KRISTITTYJEN VAINOT

"Kristittyjen vainot ovat uskonnollisia vainoja, jotka kohdistuvat kristittyihin joko suoraan henkilökohtaisesti tai heidän instituutioihinsa ja pyrkimyksiinsä harjoittaa uskontoaan.

Kristittyjen vainoja on ollut niin historiassa kuin nykyäänkin.

Italialaisen tutkimuksen mukaan kristinuskon kaksituhatvuotisen historian aikana arviolta 70 miljoonaa kristittyä on menettänyt henkensä uskonsa takia, joista 45,5 miljoonaa 1900-luvun aikana."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kristittyjen_vainot
15159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Lukekaa ulkosuomalaisen Lehtosen nettikirjaa nimelta "Banned Bible School, Aasenappar's little book of Bible", tekstit englanniksi ja suomeksi, allaolevassa linkissa:

https://sites.google.com/site/bannedbibleschool/home

Kaannos: Sensuroitu Raamattukoulu, Aasenapparin pieni Raamattukirja, joka sisaltaa paljon teemoja myos lasten huostaanotoista, historiasta, salaliittoteorioista, skandalistisesta uskonnollisesta kuvataiteesta, homoista, pedofiliasta jne. Nimestaan huolimatta kirja on laillista kamaa, ja siella on myos runsaasti kuvataidetta.

Terveisin Tarkkailijahavainnot, myos ulkosuomalainen

Äänestä
  • Mikä tuo oli?
    Pedofiili&poika?

    Äänestä

Näkisimme toki että jos aamunavauksia tahi virsiä ei enää saa kouluissa olla niin toki liikunta poistuu ensin:

Kuinka eriarvoisessa asemassa onko atleettiset ja sitten ylipainoiset ei-urheilevat lapset.

Tämä ei käy!

Suomi voi säästää liikunnan poistamisella kouluista, pakkoruotsin poistamisella... jos kerran uskontokin on vainojen kohteena.

"Vaadin, että koulujemme liikuntatunnit pitää määrätä oppilaille joko vapaaehtoisiksi tai mieluummin lopetettaviksi kokonaan. Monesti liikuntatunneilla harrastetaan lajeja, joita toiset oppilaat eivät joko osaa tai joista he eivät pidä. On epätasa-arvoista, että tällaiset oppilaat pakotetaan osallistumaan liikuntatapahtumaan, jonka he kokevat itsellensä ja omalle elämänkatsomuksellensa vastenmieliseksi (toiset istuvat mieluummin ja pelaavat tietokonepelejä). Eivätkö opettajat ymmärrä, että kaikki eivät halua liikkua. "

http://blogimetsa.fi/item/1384-koululiikunta-kiellettaevae

Äänestä

menettänyt henkensä kristinuskon aiheuttamien vainojen takia?

Äänestä
  • Koko historian perspektiivissä aika harva. Jonkinverran suuremmista luvuista puhutaan, jos otetaan huomioon myös kristinuskon väärinkäyttö. Eli kaikensorttisten kuninkaiden poliittiset hankkeet, joita on kaunisteltu kristinuskolla.

    Ateismi kuitenkin on sorron kuninkuusluokkaa. Marxilaisuuden mukanaan kuljettama "tieteellinen ateismi" on vastuussa, pelkästään yhden vuosisadan aikana, vainojen maailmanennätyksestä.

    Äänestä

  • focustetaanpa kirjoitti:

    Koko historian perspektiivissä aika harva. Jonkinverran suuremmista luvuista puhutaan, jos otetaan huomioon myös kristinuskon väärinkäyttö. Eli kaikensorttisten kuninkaiden poliittiset hankkeet, joita on kaunisteltu kristinuskolla.

    Ateismi kuitenkin on sorron kuninkuusluokkaa. Marxilaisuuden mukanaan kuljettama "tieteellinen ateismi" on vastuussa, pelkästään yhden vuosisadan aikana, vainojen maailmanennätyksestä.

    USA on sorron kuninkuusluokkaa!
    USA ja Nato on "sotatehdas"!
    Ei sotia nykyään ilman USAa ja Israelia!

    Jos ajattelisit, mitä kristityt on tehnyt, niin tietäisit, että pahin on juuri kristityt!
    Muut tulevat todella kaukana jäljessä!
    Intiaanien murhat P-Amerikassa, Etelä-Amerikan vanhojen kulttuurien täystuhoaminen, Afrikan orjuuttaminen, Kiinan pakottaminen oopiumin viljelyyn, mausteiden ryöstö kauko-Idästä ym. ym.!
    Siellä vain ei ole kukaan ollut laskemassa, eikä kukaan jeesustelija edes ole välittänytkään kuinka paljon tuhoa on tehtykin!
    Voittaja kirjoittaa aina historian, ja asioita on kaunisteltu urakalla!

    Äänestä

Viestiketjun aloittajahan sen kertoi wikipediasta:

"Italialaisen tutkimuksen mukaan kristinuskon kaksituhatvuotisen historian aikana arviolta 70 miljoonaa kristittyä on menettänyt henkensä uskonsa takia, joista 45,5 miljoonaa 1900-luvun aikana."

Terveisin Tarkkailijahavainnot (ei taman viestiketjun aloittaja)

Äänestä

Koulujen liikuntatunnit olivat helvettia.

Tarkkailijahavainnot

Äänestä

Onko oikein että liberaalien perheiden lapset joutuvat käymään totalitääriseen sosialismiin tähtäävää peruskoulun pedagogiikkaa?

Eihän se.... ja eikai se ole pakkokaan.

Nyt vain yksityisiä Kristillisiä kouluja perustamaan!

Toki veroja on laskettava koska yhteiskunta näin ei enää koulutustakaan pysty hoitamaan.

Äänestä

Neuvostoliiton bolsevikkikommarijuutalaiset ja Saksan kansallissosialistikommarinatsijuutalaiset murhasivat kymmeniä miljoonia kristittyjä.

Äänestä
  • Kristityt ovat tehneet mittaamattoman määrän kansanmurhia, eikä niistä ole pidetty mitään lukua!
    Eihän ne ole olleet edes ihmisiä kristittyjen mielestä!

    Äänestä

Ählyjä larppaavat tollokristityt tappoivat jo helposti tuon määrän oman rotunsa edustajia. Siihen vielä päälle muiden rotujen pakottaminen juutalaisen puusepän palvontaan.

Kristityt olivat ensimmäisiä suvaitsevaisia.
1. Ihannoivat / imitoivat ählyjä yli kaiken.
2. Pitävät omiaan toisarvoisina vierasrotuisiin nähden.
3. Hyökkäävät omaa kulttuuriaan ja uskontoaan harjoittavien rotutovereidensa kimppuun.
4. Ovat valmiita vangitsemaan, kiduttamaan ja tappamaan vääriä sanoja ja ajatuksia käyttäviä rotutovereitansa.

Jokainen historiaa lukenut kykenee näkemään kristinuskoon hurahtaneiden omanneen saman geenivirheen kuin nykyisten raivosuvaitsevaistenkin.

Äänestä

"Tieto Italialaisesta tutkimuksesta jossa väitetään 70 miljoonan kristityn, joista 45.5 miljoonaa 1900-luvun aikana menettäneen henkensä."

Luin Wikipedian artikkelin englanniksi, saksaksi ja ranskaksi. Niiltä sivuilta ei löytynyt minkäänlaista mainintaa tällaisesta tutkimuksesta, tai edes viittausta moisiin henkien menetyksiin.

Epäilen että suomalaisia WIKIPEDIA sivuja on manipuloitu tarkoituksellisesti, jos vastaavaa tietoa ei löydy muiden maiden WIKIPED sivuilta. Luotettavuus siis nolla, mutta se oli samalla artikkelin avauksen ainoa sisällöllinen väite. Vihaan tämmöisiä aloituksia, joissa valehdellaan tietoisesti muille palstan lukijoille.

Kristittyjä vainotaan kuten kaikkia uskontoja. Siitä ei tarvitse valehdella eikä sitä suurennella.

Äänestä

Oliko Adolf Hitler oikeasti ainoa johtaja joka oli illuminatia vastaan ? Stalin=neuvostoliitto juutalainen, Churchill juutalainen, Brittainia Rotschild) ja Ranska enemmän ja vähemmän vapaamuurarijärjestöjen ja sionistien sekä USA.

Hitler sentään yritti ottaa eroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BEN CONNECT kirjoitti:

"Kristittyjen vainot ovat uskonnollisia vainoja, jotka kohdistuvat kristittyihin joko suoraan henkilökohtaisesti tai heidän instituutioihinsa ja pyrkimyksiinsä harjoittaa uskontoaan.

Kristittyjen vainoja on ollut niin historiassa kuin nykyäänkin.

Italialaisen tutkimuksen mukaan kristinuskon kaksituhatvuotisen historian aikana arviolta 70 miljoonaa kristittyä on menettänyt henkensä uskonsa takia, joista 45,5 miljoonaa 1900-luvun aikana."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kristittyjen_vainot

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu