http://www.vihrealanka.fi/node/561
Yhä useampi työtön määrätään vuokratyöhön
Yhä useampi työnhakija ohjataan työvoimatoimistosta vuokratyöhön. Työvoimatoimistoille ilmoitetuista työpaikoista jo lähes viidennes on vuokratyötä. Työministeriön mukaan paikkojen määrä on muutamassa vuodessa lähes kaksinkertaistunut.
Työministeriön toukokuussa uusiman ohjeistuksen mukaan työnhakijoita voidaan määrätä paitsi vuokratyöfirmoihin, myös osa-aikaiseen työhön ja tietyin rajoituksin oman työssäkäyntialueen ulkopuolelle.
Työttömien vappu
10
115
Vastaukset 10
- Vuokratyö
Vuokratyö on tehokasta ja heikentää normaalityöntekijöidenkin oikeuksia pitkällä tähtäimellä. Työn laatu kyllä kärsii ja vuokratyöläiset eivät ole usein kovin motivoituneita eikä ihmekään kun heitä kohdellaan kuin toisen luokan kansalaisia.
- niin se on
http://pekkalampelto.puheenvuoro.uusisuomi.fi/57099-missa-tyottomien-puolue
"Mitkä tahot olisivat työttömien puolueen vihollisia? Sanoisin, että ainakin AY-liike ja demarit. Työttömien puolueen johtajana paiskaisin varmaan kättä EK:n kanssa. Pyrkisin murtamaan AY-liikkeen vallan, jotta sosiaalitukiviidakko saataisiin korvattua perustulolla tai vaikkapa kansalaisosingolla, jos sitä siksi haluaa nimittää. Työmarkkinat tulisivat joustavemmiksi, kun voisi keikkahommilla tienata lisää."
En tiedä kuinka tuo liittyy uskontoon?
Mutta yhä useampi työnantaja käyttää mieluummin henkilöstövuokrausyritysten palveluja kuin työvoimatoimiston palveluja. Miksi?
Miksi työantajat käyttävät määräaikaista työvoimaa mieluummin kuin vakituista?
Miksi työkkärin lähettämät työntekijäehdokkaat eivät kelpaa työnantajille?
Niin, suomessa saadaan oikeus korvaukseen jos ei löydy työtä tai koulutusta jonka valtio osoittaa. Entä kun se osoitus ei kelpaa?
Miten tässä pitäisi sitten toimia? Mielestäni työnantajat tulee vetää vastuuseen!- Vastikkeellinen
sosiaaliturva on ovela keino murtaa minimipalkka ja määräaikasopimuksien voidaan loputtomasti kierrättää sitä täysin turvatonta työtöntä ihmisjoukkoa miten vain johtajat ja päättäjät tahtovat ja tietysti puheissa on ovelaa syytä säilyttää työkuntoa ja aktivoida työttömiä ja muuta vastaavaa.
Nythän yrityksillä on selvästi lomauttamisen sijaan irtisanomiset lisääntyneet ja ehkä näiden asioiden välillä on se selvä yhteys, ja säästömahdollisuudet yleisesti yrityksillä ja yhteiskunnan päättäjät luovat kahden kerroksen väkeä suomalaisiin työntekijöihin eli ne, jotka palkkaa saavat ja ne, jotka joutuvat tekemään työtä alle minimipalkan ja työosoituksista kieltäytymisestä rangaistaan karensilla ja korvausten vähenemisellä.
Vielä voi ymmärtää vankien sopimustyöt mutta että aletaan työttömiä käyttää näin, osoittaa sen Sodoman hengen päättävissä ihmisissä ja jumalattomuus on suurta Suomessa myös ja pahenee aina siihen asti, kunnen Jeesus tulee. - Ja presidentti
toivottaa Jumalan siunausta uudenvuoden puheessaan :)
- Todellisuudessa
henkistä väkivaltaa käytetään Suomessa näissä työttömiä ja perusturvaa koskevissa asioissa. Jo tilitietojen julkisuus perusturvaa hakiessa on mitä suurinta henkistä väkivaltaa todellisuudessa ja varmuudella vastoin perusoikeuksia ihmisiille yhteiskunnassa. Nyt päättäjät käyttävät mielivaltaa vaikka tietysti laki voi olla mielivaltaa tukemassa kuten natseille työleirit ja omaisuuksien pakkolunastukset. Tietysti ei vielä olla näin pitkällä laittomuudessa mutta pian pedon merkki tulee ja suuri ahdistus Jeesuksen opetuslapsille.
- Tässä todellisuutta!
´ Katso, työmiesten palkka, jonka te vainioittenne niittäjiltä olette pidättäneet, huutaa, ja leikkuumiesten valitukset ovat tulleet Herran Sebaotin korviin. ´ (Jaakob 5:4)
- Jeesuksessa saamme
odottaa Herran Jeesuksen tulemusta ja hyvää valtakuntaansa. Pahat ihmiset menevät yhä pahempaan ja ahneus on tunnusmerkkinsä.
- Anonyymi00008
No palasiko Jeesus?
- Anonyymi00009
Jos et siis ole meiän kaa velkaa olet meille velkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17916Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169562Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan58546