Huhtikuu eroennätykseen

2013 huhtikuussa on eronnut kaikkienaikojen eniten ihmimisiä kirkosta ja vielä on vajaa kaksi päivää aikaa nostattaa huhtikuun eromäärää.

2013 3 258

2011 3 243
2008 2 991
2010 2 866
2009 2 839
2013 2 778
2012 2 751
2007 2 548

http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
9116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hieno juttu. Tulossa kuutisensataa eroa enemmän kuin viime vuonna. Miksei eroakirkosta.fi tiedota tätä ilouutista?

Äänestä

Uskonnonvapaus toteutuu. Kyllä Jukka Keskitaloa nyt harmittaa. Ilmankos Keskitalo kiristelee hampaitaan harvase viikko jossain uutisartikkelissa.

Äänestä

Kannattaa jättää nuo vapariaiheisesti otsikoidut viestit omaan arvoonsa, vaikka nuo ammattimaiset vihakampanjoijat käyvätkin nostamassa vanhoja otsikoitaan foorumin etusivulle ja tarvittaessa keksivät uusi otsikoita viesteille joissa jauhavat samaa skeidaa..

Pitäisikö kuitenkin valittaa tän foorumin seriffille, kun ne vaparivihaketjut eivät kuulu listan aihepiiriin..

Äänestä
  • Kuuluuko vaparimyönteiset ja kirkkovastaiset tälle palstalle, jos kerran vaparikielteiset ja kirkkomyönteiset eivät kuulu?
    Pitäisi varmaan valittaa noista vapareista.

    Äänestä

Siis miten monta on eronnut huhtikuussa TÄNÄ VUONNA?
Ei näy lukuja.

Äänestä

Ollako vai eikö olla.

Ei löytynyt linkissä mitään selvää lukua, miten monta ihmistä on eronnut kirkosta tänä vuonna!
Miksi on niin vaikeaa kertoa asia selvästi?

Eikö olisi helppo laittaa lukumäärä esimerkiksi näin:
Tänä vuonna tähän mennessä on eronnut kirkosta 10 000 ihmistä. Näin asian ymmärtäisi. - Mainitsemaani lukua en tiedä. Se on noin luku. -

Äänestä

3400 meni rikki. Muistakaamme tehdä verotukseen liittyvät oikaisuvaatimukset 7.5. mennessä tai siihen toiseen määräaikaan menessä.

Mitä jos joku vuoden 2013 alkuvuonna eronnut vaatisi oikaisua myös siitä, että häneltä perittiin kirkollisveroa vielä eroamiskuukauden jälkeisiltäkin kuukausilta.

Tämä ryöstökäytäntö pitäisi haastaa ja viedä valituten mahdolisen hylkäämisen jälkeen vielä Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen. Kirkko vie nyt joka vuosi jo kirkosta eronneilta rahaa muutaman miljoonan euroissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poks poks poks kirjoitti:

2013 huhtikuussa on eronnut kaikkienaikojen eniten ihmimisiä kirkosta ja vielä on vajaa kaksi päivää aikaa nostattaa huhtikuun eromäärää.

2013 3 258

2011 3 243
2008 2 991
2010 2 866
2009 2 839
2013 2 778
2012 2 751
2007 2 548

http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu