Mestarimamuttaja: Varautukaa somalitulvaan.

Suomeen on pyrkimässä kahden kolmen vuoden kuluttua 3 000 - 4 000 uutta turvapaikanhakijaa. He ovat viime vuonna Suomeen yksin tulleiden alaikäisten lasten vanhempia ja sisaruksia.

Viime vuonna Suomeen tuli yksin noin 650 alaikäistä lasta hakemaan turvapaikkaa. Heitä oli yli kuusinkertainen määrä edelliseen vuoteen verrattuna. Suurin osa Suomeen tulleista alaikäisistä on Somaliasta ja Irakista.

Alaikäinen saa lähes poikkeuksetta turvapaikan tai muuta suojaa Suomesta. Sen jälkeen hänellä on oikeus saada perheensä Suomeen.

Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Jorma Vuorio patistaa varautumaan tulijoiden tulvaan jo nyt, sillä koko järjestelmä on rakennettu 2 000 turvapaikanhakijalle.

Somaliasta tulevista 90 prosenttia on luku- ja kirjoitustaidottomia.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/turvapaikanhakijoita-tulvii-suomeen/1865316

Lompakot auki. Ja pimpakot.
30324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Ihanaa, rikkaus ja voimavara. Tarvitsemme työvoimapulan paikkaajia!

Äänestä
  • No ei tämä kataisen hirmuhallinto ole yhtään parempi, tai varmaan kun ei ole suomen kansalainen niin silloin kaikki menee hyvin.

    Äänestä

  • drthjkuhgb kirjoitti:

    No ei tämä kataisen hirmuhallinto ole yhtään parempi, tai varmaan kun ei ole suomen kansalainen niin silloin kaikki menee hyvin.

    Saas nähdä saadaanko siellä aikaan rauha ja järjestys vai Suomeen runsaasti pakolaisia ja muita hoivattavia:
    http://www.hs.fi/ulkomaat/Thors MTVlle Sieppaajien tavoitteet voisivat selkeyttää tilannetta/a1398648298434

    Äänestä

Tyst nu kära blommahatten! Somalia on Afrikkalaiseksi maaksi nykyään aika turvallinen. Nyt pitäisi suunnitella Suomessa asuvien pakolaisten palauttaminen takaisin kotimaahansa. Kokonaistaloudellinen ratkaisu voisi olla vaikka ilmainen lento Somaliaan ja vuoden toimeentulotuki puhtaana käteen joka Muhammedille.

Äänestä

Vanha uutinen vuodelta 2009


Sitäpaitsi kaikki pääpuolueet PAITSI pressut ovat sitoutuneet avoimempaan maahanmuuttopolitiikkaan!

http://www.hs.fi/politiikka/Soinin pakolaispuheet ihmetyttävät Olisiko karjalaisten pitänyt jäädä tappelemaan viikatteilla/a1305817144039


Mahtaa siis rasisteja ottaa pattiin!

Äänestä
  • palauttaa sinne, mistä ovat tulleetkin.

    Äänestä

Minä en halua elättää loisia, tulee ne mistä tahansa.

Miksihän kauko-idästä tulevat työllistyvät aina, mutta muslimimaista tulevat eivät koskaan ?
Niin vastaus on pakolainen itse, kauko-idästä tuleva haluaa tehdä töitä, muslimimaasta tuleva ei.

Äänestä

Onneksi meillä on mahdollisuus estää kaikkein pahin skenaario , kunhan vain muistamme äänestää PERUSSUOMALAISIA seuraavissa vaaleissa , heissä on ainoa turvamme maahantunkeutujia vastaan.

Äänestä
  • ovat mukana seuraavassa hallituksessa, Soinillahan on hallituskiima, mutta raskain ehdoin; he joutuvat alistumaan pääministeri Juha Sipilän sanelemiin ehtoihin.

    Äänestä

Aivan kuten intiaanit, suomalaiset tulevat katoamaan kansana nykyisellä menolla.
Pieni 5 miljoonan kansa häviää kuin tuhka tuuleen, kun afrikasta tulee loputon virta pakolaisia.

Tässä tapauksessa määrä korvaa laadun.

Kuten koraanissa sanotaan että islam valloittaa maailman naisten kohtujen kautta.

Siihen ei saa sanoa vastaan?

Äänestä
  • Intiaanit eivät karkoittaneet maahantunkeutujia - siksi he istuvatkin nyt reservaateissa.

    Äänestä

  • Niin, mutta vastuulliset aloittavat vastakampanjansa ja äänestävät niitä, jotka haluavat pysäyttää haitallisen maahanmuuton. Suomen ei pidä vastaanottaa lähi-idän ja afrikan miesjoukkioita yhtään enää.

    Uusimmassa Apu-lehdessä on rehellinen artikkeli Ruotsin maahanmuutosta, joka on epäonnistunut.

    Äänestä

  • Jack Kustöö kirjoitti:

    Niin, mutta vastuulliset aloittavat vastakampanjansa ja äänestävät niitä, jotka haluavat pysäyttää haitallisen maahanmuuton. Suomen ei pidä vastaanottaa lähi-idän ja afrikan miesjoukkioita yhtään enää.

    Uusimmassa Apu-lehdessä on rehellinen artikkeli Ruotsin maahanmuutosta, joka on epäonnistunut.

    Tilasin Apua vielä 1990-luvulla, mutta lopetin. Apu-lehteen en enää nykyään koske pitkällä tikullakaan. En enää sen jälkeen, kun sen linja joskus 10 v. sitten meni sellaiseksi, että mamuja, homoja, ääriliberaaleja, ateisteja ja feministejä esitellään vähän väliä positiivisessa valossa.

    Kun lopetin tilauksen, alkoivat Avun puhelinmyyjät vainota. Pistin päätoimittajalle sähköpostia, että pidä myyjäsi kurissa. Minulle ei tarvitse soitella. Seuraavasta soitosta napsahtaa sinulle, päätoimittaja, syyte kotirauhan häirinnästä. Loppui se soittelu kuin seinään. Myöhemmin otin vielä suoramarkkinointikiellon.

    Äänestä

Eip' mene kauaa kun heitä on niin paljon että vaativat itsehallintoa ahvenanmaan tyyliin. Itähelsinki muutetaan Somalandiaksi ja se on täysin itsenäinen. Vain avustusrahat ja sosiaalipalvelut kulkevat rajan yli.

Äänestä

Työttömyys on työvoimapulaa!
Pahoinvointi on hyvinvointia!
Velka on vaurautta!

Äänestä

Miten voi valmistua koneinsinööriksi ja moniosaajaksi, jos ei edes osaa lukea tai kirjoittaa?

Äänestä

Muutetaan me Afrikkaan. Olisi jännä nähdä miten mamut elättävät itsensä ja pitävät yhteiskunnan pystyssä täällä lumen ja jään keskellä.

Äänestä
  • Eivät onnistuisi mitenkään.

    Afrikkalaiset merkittävät keksinnöt:

    -

    Afrikkalaiset merkittävät löytöretkeilijät:

    -

    Afrikkalaiset merkittävät valtakunnat:

    -

    Afrikkalainen arkkitehtuuri

    -savimajat, alkeellisempia kuin majavien rakentamat

    Muut merkittävät afrikkalaiset ilmiöt:

    -Kyky ryssiä kansantalous pahemmin kuin Katainen
    -Loputtomat sisällissodat
    -AIDS
    -Joukkoraiskaukset
    -Matala älykkyys
    -Kyky haaskata miljardien kehitysapu silmänräpäyksessä
    -Yleinen kyky pummata avustuksia asiansa paremmin hoitavilta
    -Korruptio, josta venäläinen oligarkkikin olisi ylpeä

    Äänestä

  • Neekeri_ei_osaa kirjoitti:

    Eivät onnistuisi mitenkään.

    Afrikkalaiset merkittävät keksinnöt:

    -

    Afrikkalaiset merkittävät löytöretkeilijät:

    -

    Afrikkalaiset merkittävät valtakunnat:

    -

    Afrikkalainen arkkitehtuuri

    -savimajat, alkeellisempia kuin majavien rakentamat

    Muut merkittävät afrikkalaiset ilmiöt:

    -Kyky ryssiä kansantalous pahemmin kuin Katainen
    -Loputtomat sisällissodat
    -AIDS
    -Joukkoraiskaukset
    -Matala älykkyys
    -Kyky haaskata miljardien kehitysapu silmänräpäyksessä
    -Yleinen kyky pummata avustuksia asiansa paremmin hoitavilta
    -Korruptio, josta venäläinen oligarkkikin olisi ylpeä

    !!!

    Äänestä

Hys.... pysyy asuntojen hintataso ennallaan eli suomen nykytalous joka on asuntorakentaminen kokee vakautta, kun nyt keskiluokka saa muutettua kaupunki asumisensa vuokraamiseksi, kun löytyy kysyntää eli sosiaaliasujia. Bkt kokee arvonnousua ja asuntovarallisuus nousee. Siitä saa ihan hyvät ja varmat vuokratuotot kun on varma asumistuen saaja. Asumistuki 1000e/kk joko pk-seudulle tai muuttotappio kaupunkeihin, ja siitä suoraan vuokraajalle. Ei tarvitse laskea hintoja koska kysyntää 'lisätään' tarvittaessa 'humanitäärisistä syistä' kuten Lieksassa. Pakolaisethan eivät poliitikon mukaan 'maksa yhtään mitään', koska niitä käytetään muuttotappio kaupunkien vuokra-asuttamiseen, jottei jonkun kaupungin koko keskustaa tarvisi jyrätä ja kaupungin eläkefirman asuntovarallisuus portfolio tankkaa koska kukaan ei enää asu siellä rapistuvassa infrassa.

En sano että tämä olisi ainoa syy. Työllistäähän se myös muuta kunnan luotujen palvelujen eli kunnan asujien työpaikkoja kuten koulutukseen, päihteisiin, turvallisuuteen, sosiaalisuuteen, rakentamiseen, huoltamiseen liityviä 'palveluja', eli yleensä sitä mitä kunta 'tarjoaa' ja maksaa sekä verottaa. Eli aika pitkälle kunta työllistää tässä mamu touhussa itseään ja luo itselleen kysyntää aika monella tavalla. Onhan suomessa oppi velvollisuus... vankeuden uhalla. Ja sitten pitää perustaa kuntaan kaikenlaista uutta virkaa kuten tulkkia joten kansainvälisyydellä on työllistävä vaikutus. Väkivallalla on työllistävä vaikutus kunnan näkökulmasta ainakin terveydenhoitaja sai yhden asiakkaan, kriisi psykologi sai työsarkaa, poliisi, palokunta, turvallisuus suunnittelija, kaikenlaiset yhteiskunta asiantuntijat ja puhemiehet. Jotka eivät siis itse asu kaupungin alueella vaan sopivasti maataloustuetulla maaseudulla ja käyvä kaupungissa vain 'töissä'.


-AIDS
-Joukkoraiskaukset
-Matala älykkyys

kaikki nämä työllistävät kuntalaisia hehe.

On varmasti monia syitä.. mutta tossa niistä muutama positiivinen politiikan näkökulmasta.

Äänestä
  • Koko homman ydin on siis siinä, kun on annettu "pirulle pikkusormi, niin siinä menee lopulta käsikin"!!

    Mistä saataisiin tähän maahan puolueetonta tiedonvälitystä? Nythän kaikki ovat niin monikulttuurisuuden lumoissa ja vastakkaiset kannanotot tyrmätään rasistisiksi.

    Olisi selvitettävä juurta jaksain kuinka moni hyötyy tästä maamme vakautta ja turvallisuutta nakertavasta maahanmuutosta?

    Hyötyminen tapahtuu tietenkin vero-ja velkavaroilla, eli on täysin rosvoamiseen verrattavaa toimintaa!

    Osa maahan tulleista "pakolaisista" työllistyy pakolaisten maahanmuuttoon ja kotouttamiseen liittyvissä tehtävissä, on jos jonkinlaista konsulttia hallitsemattoman maahantunkeutumisen edistämiseksi!!

    Velkakello käy ja talous luisuu alamäkeen kiihtyvään tahtiin, eikö kalliisti palkatuista politiikoista, tai virkamiehistä löydy järkeä sen vertaa, että osaisivat laskea yhteen 1 1 ?

    Tämä on hölmölandia, meitä odottaa kohtuuton tulevaisuus, kun "syömähampaita" tuodaan urakalla väestöräjähdyksen mistään normeista piittaamattomista maista.

    Maista, joissa lisääntyminen on tärkein ylläpidetty tuotantomuoto!!

    Äänestä

Kauhea uutinen

Äänestä

Onpas hidas ylläpito täällä Suomi24:ssa reagoimaan, kun jo eilen ilmoitin tuon keskustelunaloituksen laittomaksi, eivätkä vieläkäään ole poistattaneet...

Sun aloitustekstin laatija sananvapautesi ei kata tuota kirjoittelua.

Äänestä
  • Valita MTV:lle, sehän tuon hirvittävän uutisen takana on.

    Äänestä

Montahan miljoonaa pitää ottaa lisää lainaa, että nuo pääsevät tänne elelemään suomalaisten riesana?

Äänestä

Ne ammutaan rajalla, koska on pakko.

Äänestä

Linnoittaudutaan lukkojen taa, sillä rajalla rynnitään jo!

Äänestä

Eikös Sahtivaari sitä ehdottasnut 20 v. sitten? Muistattekos missä yhteydessä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Musta hyöky kirjoitti:

Suomeen on pyrkimässä kahden kolmen vuoden kuluttua 3 000 - 4 000 uutta turvapaikanhakijaa. He ovat viime vuonna Suomeen yksin tulleiden alaikäisten lasten vanhempia ja sisaruksia.

Viime vuonna Suomeen tuli yksin noin 650 alaikäistä lasta hakemaan turvapaikkaa. Heitä oli yli kuusinkertainen määrä edelliseen vuoteen verrattuna. Suurin osa Suomeen tulleista alaikäisistä on Somaliasta ja Irakista.

Alaikäinen saa lähes poikkeuksetta turvapaikan tai muuta suojaa Suomesta. Sen jälkeen hänellä on oikeus saada perheensä Suomeen.

Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Jorma Vuorio patistaa varautumaan tulijoiden tulvaan jo nyt, sillä koko järjestelmä on rakennettu 2 000 turvapaikanhakijalle.

Somaliasta tulevista 90 prosenttia on luku- ja kirjoitustaidottomia.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/turvapaikanhakijoita-tulvii-suomeen/1865316

Lompakot auki. Ja pimpakot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu