Uusia pelaajia kaudelle 2014-2015

Olisko nyt vaikka Oskar Osala ja Michael Keränen näin alkuun? Puolustukseen Andre Benoit ja Anssi Salmela? Toivottavasti siitä Larssonista nyt ainakin päästään eroon ja myös Plihalin ja Malisen sopimukset vois purkaa.
18375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Tuo Benoitin siirto Tapparaan nyt tuskin ainakaan tulee toteutumaan mutta laatua puolustukseen kaivataan jos Bailenkaan ei ole jatkamassa.

Äänestä
  • Tappara tarvitsee myös enemmän taitavia, isokokoisia ja hyvin liikkuvia hyökkääjiä.

    Äänestä

Osaahan se pelaamisen lisäksi myös sekoilla. :D

Äänestä

Omaan korvaan kuultuna

Tulijat:
Harri Säteri (AHL)
Otto Honkaheimo (LUKKO)
Max Wärn (JYP)
Jere Karjalainen (JOKERIT)
Michael Keränen (esisopimus)
Borna Rendulic (esisopimus)

Lähtijät:
Teemu Aalto (?)
Johan Larsson (?)
Pekka Jormakka (KHL)
Olli Palola (KHL)
Nick Bailen (KHL)
Henrik Haapala (Pelicans)

Äänestä

Pääasia, että Metsola lähtee vittuun!

Äänestä

Toivottavasti se varmistaa sen että Palola ja Jormakka eivät lähde Khl:ään kun heidän pudotuspelit menivät melko vaisuissa merkeissä. Kummallakin on vielä sopimusta jäljellä Tapparan kanssa mutta eihän se tietysti mitään merkkaa jos kutsu käy Khl:ään.

Wärn, Keränen ja Rendulic olisivat kaikki varmaan ihan kelpo vahvistuksia. Toivotaan että saadaan Säteri Tapparaan kun se on tullut jo nähtyä että Metsolan peli ailahtelee aivan liian paljon ratkaisevilla hetkillä.

Äänestä
  • Puistolakin on aivan liian ylihintainen pelaaja jos ei sitten ota ensi kaudella harppausta eteenpäin ainakin valovuoden verran. Melkein samaa voisin sanoa Teemu Aallosta. Mutta kuten sanoin niin toivottavasti ainakaan Larssonin sopimusta ei enää jatketa.

    Äänestä

No, Keränen yliviivattu kun siirtyy IFK:hon.
Huhujen mukaan Säteri aika varmasti tulossa Tapparaan.

Metsola sais pysyä. Sanotte mitä sanotte, Juha oli ainoa joka piti tapparan pystyssä game sevenissä, pelasi nollat yli 60minuuttia, peli ratkeaa maaleihin.

Äänestä

Toivottavasti sieltä tulee Kontiola ykkös sentteriksi tai ainakin vähintään J. Koskiranta.

Äänestä

Onneks Keräsellä on sen verran tyylitajua,että tulee stadin kingeihin

Äänestä

No tervemenoa vaan sinne Ifk:hon floppaamaan kun olis sen sijaan kannattanut tulla Tapparaan kehittymään.

Äänestä
  • Stadissa on helppo olla "kingi", kun ei muita ole...kingi vaan konttailee satdin ulkopuolella, mutta mitäpä tuosta.

    Larssonhan ei tule jatkamaan, se nyt on selvä.
    Niemisen tilanne on harmi, mutta ei tää kausi putkeen mennyt häneltä ja Rautakorpi hoitaa sen mestaruuden ensi kaudella, koska se on hänen viimeinen kautensa tällä haavaa, ja siihen tarvitaan jonkin verran muutosta tämän kauden rosteriin.
    Säteri olisi hyvä lisä, mutta peluutus pitää muuttaa, ei voida mennä Chiodo-tyylillä koko kautta.
    Toisaalta, ei tää akusi niin huonosti mennyt kuitenkaan.

    Äänestä

  • Kirves yksi kirjoitti:

    Stadissa on helppo olla "kingi", kun ei muita ole...kingi vaan konttailee satdin ulkopuolella, mutta mitäpä tuosta.

    Larssonhan ei tule jatkamaan, se nyt on selvä.
    Niemisen tilanne on harmi, mutta ei tää kausi putkeen mennyt häneltä ja Rautakorpi hoitaa sen mestaruuden ensi kaudella, koska se on hänen viimeinen kautensa tällä haavaa, ja siihen tarvitaan jonkin verran muutosta tämän kauden rosteriin.
    Säteri olisi hyvä lisä, mutta peluutus pitää muuttaa, ei voida mennä Chiodo-tyylillä koko kautta.
    Toisaalta, ei tää akusi niin huonosti mennyt kuitenkaan.

    Kaksi viime kautta ovat olleet hyviä Tapparalta, vain se kruunu on jäänyt puuttumaan ja pienestähän se on ollut kiinni.

    Toivon kyllä että Säteri tulee Tapparaan ja saa pelata vähintään puolet kaikista otteluista. Odottelen muutamaa muutakin kovan luokan vahvistusta sillä niitä tarvitaan jos aiotaan tosissaan mestaruudesta taistella Rautokorven ainakin toistaiseksi viimeisellä päävalmentajakaudella.

    Äänestä

Tarvitaan myös uusi AREENA.

Äänestä
  • Joo semmone TAPPARA-ipa-AREENA oli kova sana.
    Tuskin ihan ehtii ensi kevääksi, että kultajuhlat voitaisiin viettää siinä Viinikan ympyrän kattoterassilla :)

    Äänestä

Puolustus osasto alkaa jo olla kunnossa, hyökkäyspää huutais vielä ainakin yhtä kovaa kärkisentteriä. Onko kellään tietoo että onko sinne vielä tulossa vahvistusta ja kuka se vois olla, Koskiranta?

Joku tasokas maalivahtikin ehkä kannattais vielä hankkia kilpailemaan ykkösmolarin paikasta, ehkäpä jo aiemmin mainitsemani Säteri? Nämä asiat nyt jokatapauksessa kyllä selviävät aikanaan.

Rautakorpi ei tosiaan enää ole päävalmentajana mutta toivon ja uskon että kuitenkin taas ollaan taistelemassa ihan kärkisijoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tapparanfani kirjoitti:

Olisko nyt vaikka Oskar Osala ja Michael Keränen näin alkuun? Puolustukseen Andre Benoit ja Anssi Salmela? Toivottavasti siitä Larssonista nyt ainakin päästään eroon ja myös Plihalin ja Malisen sopimukset vois purkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu