Vaikka yritetään laittaa kapuloita rattaisiin, Keskustassa osataan tehdä rahaa. Jos niikseen tulee, Keskusta voi muutaman vuoden päästä vaikka maksaa valtiovelan pois oman puolueen pussista.
"...Puoluesihteeri Timo Laaninen esitteli puoluevaltuustolle perin harvinaisen tilinpäätöksen viime vuodelta.
- Tulos oli 642 000 euroa ylijäämäinen. Tämä on ainakin puolueen lähihistorian ellei peräti koko historian tuloksellisesti paras tilikausi...."
"...Puoluesihteeri Timo Laaninen esitteli puoluevaltuustolle perin harvinaisen tilinpäätöksen viime vuodelta.
- Tulos oli 642 000 euroa ylijäämäinen. Tämä on ainakin puolueen lähihistorian ellei peräti koko historian tuloksellisesti paras tilikausi...."
Vastaukset 5
Vanhimmat
No annetaan ensin poliisien tutkia tuo tilinpäätös, ennenkuin iloitaan.
MTK avusti 800 000 eurolla joten siinä selitys.
Milloin kaupunkikeput osallistuvat kassan täytämiseen ?
annappa LINKKI.
Avaukseb aiheuttanut Iltiksen juttu ei sisältänyt mitään mianintaa kertomastasi tuesta.
Mistä sinä tollasen nappasit?
Kyllähän tuossa erinomaisessa tuloksessa ylivoimaisesti merkittävin ansio on puoluetuella:
"Puoluetukea jaetaan vuodessa yhteensä 36 miljoonaa euroa. Tuesta puolet on varsinaista puoluetukea ja lopulla tuetaan puolueiden tiedotustoiminnan ja viestintää. Tukea tulee 180 000 euroa kansanedustajaa kohden."
http://yle.fi/uutiset/perussuomalaisille_triplajattipotti_puoluetukea_yli_7_miljoonaa_euroa/5345220
Toisin sanoen keskusta saa joka vuosi puoluetukea 6,3 miljoonaa euroa. Vaikka summasta puolet on ns. viestintätukea, kyllä yli kolmen miljoonan vuosituloista pitää jotain jäädä sukanvarteenkin sen lisäksi, että summalla pidetään yllä puolueen toimintaa ja maksetaan vanhoja velkoja.
Linkki avauksen uutiseen:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288681808435.html