Pyhimykseksi julistamisesta

hiiefjakoo

Mitä mieltä olette siitä. Tänäänhän katolinen kirkko julisti lyhimykseksi kaksi paavia. Joista toinen tuoreempi oli konservatiivi sana varsinaisessa merkityksessä ja toinen, ja toinen 50 vuoden takaa taas uudistaja ja ianakin katolisen kirkon mittapulla edistyksellinen uudistaja.

Minusta melkoista pekleilyä. Olis kiva tehdä kysely ja saada tietää mitä mieltä katoliset ovat moisesta pelleilystä, pyhimykseksi julistamisesta. Soini on varmaan innoissaan ainakin periaatteessa mutta tuolle vapaamieliselle papille Timo ei varmaankaan olisi pyhimyikseksi julustamista suonut.

Tämä tapaushan todistaa, että koko homma on politiikka, kompromissi ja nahkapäätös, toinen pyhimys miellyttää konservatiiveja, toinen liberaaleja.

Mitä pyhimysmäistä on paavissa joka salaa, piilottelee, lakaiseen maton alle, vähättelee katolisen kirkon laajaa pedfiliaongelmaa. Suojelee syllisiä, halveksii uhreja ja heidän tarvetta saada oikeutta, anteeksipyyntä ja korvauksia.

11

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+12

      Ei tuo liity mitenkään ateismiin.

      • fgtg

        Sen verran että atet ei oo noin tolloja. Mitäs jos ottaisit kuitenkin kantaa asiaan?


      • 12+12
        fgtg kirjoitti:

        Sen verran että atet ei oo noin tolloja. Mitäs jos ottaisit kuitenkin kantaa asiaan?

        No joo, eihän ateismissa itsessään keskustetavaa riitäkään. Siispä tällä palstalla keskustellaan uskonnosta. Älykkäät ateistit kun ei voi olla vastaamatta tyhminä pitämiensä uskovien kirjoituksiin.


      • Pussaa sanonkomitä
        fgtg kirjoitti:

        Sen verran että atet ei oo noin tolloja. Mitäs jos ottaisit kuitenkin kantaa asiaan?

        Tarvitseeko mitään sen enempää todistusta siitä, että uskovat todellakin ovat taikauskoisia typeryksiä ja tolloja, kuin tuollainen pyhimykseksi julistaminen.

        Tai sitten tämä:

        http://www.hs.fi/ulkomaat/a1305549699127

        "Moskovassa kymmenettuhannet ihmiset jonottivat lauantaina suudellakseen ortodoksien arvostamaa pyhäinjäännöstä. Neitsyt Marian vyöksi uskottua esinettä oli ennen Moskovaa kierrätetty ympäri Venäjää kuukauden ajan, ja sitä oli käynyt katsomassa yli kaksi miljoonaa venäläistä."

        Typerykset jonottavat tuntikausia nähdäkseen jonkun vanhan vyön, jonka väitetään (siis väitetään, mitään todisteita ei ole) kuuluneen neitsyt Marialle, jonka väitetään olleen neitsyt, vaikka on synnyttänyt lapsen.

        On todellakin vaikeaa edes kuvitella mitään typerämpää ja idioottimaisempaa kuin tuo hihhulien säälittävä taikausko. Pussaa maagista vyötä, hehhee. Säälittävät pölvästit. Kaksi miljoonaa uskovaa oli käynyt sitä pussaamassa.


    • a.matsoni

      Aikoinaan näitä pyhimyksiä syntyi kuin sieniä sateeälla, ne erikoistuivat, joka asiallekeksittiin oma suojelupyhimys, jopa sioille.

      Sitten niin kristityille tyypilliseen tapaan alettiin siirtää perinteisiä markkinoita ja uskokaa tai älkää jopa huvituksia, eri pyhimysten päiviin, tai pantiin pyhimyksn päivä kohdakkain jonkun maallisen pippalon kanssa kalenteriin.

      Myös läjäpäin vauvoja alettiin kastaa pyhimysten nimien mukaan. Pyhimyksiä käytettiin esirukoiusapuna, jumalan ajateltiin olevan suosiollisenpi rukouksiile niiden vastaanottamiselle ja pyyntöjen toteuttamiselle kun välikätenä oli pyhimys.

      Kirkko hyväksyi tämän kunhan pyhimyksiä, erityisen hurskaita ja hyveellisiä ihmisiä, ei aleta palvoa, koska se on kristinopin vastaista.

      Mutta kun kansa kaikesta huolimatta palvoi pyhimyksiä kirkko sen hyväksyi, jos ei muodollisesti niin ainakin käytännössä. Kirkko aina hyväksyy mitä vain, vaikka opin vastaisuudet, jos siitä on kirkolle hyötyä, ja onhan siitä jos suuri määrä kirkon jäseniä hurahtaa palvomaan pyhimyksiä, ja se innostaa ja vahvistaa uskoa..

      Pyhimykseksi julistamisessahan on 2 vaihetta, ensin julistetaan autuaaksi ja myöhemmin pyhimykseksi. Autuas on usein paikallinen sankari, pyhimys koko kirkkokunnan sankari.

    • herätkää sielut

      Lapsellisia, naurettavia tapahtumia. Kuten yleensäkin kaikki uskonnolliset rituaalit. On voinut olla mahtavia tapahtumia kivikaudella.

    • Lyhimykseksi. Pekleilyä. Pyhimyikseksi julustamista.

      Onko tuo nyt sitä kielillä puhumista?

    • Agnostikko

      Pyhimykseksi julistaminen edellytti todistetun ihmeen tekemistä. Oikea tiede ei tunnusta ihmeitä. Niinpä todisteet olivat vääriä.

      • Pyh Imys

        Pyhimykseksi julistaminen edellytti todistetun ihmeen tekemistä. Oikea tiede ei tunnusta ihmeitä. Niinpä todisteet olivat vääriä.


    • satunnainen ateisti

      Säälittävää ihmispalvontaa. Johannes Paaavali 2:n kerrotaan tehneen kaksi parannusihmettä kuolemansa jälkeen. Vatikaani on vahvistanut nämä ihmeet. Hoh hoijaa.

      Vaikea uskoa todeksi, että on aikuisia, koulutettuja ihmisiä, jotka menevät tuollaiseen. Missä kohtaa heidän päänsisäistä päättelyketjuaan tapahtuu sellainen hyppäys, että normaalista järjenkäytöstä siirrytään uskomaan jotain noin tolkutonta sontaa ilman mitään todistetta, pelkästään nojautuen omaa duuniaan ajavien pappismiesten puheisiin? Eikö noita höpöjuttuja uskoville tule kertaakaan mieleen epäilys, siitä että ei perhana, tämä menee nyt jo vähän liian paksuksi...? Tai jos tulee, niin mikä on se hulluutta hipova ajatusrakennelma, joka työntää nuo terveet ajatushiukkaset taivaan tuuliin...

      • fyur

        Nämä Johannes Paavalin ihmeet olivat naisen parantaminen parkinsonintaudista ja toisen muistaakseni kolumbialaisen naisen aivoverisuonipullistuman parantaminen puhumalla kuvansa välityksellä tuolle naiselle ja kas, ihme tapahtui ja pullistuma hävisi.

        Kyllä kannattaa pitää paavin kuvaa kotona. Ei sitä koskaan tiedä milloin silä on asiaa ja se alkaa puhua sinulle. samalla paranee sairautesikin.

        Typeryydelläkin pitäisi olla jonkinlaiset rajat.

        Kuulemma pyhimykseksi pääseminen on pitkä ja kallis prosessi, köyhillä ei ole mahkuja.

        Joku Suomen katolisten edustajakin, nuorehko mies, ihan innoissaan telkkariuutisissa tästä pyhimyspelleilystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3681
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1661
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1528
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1386
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1373
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      24
      1242
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      913
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      14
      910
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      852
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      819
    Aihe