Käsittämätöntä että pakkoruotsia ei haluta opiskella

Käsittämätöntä että Manner-suomen täysin suomalaisissa kunnissa suomalaisia jotka ei halua opiskella pakkoruotsia jota ei missään tarvii, ei missään kuule, ei missään voi käyttää, eikä missään harjoitella.

Ei voi ymmärtää ei....
17100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Onhan meillä pakkomatematiikkakin.
Ei voi ymmärtää ei....

Äänestä
  • Jooo sepä se selviöhän se matikka, mitä nyt matikalla tekis Joensuussa, Kuopiossa Iisalmessa jyväskylässä, Kankaanpäässä..... Jne...
    Mutta ettei siellä ois pakollista ruotsinopetusta,...ei voi ymmärtää

    Äänestä

  • "ankan muna"

    Niin, matematiikkaa, biologiaa, fysiikkaa, maantietoa, äidinkieltä, oman maan ja maailmanhistoriaa, erilaisia vieraita kieliä opetetaan kaikkialla maailmassa.
    RUOTSIN kieli on pakollinen vain Suomessa. Tätä poliittista oppiainetta voisi verrata entiseen pakkoafrikaansiin Etelä-Afrikassa.
    Tämä sen vuoksi että historiasta johtuen ruotsinkieliset eivät tunnusta olevansa vain ja ainoastaan kielivähemmistö.
    Ruotsi on suomenkielisille vieras ja yhtä outo kieli kuin esim. Venäjä.


    On siis todella epä-älyllistä verrata MATEMATIIKKAA ruotsinkieleen!!!???
    Lopettakaa svedut jo tuon jankutus, on alkanut toimia teitä itseänne vastaan tuo iskulause.

    Äänestä

  • Pakkomatematiikassa on ihan turhaa hifistelyä, kun ei nykynuoriso osaa käyttää rahaa kuitenkaan kuin järjettömästi törsäten. Pappa betalar saa sitten toistuvasti pelastella, kun peräti luottotiedot menevät.

    Pitäisi olla jonkinlainen plussatalous tilalla.

    Äänestä

  • voi voi kirjoitti:

    Pakkomatematiikassa on ihan turhaa hifistelyä, kun ei nykynuoriso osaa käyttää rahaa kuitenkaan kuin järjettömästi törsäten. Pappa betalar saa sitten toistuvasti pelastella, kun peräti luottotiedot menevät.

    Pitäisi olla jonkinlainen plussatalous tilalla.

    "Pitäisi olla jonkinlainen plussatalous tilalla."

    Eikös meillä ole, oikeilla suhteilla ylioppilas Larvanto on pätevä yhteiskunnan johtaville paikoille.

    Äänestä

  • keksikää uutta kirjoitti:

    "ankan muna"

    Niin, matematiikkaa, biologiaa, fysiikkaa, maantietoa, äidinkieltä, oman maan ja maailmanhistoriaa, erilaisia vieraita kieliä opetetaan kaikkialla maailmassa.
    RUOTSIN kieli on pakollinen vain Suomessa. Tätä poliittista oppiainetta voisi verrata entiseen pakkoafrikaansiin Etelä-Afrikassa.
    Tämä sen vuoksi että historiasta johtuen ruotsinkieliset eivät tunnusta olevansa vain ja ainoastaan kielivähemmistö.
    Ruotsi on suomenkielisille vieras ja yhtä outo kieli kuin esim. Venäjä.


    On siis todella epä-älyllistä verrata MATEMATIIKKAA ruotsinkieleen!!!???
    Lopettakaa svedut jo tuon jankutus, on alkanut toimia teitä itseänne vastaan tuo iskulause.

    Kieltämättä tuo "onhan matematiikkaakin" on niin naurettava "perustelu", että sen lausuja menettää kaiken uskottavuutensa muissakin asioissa.

    Äänestä

  • Matematiikkaa opetetaan kaikissa maailman maissa pakollisena.

    Ruotsia opiskellaan vain Suomessa koska ruotsi ei ole sivistyskieli. Sivistyskieltä opiskelevat muutkin kuin suomalaiset. Kaksi ulkomaalaista pystyy keskustelemaan sivistyskielellä, mutta ruotsia voi puhua vain ruotsinkielisen kanssa.

    Ruotsi on käyttäjävihamielinen kieli koska se ei toimi englannin tai muiden suurten kielien tavoin. Se ei yhdistä kahta EI äidinkieleltään ruotsinkielistä, vaan toimii vain suomen- ja ruotsinkielisen välillä.

    Englanti on käyttäjäystävällinen kieli koska sitä voi käyttää melkein kaikkien kanssa. Ruotsi ei ole käyttäjäystävällinen vaan oikeammin käyttäjävihamielinen kieli.

    Ruotsi on käyttäjävihamielinen kieli suomenkieliselle koska ruotsin kieli ei toimi koskaan kahden ulkomaalaisen välillä kommunikaatiokielenä. Suomalaiset ovat ainoita ulkomaalaisia jotka opiskelevat ruotsia. Suomalaiset pyritään asettamaan alempaan asemaan ruotsin kielen avulla, kun suomalainen joutuu ojentamaan äidinkielenedun puhuessaan ruotsalaiselle ruotsia.

    Ruotsi on käyttäjävihamielinen kieli suomenkieliselle koska se on pakotettu suomenkieliselle eikä suomalainen saa siten valita edes muita kieliä sen tilalle.

    Äänestä

Voi harjoitella, jos muuttaa Ruotsiin vaikka rakkauden takia. Ei edes vitosen numero ruotsista ole este siinä vaiheessa. Tokihan Ruotsiin ei juurikaan nykyään töiden perässä muutella, joten ei se rakkauskaan tule kohdalle.

Valitettavasti jotkut sitten eroavat ja palaavat takaisin Suomeen.

Luulisin että koko Suomen pakkoruotsitus perustuu siihen, että jos Venäjä hyökkää ja lähdetään porukalla evakkoon Ruotsiin. Osataan sitten valmiiksi hyötyruotsia edes jotenkin. Ainakin Tukholmassa on tai on ollut sellaisia finnareiden alueita.

Myöskin Tukholman alueella tai hitusen ulkopuolella on ihan oma juutalaisaluekin. Hämmästyin kun katselin sitä vaakunaa siellä autotien varressa.

Äänestä
  • Jos Venäjä hyökkää ja valtaa Suomen, niin se menee saman tien heittämällä myös Ruotsiin!

    Norja ja Tanska olisivat NATO-maina turvallisempia maita, mutta pelkurin kannattaisi mennä kauemmaksi.

    Äänestä

Minä en minnekään Ruotsiin juokse pakoon, jos tänne hyökätään, laitan vastaan, viimeiseen hengenvetoon asti.

KUNNIA VETERAANEILLE!

Äänestä
  • EI! Noin itsekkäästi ei saa ajatella, että menee kuolemaan ja jättää hommat sikseen! Pitää ottaa Törnistä ja Häyhästä mallia.

    Sodasta pitää nauttia ja sen takia pitää olla tarpeeksi hyvä, että pystyy siihen.

    Äänestä

Sinne ne suomenruotsalaiset karkasivatkin viime sodan alettua, Ruotsiin.
62% sotilaskarkureista oli ruotsinkielisiltä alueilta, vaikka väestöstä silloin oli 10% ruotsinkielisiä. Oli ruotsinkielisiä kyliä joista kaikki asekuntoiset miehet menivät Pohjanlahden yli Ruotsiin.
Kun suomalainen sotilas joutui pakokauhun valtaan rintamalla ja pakeni, hänet vietiin montun reunalle ja ammuttiin. Ruotsiin paenneet suomenruotsalaiset palailivat sodan jälkeen takaisin ja kukaan ei ollut tietääkseenkään. Ai onko täällä sodittu?

Äänestä
  • Ei viety montun reunalle ammuttavaksi. Palautettiin vain takaisin.

    Äänestä

Pakkomatematiikka? Onkos sitä monenlaista matematiikkaa, mistä valita? Hyvänen aika sentään, kieliä on satoja.

Äänestä

Luonnontieteillä voi keskustella koko maailmankaikkeudessa. Pakkoruotsilla ei missään.

Äänestä

Katson juuri Arto Nybergin ohjelmaa jossa hän kysyi, "oli ehkä käsketty kysyä, ollaanhan suomenruotsalaisten yleisradiossa", Leif Salmenta, "jolle ehkä oli annettu vastaus valmiiksi". Mitä mieltä hän on pakkoruotsista. Salmen vastasi, että se on hyvä. Lopuksi Salmen vielä kertoi iltasadun.
Miten ihmiset voivatkaan vetää itsensä lokaan, eikö suomesta löydy enää yhtään rehellistä toimittajaa joka kertoisi kansalle kuinka paljon valheellinen kaksikielisyys, pakko- ja virkamiesruotsi on tullut maksamaan Suomelle sivistyksen, kilpailukyvyn ym. haittojen seurauksina mitä "kaksikielisyydestä" on seurannut.
Miten suomenruotsalaiset käyttävät tätä pakkoa hyväkseen kun hamuavat valtaa ja varallisuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yks kirjoitti:

Käsittämätöntä että Manner-suomen täysin suomalaisissa kunnissa suomalaisia jotka ei halua opiskella pakkoruotsia jota ei missään tarvii, ei missään kuule, ei missään voi käyttää, eikä missään harjoitella.

Ei voi ymmärtää ei....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu