Syntiinlankeemuksen seuraus

4

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxx Miksi valaita pitää rangaista ihmisen syntiinlankeemuksesta vai kelpaako "sattuma" tällä kertaa kreationisteillekin? xxxxx

      Ihmisen synnin seurauksena monet eläimetkin joutuvat kärsimään.

      • uskomaton mies,,

        Hyvä ja rakastava jumala ei sääli ketään.


    • Room 8:
      19. Sillä luomakunnan harras ikävöitseminen odottaa Jumalan lasten ilmestymistä.
      20. Sillä luomakunta on alistettu katoavaisuuden alle - ei omasta tahdostaan, vaan alistajan - kuitenkin toivon varaan,
      21. koska itse luomakuntakin on tuleva vapautetuksi turmeluksen orjuudesta Jumalan lasten kirkkauden vapauteen.
      22. Sillä me tiedämme, että koko luomakunta yhdessä huokaa ja on synnytystuskissa hamaan tähän asti

    • lue enemmän

      Yritäpä lukea edes hieman biologiaa. Oletko koskaan kuulutkaan perinnöllisistä sairauksista? Tai oletko koskaan kuulutkaan mutageenisistä aineista?
      Tuo mihin viittasit ei ole rangaistus eikä sattuma. Näitä geneettisiä virheitä nyt vaan syntyy. Ne voivat syntyä lajin sisäisistä geneettisistä virheistä tai ulkoisista syistä. Etpä taida edes tajuta, että se talidomini lääkekin aiheutti kohdussa kasvaville lapsille vakavia raajapuutos vaurioita. Käypä joskus Vietnamissa, siellä on biologinen museo jonne on koottu epämuodostuneita sikiöitä joiden vammojen syynä pidetään amerikkalaisten kylvämää rikkaruohomyrkkyä (Agent Orange).

      Näin se vaan on, jälkeläisiin voi ilmaantua vakavia vaurioita. Ajattele edes nyt vähän, typerää on syyttää Jumalaa kaikesta. Kyllä ihmiset itsekin osaavat tehdä omia typeriä valintoja valitessaan toimia joilla ympäristö tuhotaan. Ja eläinkuntakin voi joutua kärsimään näistä ympäristön tuhoista erilaisten mekanismien kautta. Oliko tutkittu tuon synnyttäneen emovalaan koko elämänaikainen historia? Mille se synnyttävä emovalas oli altistunut? Valas on nisäkäs siinä missä ihminenkin ja todennäköistä on se, että tuon synnyttänyt emovalas on "poikastensa kantoaikanaan" altistunut jollekin. Tiedätkö mitään valaiden lisääntymisbiologiasta?
      Ei ne kaikki mitä silmällä nähdään ole evoluution todisteita. Tuo kertoo vain sen, että valaiden perimässä voi myös tapahtua sellaista vikaan menoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7141
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4711
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      59
      4667
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      50
      3833
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3768
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      215
      3748
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      26
      3323
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      50
      2703
    9. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      37
      2564
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      37
      2272
    Aihe