Vaikuttaako Roaccuttan murrosiän kehitykseen?

Tyttö

Moikka. jo n.11-vuotiaana akneni alkoi ja melko pian sain roaccuttan lääkekuurin. Ihotautilääkärin mielestä kuuri oli melkein välttämätön aknen parantamiseksi ja aknearpien välttämiseksi, sillä minulla on 'akne-geenit' varsin vahvana, kun molemmilla vanhemmilla vaikea akne ollut aikanaan.
Tuon ensimmäinen kuuri ei jäänyt viimeiseksi, vaan söin muutaman vuoden aikana monta lisäkuuria, kun akne palasi takaisin. Nyt kuitenkin näyttää vahvasti siltä, että akne on selätetty. Ihoni on paremmasa kunnossa kuin koskaan murrosikäisenä ja finnejäkään ei ole yhtään.
Olen vain alkanut miettiä, että onko lääkkeellä voinut olla jotakin vaikutuksia pieniksi jääneisiin rintoihini.. Tarkoitan, että jos lääke on esim voinut pysäyttää jotain rintoihin vaikuttavan hormonin toimintoja liian aikaisinTämä tuntuu varmaan aika kaukaa haetulta, mutta toivoisin vastausta joltain, joka TIETÄÄ aiheesta. Kiitos!

4

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijakka4

      Mitä vtun merkitystä tässävaiheessa

    • usko pois

      En usko, että lääke vaikuttaa. Jos vaikuttaisi, niin tuskin lääkäri olisi sinulle kirjoittanut Roakuuria.

    • velitiede

      Todennäköisesti ei vaikuta. Sitä paitsi olet vasta 11, ja murrosikäsi on vasta alkamassa. Murrosikä päättyy tytöillä noin 16-19 vuotiaana.

      • silmä kätee

        Aloittaja on vanhempi kuin 11v.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3412
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1357
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1339
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1000
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe