon tielle. Määrättäköön kaikki vuoden päivät työpäiviksi, siis 365 päivää ja karkausvuonna 366 päivää. Kuka niitä laiskottelupäiviä joita myös "loma- tai vapaapäiviksi" kutsutaan.
Työkarkurit tahtoo noita laiskimuspäiviä.