Perussuomalaisten kannatus on yli kaksinkertaistunut viime kunnallisvaaleista kertoo aamun tv-uutiset. Siitä vaan äänestämään perussuomalaisia.Kyllä taksikin tietää ketä äänestää.
Kannatus nousussa
Jupellus
2229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Senhän näkkee vaalien jälkkeen, turha nuolasta ennekun tipahtaa.
Kyseenalasta julkisuutta jos saa niin ei se oo kannatusta.
1) suurimmilla puolueilla +/- 2% pienemmillä puolueilla pienemmän näytemäärän takia vieläkin suurempi haarukka
2) Et voi verrata esim. Suomen Gallupin ja Taloustukimuksen tuloksia keskenään ristiin.
3) Taloustutkkimus ilmoittaa verkkosivuillaan, että 2004 alussta laskentatapa on muuttunut ja siten aiemmat tulokest eivät ole vertailukelpoisia 1.1.2004 saatujen galuptulosten kanssa.
Tänään julkaistiin Taloustutkimuksen tulokset, jotka eivät ole (kuten ylä osoitin) minkään aiemman tuloksen kanssa
vertailukelpoisia. Mikä oli siis se luku, jota vertasit ja mihin sitä vertasit? Kannatuksen kaksinkertaistuminen gallupeissa on toki merkki etenemisestä.