Kohtuullinen kompromissi

on se, että annetaan jokaiselle oikeus opiskella ruotsia, eli vaikka valinnaisen ruotsin ryhmäkoko jäisi vähimmäismäärää pienemmäksi, niin opetus järjestetään silti. Tämän pitäisi olla ihan riittävä jousto fennoilta.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eiköhän 30 vuoden pakkoruotsitus ollut aivan riittävä kompromissi. Mitään koulua sitovaa ryhmäkokoa ei tähän pidä käyttää.

Äänestä

Tuohon voisi suostua, mutta svekot eivät suostu mihinkään järkevään kompromissiin.

Miksi sitten meidän kielivapauden kannattajienkaan pitäisi suostua?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


x3m-fenno kirjoitti:

on se, että annetaan jokaiselle oikeus opiskella ruotsia, eli vaikka valinnaisen ruotsin ryhmäkoko jäisi vähimmäismäärää pienemmäksi, niin opetus järjestetään silti. Tämän pitäisi olla ihan riittävä jousto fennoilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu