KEPUn kannatus pudonnut rajusti!

Kokoomus on Ylen tuoreen gallupin mukaan kirimässä voittoon toukokuun eurovaaleissa. Keskustan kannatus sen sijaan on pudonnut selvästi.

Taloustutkimuksen Yle Uutisille tekemän gallupin mukaan kokoomusta äänestäisi eurovaaleissa 23,8, keskustaa 18,1 prosenttia vastanneista.

KEPU putoaa kuin kivi!

17

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kai osaat muutakin !

      Onko Känä aliupseeri ?

      Miksi edes kertoilla selvää asiaa.
      Niinhän se EU vaaleissa ollut.
      Jokainenhan näkee tilastoista.

    • debatoitavaa

      Eihän tämä ole ollut mistään kotoisin, että kepulaiset ovat olleet revetä liitoksistaan, vaikka ovat opposition pienin puolue tällä haavaa? Kepulaiset ja kepumedia eivät ole kunnioittaneet edellisen vaalin tulosta, vaan ovat tyrkyttäneet tuota Juha Sipilää joka rakoon ja pitäneet häntä melkein pääministerinä. Kepumedia on muuten tyrkyttänyt tuota Matti Vanhastakin ja Esko Ahoa. Olemme kyllästyneet tähän keputyrkyttämiseen ja tämän takia tuo kepulaisten alakiito noissa gallupeissa näkyy.

      Helsingin sanomatkin joka lehdessä pistävät parastaan kepulaisista politiikoista ja jopa eilen tuo samainen lehti pyysi anteeksi Paavo Väyryseltä. Pyysi anteeksi sen takia, että Paavo Väyrysen EU-vastaukset olivat menneet eetteriin kahden tunnin viiveellä. Tietysti Paavo Väyrynen olis tulistunut tuosta ja soittanut Hesarin toimitukseen, että asian on korjattava välittömästi.

    • Kepu sucks!

      Eurovaalissa Kepu ottaa taas lukua samoin kuin viime eduskuntavaaleissa.

    • J Utta

      hih hih kuka ottaisi lukua minun ihraisesta takamuksestani hih hih

    • Sipilä tyhmä

      Kepu kulkee kohti lopullista auringonlaskua...

    • eikös vain?

      Kovin oli tuo Olli Rehn vaisuhkon oloinen TV1:n EU-vaalitentissä ja tuntui siltä, että tuo vasemmiston nuori nainen Liv Andersson peittosi hänet mennen tullen. Jotenkin tuntui siltä, että Olli Rehnillä oli kuppi tyhjentynyt ja eihän tuollaisia tyhjäkuppisia ja -nuppisia enää EU kaipaa. Nyt sinne pitää saada sellaisia politiikkoja, joilla on kielitaitoa, poweria ja näkemyksiä ilman oman edun tavoittelemista. Kepulaisilla on aina oma etu, virka ja värkit ykkösjuttu ja sitten vasta tulee muut asiat. Menneellä kaudella tuolle Olli Rehnille ei riittänyt pelkkä talouskomissaarin paikka, piti saada vielä enemmän valtaa. Kyllähän sitä valtaa hänelle annettiin lisää, mutta eihän nuo EU:n asiat siitään kummentuneet.

      • Jotkut pitävät Rehnin kaltaisista värittömistä ja vaisuista poliitikoista. Kommunistien keskuudessa Anderssonin esiintymistyyli on kuitenkin lähes elinehto.


    • Sipilä sucks cock!

      Sipilän eiliset aivopierur söivät taas Kepun kannatusta.

    • kepu häviää

      Kepu menettää kaikki euroedustajansa näissä seuraavissa vaaleissa. Kepun ehdokkaat ovat tällä kertaa vielä tavallistakin huonompia.

      • Surf & Turf

        Kepulla on näitä Rehnejä ja Pentikäisiä, jotka ovat epäonnistuneet oikeastaan kaikessa, mihin ovat ryhtyneet. Ei tuollaisilla luusereilla vaaleja voiteta.


    • pol.t.

      Kepu on lyhyessä ajassa menettänyt paljon jäseniä. Syynä on lisääntyvä tyytymättömyys Sipilään.

      • poksuttelija...

        Sipilän kupla on puhjennut.


    • Hyvä näin!

      Ansaitsee noston tänäkin päivänä.

      On sen verran hyvä uutinen.

    • Huvittunut.

      Eurovaaleissa Kepu taas ottaa turpaan.

      Ja jos tarkemmin ajatellaan: Se on niille kepumulkeroille ihan oikein!

      :) :) :)

    • JOHTAJA J:LLÄ

      Sipilän töpeksintä on syynä puolueen alamäkeen. Tosin aika on myös tainnut ajaa ohi Kepun maataloustuen maksimointia korostavan politiikan.

      • Pudimir Vlatin

        Sipilä on vienyt kepun alennustilaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      298
      6588
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5786
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      184
      5236
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4033
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3293
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3227
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      2998
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2222
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      998
    Aihe