Turkistarhaus hyväksytympää

Turkistarhaukseen myönteisesti suhtautuvien määrä on lisääntynyt. Turkistarhaajat pitävät hyvänä asiana taannoista kansalaisaloitetta tarhauksen kieltämisen puolesta koska se toi alan esille ja ihmiset näkivät että eläimiä pidetään kuin kukkaa kämmenellä. Iskuihin myönteisesti suhtautuvien määrä on taas pienentynyt. Eikun lisää vain aloitteita niin saadaan tarhaus kunnolla kukoistamaan.
26185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Minä puolustan turkiseläinten kasvatusta. Täytyyhän rouvien saada turkkinsa. Sitäpaitsi se tuo maallemme hyvää mainetta sekä muhkeat verotulot.
Enpä usko että tarhauksen vastustajat ovat ajatelleet lainkaan asioita oikein loppuun asti. Jos tarhaus suomessa lopetettaisiin niin sehän ei suinkaan tarkoita sitä että toiminta koko pallolta loppuisi. Se vain siirtyisi kehitysmaihin. Siellä eläinraukat kyllä saisivat aivan epäinhimillistä kohtelua. Kiina taitaa olla jo hyvänä tienavaajana tälle.

Äänestä
  • Vai rouville turkkeja, naiset ei enään laita turkkeja päällensä, on kuulemma vanhanaikaista ja pois muodista. Voit todeta sen itsekin, esim. viimetalvena ei näkynyt enään turkkeja kenenkään naisen päällä. Se aika on ohi.

    Olet jäänyt ajasta jälkeen, ei näistä ketuista ja supikoirista turkkeja tehdä, vaan surkeita riekaleita toppatakkien huppujen reunukseen. Täysin turhaa on eläimiä kiduttaa moisen takia häkeissään.

    Äänestä

Jos haluat turkin, älä sheivaa

Äänestä
  • jos haluat toteuttaa ideologiaasi,toteuta se omassa elämässäsi älä muiden.

    Äänestä

Just kun minä totesin, että turkiksetkin rikkoutuu joskus, eikä oo niin pitkä-ikäisiä kuin uskotellaan. Eräs melkein 40 vuotias turkis-asuste on mennyt rikki ihan omia aikojaan, vaikka siihen lähes tuskin kukaan koskee.

Ja mielestäni turkistarhausta ei missään nimessä saa tulla ainakaan lisää Suomeen, nykyiset saa pysyä mielestäni, jos täyttävät vaatimukset, vaikka ei sekään kivalle tunnu. Ei sitä turkistarhaus-kieltoa kumminkaan tule vielä, vaikka siitä kuinka ollaan puhuttu moneen kertaan ainakin 10 vuoden ajan :(

Äänestä
  • viherhörhöilyn ansiosta suurtarhoja ollaan viemässä maasta viroon ja venäjän rajan taakse ihan vain sen takia että siellä kyseiset tyypit ei pullikoi ja jos pullikoi niin siellä on korpea mitä tallata...

    Äänestä

Juu lisää turkistarhoja suomeen ja turkkej naisten ylle:)

Äänestä
  • Hollanti on kumonnut minkinkasvatuskiellon.
    Tuomioistuin kumosi lakiesityksen minkinkasvatuksen kieltämiseksi Alankomaissa vuodesta 2024 eteenpäin
    Esitys kaatui siihen, että se katsottiin perustuslain vastaiseksi Euroopan ihmisoikeussopimuksen perusteella. Hyvä näin.....

    Äänestä

Turkistarhaus on upea elinkeino.

Äänestä

Aivan, toivotaan monen nykynuoren valitsevan turkistarhaajan uran, koska vientialana se on maallekin hyvin tuottava ja kannattava ala.

Äänestä
  • Juuri näin. Hörhöily pois ja eläimiä hoitamaan.

    Äänestä

Kyllä on mukava turkistarhalla töitä tehdä. Ketut ja minkit tykkää.

Äänestä

kyllä turkiseläimiä pitää suojella kaikenmaailman viherhörhöiltä jotka haluaa niille vain kärsimystä ja kieltää kokonaisia lajeja omaan ideologiaansa vedoten.

Äänestä
  • kuka niitä turkiseläimiä suojelisi sinun kaltaisilta "ammattilaisilta"?

    Äänestä

  • pi2g kirjoitti:

    kuka niitä turkiseläimiä suojelisi sinun kaltaisilta "ammattilaisilta"?

    enpä ole nälkään ja stressiin tappanut yhtään eläintä kuten "suojelijat"

    Äänestä

Ammattilaiselta kun ei tarvitse suojella, ammattimies osaa homman hoitaa, ja iloisista pikku karvaelukoista saadaan upeita turkiksia aikanaan.

Äänestä

Suomessa on maailman parhaat turkikset.Ja vielä parempi jos luonnon turkikset nousisivat suurempaan arvostukseen. Tällöin osan tarhojen turkistuotteita voisi korvata luonnossa kasvaneisiin turkiksiin.

Äänestä
  • ei niitä luonnon risuturkiksia kukaan halua jos on kunnollista tarhattua saatavilla.

    Äänestä

  • asdfasdf kirjoitti:

    ei niitä luonnon risuturkiksia kukaan halua jos on kunnollista tarhattua saatavilla.

    Voi olla mutta harmi kun menee paljon hyviä nahkoja monttuun kun ei niistä mitään makseta.

    Äänestä

Höpöhöpö. Vastustus kasvaa koko ajan globaalisti. Turkistarhaus tulee loppumaan Suomesta.

Äänestä
  • höpöhöpö se alle kaksi prosenttia mistään ei ole vastustuksen kasvamista,se ei ole edes Suomen koko kansa vaikka vihernarsistit niin väittävät.

    Äänestä

Ja katinkontit! Mitään iskuja ei ole ollut sitten ainakaan 20 vuoteen! Ei iskuja hyväksy edes eläinaktivistit! Turkistarhauksen vastustus kasvaa koko ajan. Muualla maailmassa tarhausta vastustetaan näkyvästi ja Suomessakin vastustus kasvaa koko ajan. Ehkä yrität huijata itseäsi, mutta kannattaisi hyväksyä totuus niin ei tulesitten niin paha mieli, kun turkistarhaus Suomessa kielletään.

Äänestä
  • se alle kaksi prosenttia väestöstä ei edelleenkään ole suomen koko väestö.

    Äänestä

  • asdfasdf kirjoitti:

    se alle kaksi prosenttia väestöstä ei edelleenkään ole suomen koko väestö.

    voi voi, taisi osua arkaan paikkaan.

    heh heh!

    Äänestä

  • ösdfösdf kirjoitti:

    voi voi, taisi osua arkaan paikkaan.

    heh heh!

    sinulle näköjään osui.

    heh heh!

    Äänestä

  • Suomeen pitäisi saada maailman turkistuotanto, koska Suomessa osataan hoitaa eläimiä hyvin. Lisäksi nahat ovat hyvin laadukkaita ja siksi niin kysyttyjä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kettu siittää kirjoitti:

Turkistarhaukseen myönteisesti suhtautuvien määrä on lisääntynyt. Turkistarhaajat pitävät hyvänä asiana taannoista kansalaisaloitetta tarhauksen kieltämisen puolesta koska se toi alan esille ja ihmiset näkivät että eläimiä pidetään kuin kukkaa kämmenellä. Iskuihin myönteisesti suhtautuvien määrä on taas pienentynyt. Eikun lisää vain aloitteita niin saadaan tarhaus kunnolla kukoistamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu