Miksi paperittomia pitäisi auttaa?

Eli miksi mamuja, jotka ovat paperien puuttumisen takia saaneet kielteisen turvapaikka/oleskelu, tms päätöksen ja sen jälkeen omavalintaisesti päättäneet mennä "maan alle" pitäisi pitää palvelujen piirissä? Mitä järkeä on tuhlata resursseja laittomiin mamuihin? He kuitenkin ovat itse oma-aloitteisesti jättäytyneet yhteiskunnan ulkopuolelle. Miksi heitä pitäisi muka auttaa?
19164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Miksi yleensäkään ketään autetaan? Jos eivät pärjää omillaan, voivat kuolla pois. Näinhän meitä opettaa mm. Allah-Aho.

Äänestä
  • Kuinka montaa miljardia hominidia 5 miljoonan suomalaisen tulisi auttaa ?

    Äänestä

  • kvfi7 kirjoitti:

    Kuinka montaa miljardia hominidia 5 miljoonan suomalaisen tulisi auttaa ?

    Eihän meitä hulluden maksajia ole kuin 2 miljoonaa.

    Äänestä

  • Wallinin Jaska kirjoitti:

    Eihän meitä hulluden maksajia ole kuin 2 miljoonaa.

    Kaikki eläkeläiset, työttömät ja lapset pitää tappaa, sanoo Allah-Ahokin. Heistä ei ole hyötyä yhteiskunnalle.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Kaikki eläkeläiset, työttömät ja lapset pitää tappaa, sanoo Allah-Ahokin. Heistä ei ole hyötyä yhteiskunnalle.

    Missä koraanin jakeessa allah käskee noin?

    Äänestä

  • tuota en tiennyt. kirjoitti:

    Missä koraanin jakeessa allah käskee noin?

    Sieltä sgrchchrgxzrcgvriptasta sekin tiedonjyvä löytyy.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Sieltä sgrchchrgxzrcgvriptasta sekin tiedonjyvä löytyy.

    pikaisella haulla en löytänyt koraanista moista kohtaa.

    Onko se kirjoitettu jussufien kielellä?

    Äänestä

Olisi kiva päästä kasvotusten keskustelemaan paperitomia mamuja hyysäävien ihmisten kanssa, että miksi he sitä tekevät.
Itse ainakin käräyttäisin tällaisia ihmisiä jos saisin tietää että joku piillottelee tai hyysää laittomia mamuja. Mutta eniten kiinnosta, miksi he sitä tekevät

Äänestä
  • Nämä hyysärit ovat suurimpia rikollisia tässä maassa, heidät pitäsi poistaa täältä tavalla tai toisella.

    Äänestä

  • Sellainen pieni sana: "inhimillisyys". Sisältyy mm. kristinuskon perussääntöhin:

    Autuaita ne, jotka toisia armahtavat: heidät armahdetaan.

    Kaikki, minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää te heille.

    Äänestä

  • hyysäysloppuu kirjoitti:

    Nämä hyysärit ovat suurimpia rikollisia tässä maassa, heidät pitäsi poistaa täältä tavalla tai toisella.

    hyysäysloppuu

    Älähän uhittele ja kirjoittele rikollista haavettasi foorumille. Et sinulla ole mahtia ja valtaa poistaa ainuttakaan ihmistä Suomesta.

    Äänestä

  • seijaah kirjoitti:

    hyysäysloppuu

    Älähän uhittele ja kirjoittele rikollista haavettasi foorumille. Et sinulla ole mahtia ja valtaa poistaa ainuttakaan ihmistä Suomesta.

    No saa kai sitä nyt jokainen elätellä toiveita paremmasta huomisesta, hyvä ihme.

    Äänestä

  • mette.soderman kirjoitti:

    Sellainen pieni sana: "inhimillisyys". Sisältyy mm. kristinuskon perussääntöhin:

    Autuaita ne, jotka toisia armahtavat: heidät armahdetaan.

    Kaikki, minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää te heille.

    Maassa laittomasti oleskelevat syyllistyvät rikokseen, ja osalla on rikos- ja terroristitausta. Kehoittaako raamattu tosiaan osallistumaan rikolliseen toimintaan?

    Äänestä

typerä kysymys

miten joku voi päästä suomeen ilman papereita läpi kymmenien turvatarkastusten ja useiden lentojen

ehkä syynä on esim tämä yksi suomessa asuva somailmies joka on hukannut 12 passia vuosien kuluessa

Äänestä

Paperittomia? Mikä paperi heiltä puuttuu? Ruotsissa on vantava määrä niin sanottuja paperittomia pakolaisia. He on saaneet kieltävän vastauksen asyyli-hakemukseensa, mutta halusivat jäädä siitä huolimatta Ruotsiin. Monella heillä on henkilöllisyystodistus plus muu samantapainen. Mutta yksi paperi heiltä puuttuu ja se paperi on, oleskelulupa.
Ei kai kaikki Suomessa laittomasti oleskelevat ole ilman papereita millä todistaa keitä he on?

Äänestä

Seijaah - miksi kutsut heita Ruotsissa oleskeleviksi "paperittomiksi pakolaisiksi"? Jos he kerran ovat saaneet kielteisen paatoksen asyylihakemukseensa niin silloin he ovat laittomasti maassa oleskelevia, eli rikollisia...

Useimmissa euroopan maissa ne, jotka ovat saaneet kielteisen paatoksen maassa olemiseen, "hukkaavat" kaikki paperit joista ilmenee mista maasta he alunperin tulivat. Ei useimman maan viranomaisilla ole kykyja tai resursseja selvittaa onko paperiton kadunkulmassa notkuva tumma mies Togosta, Ruandasta, Kongosta, Leshotosta tai jostain muusta mustan Afrikan maasta.

Ja koska lait ja asetukset eivat salli sita etta pistettaisiin tuollainen paperiton ulkomaalainen koneeseen ja takaisin Afrikan mantereelle ilman tarkkaa tietoa kotimaasta, ja eihan paperitonta voida loputtomiinkaan pidatettyna pitaa, niin saavat sitten jonkun valiaikaisen henkkarin. Ja kun ei kotimaata saatu selville, lisaa samanlaisia tapauksia on jo putkessa eika asiaa voida enaa hoidella (ja tuo alunperin paperiton on jo asettunut aloilleen, kihlannut jonkun paikallisen Skandinaavisen vanhanpiian jne.) niin annetaan tyypin sitten lopullisesti jaada maahan...

Ja koska Afrikan populaatio tulee kasvamaan rajahdysmaisesti seuraavien vuosikymmenten aikana, eivatka Afrikan valtiot onnistu elattamaan edes sita maaraa asukkaita joka niissa on talla hetkella, niin miljoonia samanlaisia "paperittomia" tulee tunkemaan Eurooppaan tulevien vuosikymmenten aikana...sitten saavat Seijah ja Mette harjoittaa kristillista lahimmaisenrakkautta.

Äänestä

Koska Jussuf saa niiden kuljettamisesta hyvät tienestit.

Äänestä

Lukekaapa professorinajatuksia.
Mm.
Suomen mitta pakolaisten vastaanottomaana on täyttynyt. Suomi on jo aikoja sitten tehnyt sillä sarakka velvollisuutensa. Voimme siksi lopettaa pakolaisten ja humanitärisin syin maahan otettavien vastaanoton.
Mm.
Maahanmuutto ja tukien antaminen ilman vastiketta EI tee maahanmuuttajista Suomeen integroituneita kansalaisia.
Mm
Vain työperäinen maahanmuutto on ainoa oikeanlainen maahanmuutto.
Mm.
Ruotsin ongelmat johtuvat maahanmuuttajista. 22% verokertymästä menee Ruotsissa maahanmuuttoon.
jne..jne...jne

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mattimuha kirjoitti:

Eli miksi mamuja, jotka ovat paperien puuttumisen takia saaneet kielteisen turvapaikka/oleskelu, tms päätöksen ja sen jälkeen omavalintaisesti päättäneet mennä "maan alle" pitäisi pitää palvelujen piirissä? Mitä järkeä on tuhlata resursseja laittomiin mamuihin? He kuitenkin ovat itse oma-aloitteisesti jättäytyneet yhteiskunnan ulkopuolelle. Miksi heitä pitäisi muka auttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu