IHALAINEN USKALTAUTUI ESIIN

Suomi velkaantuu, taantuu ja työttömyys kasvaa.

Suomessa on maailman tod. näk. suurin julkinen sektori ja sen palkkakulut ovat huikeat, valtavat.

Valtio ei ole kuitenkaan ryhtynyt YT-neuvotteluihin vaikka kaikki tietävät että se olisi pitänyt tehdä jo aikoja sitten.

Ja velkaantuminen jatkuu.

Sensijaan leikataan kaikkein pienituloisempien lapsilisistä, työmarkkinatuesta jne.

Äänekoskelle kaavaillaan siis 1,1 miljardin biotuotehdasta ja tuota kommentoimaan uskaltatui Ihalainenkin: vaan eipä ole miestä näkynyt lukuisten huonojen uutisten yhyteydessä juuri nimeksikään!

Huom. "kaavaillaan."
552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ehkä SAK/SDP:n Ihalainen ei oikein ymmärrä, tiedä missä mennään.

Sanotaan että valta turmelee... mutta toki liika suuret palkat voivat sumentaa päättäjien näköaloja: itsellä menee hyvin joten mitä sitä mitään....

"Verotietojen mukaan SDP:n Lauri Ihalainen on hallituksen parhaiten tienaava ministeri."

"Ihalaisen yli 20 000 euron kuukausitulot olivat yli 5 000 euroa suuremmat kuin esimerkiksi pääministerillä. Ihalainen on ensimmäisen kauden kansanedustaja."

http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/ihalainen palkka-10924

Äänestä

Omille hyville tuloilleen ministeri Ihalainen tuskin mahtaa mitään. Muut ne hönelle palkat ja etuisuudet maksavat. Jos oma palkka on riittävä, niin kyllä sen pitää palkansaajalle riittää, jos muut maksavat lakien vastaisesti ja liikaa, niin korjatkoot.

Se on kyllä totta että uutta Äänekosken sellutehdasta vasta kaavaillaan, päätöstä ei ole olemassa. Saattaahan joku pohjoinen alue, vaikka Ruotsi, Kanada tai Venäjäkin herätä kun kuulee hankkeesta. Tulevat tarjoamaan omia havupuitaan ja omia tonttejaan sijoituspaikoiksi.

Äänestä
  • Niin sen se kaikille pahaksi / kärmyksiksi, "pirun" hyväksi ja puoesta, muista ja muusta niin väliä itsekkyyden, toisiaan vastaan kilpailu, taistelu ja sotimiset, sekasortoinen / RISTI riitaisesti, Totuuden / kaikkia kohjtaan Oikeuden mukaisuuden VASTAINEN tuhoksi ja tuomioksi touhu ja politiikka on tehnyt ja yhä pahemmin ja suuremin on tekemässä. Ja lopu on kuin tuossa pääsiäisen lentoonnettomuudessa, HIRVITTÄVÄ!

    Että nyt tiedette, miksi kaikki menee päin sitä VOI VOI, itku ja hammasten kiristys päämäärää kohti.

    Äänestä

Solidaarisuutta olisi ollut leikata omia tulojaan.

Esimerkkiä näytti Niinistö jo aikoja sitten.

"Tasavallan presidentti Sauli Niinistö elää niin kuin saarnaa. Hän on esittänyt, että hänen vuosipalkkiotaan alennettaisiin runsaalla viidenneksellä, 160 000 eurosta 126 000 euroon."

SDP ja SAK eivät kanna yhteiskuntavastuutta vaan ovat aina hamuamassa itselleen lisää, lisää, lisää... välittämättä seuraumuksista!

http://www.hs.fi/paakirjoitukset/a1357186333338

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MEDIAPELURI kirjoitti:

Suomi velkaantuu, taantuu ja työttömyys kasvaa.

Suomessa on maailman tod. näk. suurin julkinen sektori ja sen palkkakulut ovat huikeat, valtavat.

Valtio ei ole kuitenkaan ryhtynyt YT-neuvotteluihin vaikka kaikki tietävät että se olisi pitänyt tehdä jo aikoja sitten.

Ja velkaantuminen jatkuu.

Sensijaan leikataan kaikkein pienituloisempien lapsilisistä, työmarkkinatuesta jne.

Äänekoskelle kaavaillaan siis 1,1 miljardin biotuotehdasta ja tuota kommentoimaan uskaltatui Ihalainenkin: vaan eipä ole miestä näkynyt lukuisten huonojen uutisten yhyteydessä juuri nimeksikään!

Huom. "kaavaillaan."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu