Kiusaava ja rääkkäävä pastori

Eräs mukana ollut kertoo kokemuksiaan .

"En voi puhua muuta kuin omasta puolestani. 15.02. Oli Kopun Sykkivässä S:ssä. Mainitsin, että jokainen tuo jotain aina mukanaan srk:n. Silloin jouduinkin silmätikuksi. Niin sanottu apu on tuottanut mielettömästi tuskaa.

Kaikki alkoi vuosia sitten. Toimin yhdessä tehtävässä srk:ssa Hesassa. Sitten hommia lisättiin, niin että paloin loppuun. Yritin kertoa yhdelle pastorille tilanteesta. Siitäkö vasta minun seuraamiseni alkoi. Satoja kertoja on huomauteltu ilon katoamisesta. Minulta oli kuitenkin mennä henki. Siis paljon pahempi asia. Se ei kuitenkaan ketään kinnostanut. Tosi kova juttu."

Luulen, että Jarlaunkin varhaiseen eläköitymiseen ja loppuunpalamiseen on vaikuttanut adventismi.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuinka kauan Jari on käyttänyt aikaa kirjekurssien mainosten jakoon, adventismin tutkimiseen, EGW:n kirjojen lukemiseen, adventismimyönteisten kirjoitusten tekemiseen ja adventtikirkkoon verrattuna muuhun yhdistystoimintaan sillä eihän adventtikkirkosta erota kevyin perustein?

Äänestä

Hei !


Minä olen kokenut bourn outeja pari- jopa kolmekin. Työnarkomanius ja liika innokkuus työlle on minulla suvun perintöä- ja on ollut äärettömän hankalaa sopeutua jouten oloon- raskaampaa kuin työ- mutta onhan minulla hyviä harrastuksia niin paljon. Niin paljon ettei aika ja voimat riittäisi kaikkeen mielenkiintoon millään kaikkeen. Jos ihminen haluaa tehdä jotakin hyvin on keskityttävä yhteen asiaan hyvin.
Menin 17- vuotiaana työelämään ja koulutin itseäni yliopistokursseilla työn ohessa. Oli paljon työtä- paikkakunnalta työn perässä muuttoja- monia haastavia ja työteliäitä työpaikkoja.
- > Minun kohdallani "adventismi" on tullut kukaan mukaan vasta myöhemmin.

Olin liian innokas evankeliumin työssä- että sekin oli ikään kuin liikaa.
Lisäksi oli muitakin luottamustehtäviä. Minulla oli tasan tusina luottamustehtäviä
kunnallisen- seurakunnallisen- ja asukasdemokratian aiheuttamina.

Minut on kuitenkin kaatanut aina ihmissuhdeasiat poikkeuksetta elämässä.
Aina laukaiseva tekijä. Niinpä oli minia suuria ihmissuhteiden huolia myös omalta osaltaan seurakunnalisessa toiminnassa bourn outissa mukana.
> Vedin kirjani pois saadakseni levätä ja toipua rauhassa- mutta sitä ei ole haluttu ymmärtää. Olen lakannut kantamasta hengellisiä maallikko vastuitani 1-3.6.2006 (2006) ilmoittamalla asiasta puhelimitse srk vanhimmalle siis 1-3.6.2006.

Uskossa pitää "levätä Herrassa" mutta lahjojensa mukaan ihmisen tuleekin ottaa haastetta evankeliumin työssä, Matt 28:19-20 kohtuudella voimavarojensa mukaan.

Ihmiset joutuvat ristiriitoihin siellä missä ihmisiä on. Uskonnollinen maailma ei ole helppo sovittaa kaikkea aina.

En minä ole Raamattua jättänyt- kirjoitan- ja toisaalta kukaan ei koskaan kaivannut. - Vieläkään koskaan.
Seurakunnat voivat koostua ihmisistä niin ettei aikaa löydy kuin omille töille ja omille perheille- ja väliinputoajia seuranpidossa voi olla- aikuiset ihmiset tietenkin vastaavat asiasta itse- eikä syytä ketään- Yhdistykset kokoontuvat ja hajaantuvat kerran viikossa.

Ihmiset ovat ihmisiä joka paikassa- Siellä missä ihmisiä on myös ristitiitoja.
Monet vastakääntyneet joutuvat pettymykseen- odottavat liikoja ihmisiltä-
Jeesus Kristus on ainoa sopiva esimerkki uskon asioissa- ei kukaan ihminen.

Pastorikunta ovat palkattuja evankeliumin kokopäivätyöhön- Ihmisiä hekin-
Ei saa ihmisiin katsoa- Niistä ei jumalia eikä Jeesusta eikä uusia mooseksiakaan löydy.


Jumalan siunausta
Jari Laurila
keskustelijana

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirvittävää!!! kirjoitti:

Eräs mukana ollut kertoo kokemuksiaan .

"En voi puhua muuta kuin omasta puolestani. 15.02. Oli Kopun Sykkivässä S:ssä. Mainitsin, että jokainen tuo jotain aina mukanaan srk:n. Silloin jouduinkin silmätikuksi. Niin sanottu apu on tuottanut mielettömästi tuskaa.

Kaikki alkoi vuosia sitten. Toimin yhdessä tehtävässä srk:ssa Hesassa. Sitten hommia lisättiin, niin että paloin loppuun. Yritin kertoa yhdelle pastorille tilanteesta. Siitäkö vasta minun seuraamiseni alkoi. Satoja kertoja on huomauteltu ilon katoamisesta. Minulta oli kuitenkin mennä henki. Siis paljon pahempi asia. Se ei kuitenkaan ketään kinnostanut. Tosi kova juttu."

Luulen, että Jarlaunkin varhaiseen eläköitymiseen ja loppuunpalamiseen on vaikuttanut adventismi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu