Tampereen vankileiri

vankileirit 1

Tampereen vankileiriä muistetaan
Suomi oli 1918 vankileirien saaristo

Suomen ensimmäisen suuren keskitysleirin sijaintipaikalle Tampereen Kalevankankaalle tulee muistomerkki - Karjala-muistomerkki.

Karjalaisten työstä kertova patsas on määrä paljastaa Tampereen 220-vuotisjuhlien yhteydessä vuonna 1999.

Tuhansien vankien kärsimyksen näyttämö ja 1 228 ihmisen surmapaikka on päätetty nimetä Karjalanpuistoksi.

Tamperelaisten Karjala-hanke on historian uudelleenkirjoittamista kunnallisbyrokratian keinoin ja vuoden 1918 tapahtumien aiheuttamien haavojen jälkihoitoa.

Kalevankankaan pahamaineinen leiri on Tampereella arka asia vielä 80 vuoden kuluttuakin. Keväällä 1918 keskitysleiri kosketti koko seutukuntaa. Leirin vartijat ja teloitusryhmien jäsenet olivat paikallisia suojeluskuntalaisia. Vangit olivat heidän tuttujaan, ehkä lapsuudentovereitakin.

Vankileiri Kalevankankaalle pystytettiin Tampereen valtauksen jälkeen huhtikuussa 1918. Vankeja otettiin silloin ensimmäisen kerran suurin joukoin. Hallituksen joukot ottivat Tampereelta vangiksi noin 11 000 ihmistä, joista suurin osa sijoitettiin Kalevankankaan leiriin. Enimmillään leirillä oli lähes 10 000 henkeä.

Tampereen komendantinviraston ruumiskanslian tilastojen mukaan leirillä olleista 1 228 menehtyi syksyyn mennessä. Heistä valtaosa nääntyi nälkään ja tauteihin. Läheiselle hautausmaalle kuljetettiin leiriltä päivittäin jopa kymmeniä vainajia.

Joukkotuho rinnastuu kaupunkilaisten mielissä väkisinkin siihen tosiasiaan, että punakaartin vallan aikana Tampereella ei sattunut väkivaltaisuuksia muutamaa yksittäistä poikkeusta lukuunottamatta.
Venäjän armeijan kasarmialue
Kalevankankaan keskitys- tai vankileiri sijaitsi Kalevantien pohjoispuolella. Yliopistolta ja Tampere-talolta on paikalle matkaa muutamia satoja metrejä. Leiri oli Venäjän armeijan vanhalla kasarmialueella, joka ympäröitiin piikkilanka-aidoilla. Kulmiin sijoitetut konekiväärit kykenivät hallitsemaan koko aluetta. Leirillä oli satoja vartijoita.

Viimeiset kasarmialueen parakit purettiin vasta talvisodan jälkeen. Jatkosodan jälkeen alueelle tehtiin tilapäisasuntoja eli pikataloja. 1950- ja 60-lukujen vaihteessa leirialueen pohjoisreunalle rakennettiin kerrostaloja. Pikatalot purettiin ja niiden paikalle entisen keskitysleirin kohdalle jäi laaja niitty.

Kalevankankaan leirin sijaintipaikkaa ei millään tavalla virallisesti muisteta. Edes muistolaattaa ei ole. Tampereella toteutettu täydellinen vaikeneminen on poikkeuksellista, sillä monilla muilla paikkakunnilla on leirien muistomerkkejä.

Työväen keskusmuseon tutkijan Ulla Jaskarin mukaan leirien muistomerkkejä on ainakin Suomenlinnan alueella, Santahaminassa, Tammisaaressa, Hämeenlinnassa ja Lahdessa.

- Leireihin suhtautuminen olisi historiantutkijoille mielenkiintoinen tutkimusaihe, Jaskari pohtii.

Keski-Euroopassa natsien pystyttämiä keskitysleirejä on museoitu historiallisiksi muistopaikoiksi. Suomessa ei tällaista museota ole.
Suomi oli 1918 vankileirien saaristo
Vuoden 1918 keskitysleirejä ei ole kovin perusteellisesti tutkittu. Jaakko Paavolainen on kirjoittanut leireistä yleisesityksen Vankileirit Suomessa 1918. Teos ilmestyi vuonna 1971.

Paavolaisen tutkimuksesta käy ilmi, että Suomi oli keväällä ja kesällä 1918 vankileirien saaristo. Kesäkuun alussa 26:lta vankileiriltä tilastoitiin noin 74 000 vankia. Heidän sijoituspaikkojaan olivat mm. Helsinki (11 500), Hämeenlinna (11 300), Lahti (9 700), Riihimäki (8 500), Viipuri (8 000), Tammisaari (7 400) ja Tampere (6 900).

Enimmillään leireillä oli noin 80 000 miestä, naista ja lasta. Paavolaisen arvion mukaan heistä menehtyi noin 12 500. Kuolonuhreista on esitetty myös suurempia arvioita, mm. luku 15 000 on ollut esillä.

Omana aikanaan leirejä kutsuttiin vankileireiksi, mutta myös keskitysleiri -nimitystä käytettiin. Nykypäivän kielenkäytön valossa nimitys keskitysleiri on osuva.

Tietosanakirjamääritelmän mukaan keskitysleiri on eristetty alue, jollaiseen kootaan vihollisvaltakuntien alamaiset tai valtiolle tai hallitsevalle puolueelle vaaralliset oman maan kansalaiset.

Vankeinhoitojärjestelmän osaksi suomalaisia leirejä on vaikea mieltää. Varsinaisia tuhoamisleirejäkään ne eivät olleet, joskin ainakin Tammisaaren leirissä oli myös tällaisia piirteitä.
Eri maiden leireissä oli yhtäläisyyksiä
Paavolaisen tutkimus paljastaa, että keskitysleirien tyypilliset toimintatavat olivat käytössä meikäläisilläkin leireillä. Ampumalla teloittaminen, nälkiinnyttäminen, taudeille altistaminen, seksuaalinen hyväksikäyttö, ruoskiminen, pakkotyö ja henkinen kidutus olivat leirien julmaa arkea.

34

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vankileirit2

      Suomalaisilla keskitysleireillä näyttää olleen paljon yhteisiä piirteitä mm. Saksan ja Neuvostoliiton myöhempien leirijärjestelmien kanssa. Yhteistä oli mm. nälkään näännyttäminen, vartijoiden huono asema, byrokraattisuus ja vastuunkantajien puuttuminen. Kaikissa maissa sokea kuuliaisuus valtiota kohtaan johti rikoksiin ihmisyyttä vastaan.

      Vankien nälkiinnyttäminen oli osittain tietoista, osittain välinpitämättömyyttä. Paavolainen osoittaa kirjassaan, että leirien ruokahuolto olisi ollut järjestettävissä, mutta sitä ei haluttu tehdä.

      Vartijoina käytettiin Suomessa suojeluskuntalaisia, asevelvollisia ja siviilejäkin. Etenkin asevelvolliset tunsivat sääliä vankeja kohtaan ja yrittivät auttaa heitä. Tästä rangaistiin.

      Jotkut palkkautuivat kaameaan työhön vapaaehtoisesti.
      - Sosiaalipsykologisten tutkimusten mukaan ollaan yleensä sitä mieltä, että tämäntapaisiin tehtäviin ajautuu suhteellisen runsaasti myös sekä ns. sadisteja että muuten viettielämältään harhautuneita. Tämä koitui vangeille suureksi onnettomuudeksi, Paavolainen toteaa.

      STT-IA
      8.5.1998

      • 20+13

        Samanlaisia vankileirejä nyky- yhteiskunnassakin on. Mielipidevankeja, yhteiskunnan "vihollisia" ja jos ei ole suhteita, on olot huonosti. Kuinka monet kaatuvat pelkästään henkisesti hakattuna? Historia toistaa julmuuksiaan.


      • Ylevää vappua
        20+13 kirjoitti:

        Samanlaisia vankileirejä nyky- yhteiskunnassakin on. Mielipidevankeja, yhteiskunnan "vihollisia" ja jos ei ole suhteita, on olot huonosti. Kuinka monet kaatuvat pelkästään henkisesti hakattuna? Historia toistaa julmuuksiaan.

        Vappuna Werstaalla Eetun ja Annin matkassa ajattelin vähän samaa kuunnellessani "Annin" puolen tunnin vuodatusta. Ei ole olot paljon Eetun ajoista muuttuneet, ellei sitten vielä pahempaan ja epåvarmempaan suuntaan.

        Sivumennen sanoen, Anni kutsui haudalla kuvattuja punavankien lapsia rääsyläisiksi ! Kapinassa teloitetun punavangin lapsenlapsena sellainen kuulosti hyvin loukkaavalta. Ensinnäkin: Jokainen voi nähdä, että kuvassa olevat lapset eivät näytä ollenkaan rääsyläisiltä. Heidän vaatteensa ovat siistejä ja ehjiä. Lapset hyvin hoidettuja ja puhtaita. Nämä olivat vanhempieni ja isovanhempieni ikäpolvelle kunnia-asioita, mistä pitivät erityisesti kiinni. Oli pakko . Elettiin säästeliäästi, Singerit sauhuivat ja vähistä tavaroista pidettiin hyvä huoli.


    • jotain lohtuakin

      Kyllä varmaan oli surullisen surkeaa joutua tuollaisille leireille. Onneksi osa porukoista pääsi pakenemaan aseveljien luokse parempiin oloihin Neuvosto-Venäjälle.

      • kumpi parempi?

        Vai parempiin oloihin Neuvosto-Venäjälle? Suuri osa täältä sinne paenneista teloitettiin Neuvosto-Venäjällä. Pienelle osalle, kuten Otto-Ville Kuusiselle kumppaneineen, sensijaan oli muuta käyttöä. Heidän avullaan, perustamalla Otto-Ville Kuusisen Suomea koskeva hallitus, Neuvosto-Venäjä otti vuonna 1939 revanssin Suomen valloittamiseksi. Kaikki suojeluskuntalaiset olisi tapettu, kuten Stalin jo vuonna 1918 uhosi.
        Huomattakoon vielä, että Gorbatsovin aikana Neuvostoliitossa tutkittiin sosialismin käyttöönoton uhrimäärää. Lopputulos oli, että vuosien 1917 - 1958 aikana Neuvostoliiton kommunistisen puolueen sota omaa kansaa vastaan Neuvostoliiton alueella vaati noin 55 miljoonaa kuolonuhria (ei sisällä ensimmäisessä ja toisessa maailmansodissa kaatuneita).


    • patsas

      Mannerheimin patsas pitäisi siirtää kunniapaikalle Keskustorille.

    • Pitää tiedottaa!!!

      Saman hankkeen yhteydessä tulee Kalevankankaalle Puna-armeijan kunniaksi muistomerkki. Muistomerkillä kunnioitetaan Karjalan vapauttamista fasismin ikeen alta vuonna 1944. Samalla vanha venäläinen kaupunki Viipuri palautettiin emämaansa yhteyteen.

      • nyt se tuleekin jo

        Hankkeelle on haettu mallia oikein suuresta maailmasta, oikein Perliinistä saakka. Punasoturipatsaalle laitetaan voitonmalja kouraan. Patsaan nimeksi tulee "punssisotilas".

        http://www.giganticstatues.com/treptower-park/

        Samaan paikkaan tulee myös alue, jossa syrjäytyneiden änkyrävasurien isästään tietämättömät lapsoset saavat terapiana harjoitella poliisihevosten pieksäntää pitkillä kepeillä. Se on tuolla alueella turvallista, koska alue on aidattu. kepittämisharjoitukset ovat tarpeellisia, että osataan pieksää eläintä oikein kun taas tulee mielenosoituksessa siihen tilaisuus.

        Alueella suunnitellaan myös nk. "itkumuuria", johon kaikki saavat kiinnittää paperilapuilla valituksia poliisin toiminnasta. Jos ei ole omia valituksia,. änkyräväärien puoluetoimisto on valmistautunut jakamaan kaikille halukkaille valmiiksi painettuja valituksia. Valituksia on kahta tyyppiä: niitä, joissa on edes oikea päivämäärä jostakin tapahtumasta ja sitten niitä, joissa ei ole mitään perää.


    • kehrääjälintu

      Talojen isännät niiden isästään tietämättömien lasten isukkeja usein olivat 1900 luvun alussa. Piikoja käytettiin silloin hyväksi kun isäntä omisti täysin työvoimansa. Lapsista ei haluttu kantaa vastuuta eikä tunuustaa heitä omaksi ja osalliseksi perinnönjakoon. Piika laitettiin kaupunkiin lapsineen, pois rouvan silmistä. Näitä piikoja oli lukuisia tampereellakin pumpulienkeleinä.

      • mielenkiinnolla 09

        Onkohan kukaan tutkija ollut kiinnostunut näitten ihmisten kohtaloista. Välillä ajattelee Tampereen vanhuksia katsellessa, mitä arvokasta tietoa ovatkaan hautaan viemässä omasta ja vanhempiensa ihan oikeasta elämästä? Työläisasuntojen yhteiskeittiöt laskiämpäreineen eivät varmaankaan kerro kaikkea nykyihmisille entisestä elämästä, vaikka tietysti on hyvä, että niitäkin on säilytetty, eikä kaikkea ole tuhottu.


      • miten kukin näkee

        Tuskinpa nuo naimisissa olevien isäntien syrjähypyt kovin yleisiä olivat. Kirkko vaikutti melko voimakkaana. Ja vapaitakin miehiä oli.
        Vanha sanonta kuuluu: Renki ei tarvitse matrassia, eikä piika tarvii peittoo. Piika on rengin matrassi ja renki on piian peitto.


      • väärin nähty
        miten kukin näkee kirjoitti:

        Tuskinpa nuo naimisissa olevien isäntien syrjähypyt kovin yleisiä olivat. Kirkko vaikutti melko voimakkaana. Ja vapaitakin miehiä oli.
        Vanha sanonta kuuluu: Renki ei tarvitse matrassia, eikä piika tarvii peittoo. Piika on rengin matrassi ja renki on piian peitto.

        Noina aikoina oli kirkon arkistot ja nk. papinkirjat. Jokaisen ihmisen "siveellisyys" oli seurannassa yhteiskunnallisella tasolla. Ja dokumentoitiin. Aviottomat lapset olivat onnettomuus ja rasite yhteisölle ja siksi koetettiin rajoittaa seksuaalielämä avioelämän piiriin. Siinä myös onnistuttiin melko hyvin.

        Vaikka miltä puolelta Suomea tarkasteltaisiin tilannetta, minkäänlaista laajempaa "isännän pakkovaltaa" ei esiinny. Tämä sattuu muuten olemaan asia, josta on suoria tutkimuksia ja tutkimuksia, jotka sivuavat aihetta hyvinkin läheltä. Sikäli tyhmää esittää julkisesti väitteitä, jotka ovat aivan puuta-heinää.


    • Kehrääjälintu

      Aviottomien lasten määrä syntyneistä lapsista oli 10 - 13% 1900 luvun alussa. Minkä isä sitten oli renki, talonisäntä, talon nuoriherra tai joku muu jäänee näyttökysymykseksi, joka ei siihen aikaan aina ollut kovin helppo tehtävä.

    • Hurskas kurjuus

      Ettekö sen vertaa tajua, että menneninä aikoina ei säätyläinen voinut naida piikaa tai renkiä. Se olis ollut luokkapetos. Minunkin esi-isistäni yksi armeijan luutnantti, joka oli perinyt isänsä aatelisarvon, teki kartanon piian kanssa 2 - 3 äpärää, jotka kunnina miehenä tietysti merkittiin kirkonkirjoihin ja hänen tunnustamikseen. Vasta joitakin vuosia myöhemmin hän nai säätyläisneidon, myös aatelistaustaisen, jonka kanssa lapsia tehtiin virallisesti. Jos nuorikko kuoli lapsivuoteeseen, naitiin uusi oman säädyn mukainen puoliso. Näin se vaan meni. Ja piiat ja rengit saivat aluksi perheen perustettuaan torpan vuokralle tai mäkituvan. Kun torpparit vapautettiin kansalaissodan jälkeen, saivat torpparit ja tilattomat lunastaa torpat maineen itselleen. Näin heistä tuli tilallisia, pientilallisia, mutta talonpoikia myös. Jos nyt toisen pienvieljelijän poika nai naapuritilallisen, kuten esim. Niskavuoressa, niin maita yhdistelemällä saattoi säädyttömille muodostua isojakin tiloja. Näin saatiin lahjakkaimmat lapset opintielle ja säätykiertoon. Joistakin saattoi tulla pappeja, tuomareita tai juomareita. Nykyään on olemassa ns. käänteistä säätykiertoa. Hyvässä yht.kunnallisessa asemassa olevien vanhempien lapset joutuvat työttömyyden kurjuuteen, velkaantuvat, myyvät pakkotilanteessa perityn omaisuuden tai velkojen kuittaamiseksi menettävät kotinsa. Uusi kurjalisto on syntynyt!

    • Kehrääjälintu

      1900-luvun alun kirkonkirjoissa merkittiin 5-7% syntyneistä lapsista äpäriksi.

      • porvarin pahuus

        Ne kaikki toimitettiin vankileireille.


      • eri faskistileirit
        porvarin pahuus kirjoitti:

        Ne kaikki toimitettiin vankileireille.

        Nyt on porvarinketaleen sitten turha esittää mitään siitä, että edistyksellisillä piireillä on oma vankileirihanke Kalevankankaalle. Edistykselliset vankileirit ovat rauhanleirejä. Niitä ei pidä missään yhteydessä sekoittaa muihin vankileireihin, jotka ovat puhtaasti faskistisia.


    • Haiseva

      Kansallinen häpeä: Suomen ensimmäisen suuren keskitysleirin sijaintipaikalle Tampereen Kalevankankaalle tulee muistomerkki - Karjala-muistomerkki.

      Aatulaisten kostona, Ryti-Mannerheimin sotarikollisista !

      • eituukkaanleiriä

        "Suomen ensimmäisen suuren keskitysleirin sijaintipaikalle "

        Suunnitteliko eli haaveiliko punikki keskitysleiriä Kalevankankaalle. Aatteelleen ominaiseen tapaan.


    • Hurskas kurjuus

      Kyllä Karjalassakin sodittiin vapaussodan aikana. Viipuri vallattiin punaisilta, saksalaisten tykkipatterin voimalla ja mereltä käsin kuten Helsinkikin. Saksalaiset valtasivat Viipurin linnan. Viipurissa menehtyi punaisia ja heitä vangittiin.

      Miksei Karjalaisille saa pystyttää muistomerkkejä. Menetty Karjala, osa rakasta Suomea. Tampereellakin on paljon heidän jälkeläisiään jo monessa polvessa. Toisen maailmansodan päätteeksi venäläiset "vapauttivat" Viipurin...heh. Kaksi tuntia oli aikaa häipyä kotikonnuilta, muuten alkoi kuularuisku laulaa.Tällaista ei tamperelainen voisi ikinä ymmärtää. Ette ole joutuneet kotiseutuanne jättämään koskaan pakon edessä!

      Hävettää, että saman kotimaan jakavilla ihmisillä ei ole senvertaa omantunnon rippeitä jäljellä, että edes yrittäisivät tajuta, mitä on menettää kotinsa, lopullisesti.

      Kiinanmuurin ja Sammon tornien paikalla oli venäläisten sotilaiden ampumarata ja kasarmirakennukset. Pitääkö nekin uudistalot purkaa, että saadaan raivattua keskitysleirin perustat esille? Olisiko sille leirille nyt enemmän käyttöä kuin ihmisten kodeille noissa -50 -luvun arkkitehtuurin helmissä. Ne on rakennettu tamperelaisin voimin, tamperelaisen työläisen hiellä. Kyseessä on lisäksi harvinaisuus koko Pohjoismaissa. Kiinanmuurien ja pistetalojen väliin jäävä mahtava sisäpiha-alue oli valmistuessaan koko Pohjoismaiden suurin mittakaavaltaan.

      Ole hyvä ja anna vähän respectiä Tamperee rakentajille ja tulevaisuuden uskolle. Sitä tarvitaan vielä!

    • 7+17

      Muistomerkki tulisi myös pystyttää niille pispalalaisille, jotka Verner Lehtimäki lähetti pyhäjärven jäälle etujoukkona kokeilemaan pääsyä pois Tampereelta. Ne jotka ei menneet sulaan, niin valkoisten kuularuisku jalkasaaresta lopetti niille sijoilleen. Verner meni porukoineen sitten nässyn kautta karkuun.

      • pakolainen1

        Olipa huono homma kun Verneri pääsi karkuun.


    • aseveliakseli

      Eikö Pispalanharjulla ole jo nyt punaisten muistomerkki?

      Mutta sisällissota se vaan näköjään jatkuu..

      • tsetsedong

        Punaiset hävisivät, koska eivät kyenneet tahraamaan käaiään aatetovereittensa vereen. Kommunismi kestää pystyssä vain jos puolueen sisältä puhdistetaan jatkuvalla syötöllä vakoilijat, vastavallankumoukselliset, pelkurit ja vihollisen kätyrit. Pelkkä vihollisten ja vankien ampuminen ei riitä, vaan kommunismissa pitää olla aina valmis ilmiantamaan entinen ystävä. Suomen punakaarti ei kyennyt tähän ja hävisi. Sen johtajat olivat juoppoja näyttelijöitä, eivät oikeita kaikkeen valmiita bolsheviikkeja.


      • risukkoon
        tsetsedong kirjoitti:

        Punaiset hävisivät, koska eivät kyenneet tahraamaan käaiään aatetovereittensa vereen. Kommunismi kestää pystyssä vain jos puolueen sisältä puhdistetaan jatkuvalla syötöllä vakoilijat, vastavallankumoukselliset, pelkurit ja vihollisen kätyrit. Pelkkä vihollisten ja vankien ampuminen ei riitä, vaan kommunismissa pitää olla aina valmis ilmiantamaan entinen ystävä. Suomen punakaarti ei kyennyt tähän ja hävisi. Sen johtajat olivat juoppoja näyttelijöitä, eivät oikeita kaikkeen valmiita bolsheviikkeja.

        Kapitalismiksi kutsuttu ihmiskokeilu on nyt lahonnut sisältäpäin niin tohjoksi, että on tullut aika ottaa jällleen järki käteen ja siirtyä suunnitelmatalouteen ja täystyöllisyyteen.

        Ilmoittautukoot ne, jotka vastustavat hyvinvointivaltiota!


      • tsetsedong
        risukkoon kirjoitti:

        Kapitalismiksi kutsuttu ihmiskokeilu on nyt lahonnut sisältäpäin niin tohjoksi, että on tullut aika ottaa jällleen järki käteen ja siirtyä suunnitelmatalouteen ja täystyöllisyyteen.

        Ilmoittautukoot ne, jotka vastustavat hyvinvointivaltiota!

        Suunnitelmatalous vaatii kovaa kuria. Stalinin aikana puoluekokouksissa ei uskallettu mennä edes vessaan. Palatessa omalle paikalle puolue toverit olivat jo ehtineet kannella vakoilijasta ja pettureita. Nappi tuli. Ei näistä nykynuorista ole sellaiseen.


      • plan 14
        tsetsedong kirjoitti:

        Suunnitelmatalous vaatii kovaa kuria. Stalinin aikana puoluekokouksissa ei uskallettu mennä edes vessaan. Palatessa omalle paikalle puolue toverit olivat jo ehtineet kannella vakoilijasta ja pettureita. Nappi tuli. Ei näistä nykynuorista ole sellaiseen.

        Suunnitelmatalous on eri asia kuin komentotalous.

        Tämä nykyinen kova kapitalismi muistuttaa kyllä erehdyttävästi kommunismin aikaista komentotaloutta ilmiantoineen ja kyykytyksineen.

        Suunnitelmatalous taas perustuu esim. 5-vuotissuunnitelmiin, jona aikana pyritään laittamaan valtiontalous kuntoon, solidaarinen palkkapoitiikka ja työttömyyden poistaminen työtä jakamalla useammalle henkilölle.

        Valtion verotulot kasvavat suunnitelman mukaan, ja näillä verotuloilla investoidaan uuteen osaamiseen ja yrityksiin sekä kouutukseen.


    • vanjatteloittivat

      Suomessa ja USA:ssa oli keskitysleirejä (USA:ssa sinne vietiin japanilaisia)

      Englantilaiset keksivät keskitysleirit ja niihin vietiin alunperin buureja
      siis siviiliperheitä, sanakin tulee englannin kielestä

      Keskitysleirit keksi lordi

      Fasisteilla ei ollut leirejä lainkaan siis Mussolinilla. Siksi USAn Roosevelt
      ei Italian Mussolini on jonkinasteinen sotarikollinen
      ja myös sen takia että auttoi maailman suurinta sotarikollista
      Neuvostoliittoa

      NEUVOSTOLIITOLLA JA VENÄJÄLLÄ NYKYISIN JA NATSI-SAKSALLA
      JA OSIN KOMMUNISTIEN STASI-SAKSALLA OLI TUHOAMISLEIREJÄ
      Niitä ei ole ollut Suomessa.


      1918 leireistä pelastuivat monet punaisten rikolliset johtajat jotka nousivat
      esivaltaa vastaan
      psykopaatti Leninin asiamiehinä.

      MUTTA NEUVOSTOLIITOSSA TELOITETTIIN MELKEIN KAIKKI PUNAISET SUOMALAISJOHTAJAT JA MUUT ULKOMAISET PUNIKIT JA HEIDÄN RUUMIINSA POLJETTIIN JOUKKOHAUTOIHIN KARHUMÄKEEN NIMETTÖMINÄ

      Suomessa monet punaiset pääsivät kotiin kun kiihko meni ohi
      mutta PUNAISET OLIVAT KAUHEA VAARA koska heidän johtajansa
      loisivat 1930 -luvulla ennen teloitusta Neuvostoliitossa suunnittelemassa
      ritanmahyökkäystä Suomea vastaan ja lähettämässä vakoojia
      kuten Kerttu Nuortevan, josta Hella Wuolijoki radion pääjohtaja
      sai tuomion vakoilijan hyysäämisestä.

      Siksi punaiset piti ehdottomasti poitää leireissä niin kauan että psykopaatti
      Leninin seuraamishalu vähenee venäläiseten tehdessä punaisten
      teloituksia.

      GORBAN vallankumouksen jälkeen karjalaiset ovat pyrkineet keräämään
      teloitettujen punaisten nimiä - turhaan - venäläiset eivät maksa
      dna-testejä
      mutta
      venäläisten teloittamista punaisista on jotain listaa olemassa

      kommunistivenäläisten teloittamia suomalaispunaisia Karhumäen joukkohaudasta
      on muutama pystytty tunnistamaan
      listaa

      http://visz.nlr.ru/searchword.php?qs=%F4%E8%ED%ED %F1%E0%ED%E4%E0%F0%EC%EE%F5

    • Levitä tietoa

      Leninistien tekemistä punaisten murhista ja venäläisistä sotarikoksista
      Suomea vastaan on kirjoitettu kirjoja ja nyt myös englanniksi
      jollainen on hyvä antaa lahjaksi ulkomaisille vieraille
      ja ystäville

      Tottakai venäläiset putinrikolliset pelkäävät näiden asioiden esilletuloa
      http://m.iltalehti.fi/uutiset/2013092817543940_uu.shtml
      Helsingistä Moskovaan eilisiltana lentänyttä Silvennoista ei päästetty maahan.

      - Minua on pidetty eilisillasta lähtien pienessä lukitussa huoneessa Moskovan lentokentällä, kertoo Iltalehden tavoittama asianajaja Kari Silvennoinen.

      Silvennoinen pysäytettiin heti passin skannauksen jälkeen. Viranomaiset veivät Silvennoisen valvontakameralla varustettuun lukittuun huoneeseen, jossa mies joutuu yhä pysyttelemään

      lue koko teksti
      http://www.promerit.net/kauppa/catalog/product_info.php?products_id=1474


      Soviet War Crimes against Finland .. Kari Silvennoinen
      [prom] 12.00€



      Soviet War Crimes against Finland .. Kari Silvennoinen
      Klikkaa suuremmaksi

      Kari Silvennoisen tutkimuksen ... ENNAKKOVARAAJIEN kesken arvotaan kymmenen (10) P.E. Svinhufvudin TESTAMENTTI KANSALLENI -1944 julkaistun, Valövontakomission tuhottavaksi määräämän kirjan - uusiopainosta ... vertailuksi.

      ... maaliskuussa 2013 julkaistaan elsinkiläisen varatuomari, asianajaja Kari Silvennoisen tekemä tutkimus: Soviet War Crimes against Finland
      A Study on International Law. The Soviet Union and her War Crimes against Finland 1917 – 1991

      Englanninkielisenä.

      Hinta/pris 12,00 €uroa postik.

      Foreword

      Pian tulee kuluneeksi tasan 70 vuotta Neuvostoliiton terroripommituksista suomalaisiin siviilikohteisiin. Neuvostoliitto pommitti suomalaisia siviilejä erityisen rajusti vuonna 1944 murtaakseen suomalaisten vastarinnan. Myös neuvostopartisaanien rikoksista tulee pian kuluneeksi tasan 70 vuotta, joten tämä kirja on hyvin ajankohtainen.

      Tämä ei ole tutkimus Suomen tai Neuvostoliiton historiasta, vaan kansainvälisoikeudellinen tutkimus niistä sotarikoksista, joihin Neuvostoliitto syyllistyi viime sotien aikana

    • Kiitos Suomi!

      Mitä Neuvostotasavaltojen liitto ei kyennyt tekemään murtaakseen suomalaisten vastarinnan 1944, sen kykeni kapitalisti tekemään Suomelle ja suomalaisille vuonna 2014.

      Maamme on tuhottu, myyty vähiten tarjoaville, eikä lapsillamme ole enää tulevaisuutta eikä toivoa.

    • viis heistä

      Ihan kivaa kun Suomen lahtari löysi Stalinista yhteistoimintamiehen. Kumpikin tappoi yhtä antaumuksella suomalaisia työläisiä.

    • poän vihkö

      Jiin Karjala muitomerkki on ollut jo ajat, sitten. Milloin tämä uusi tulee? Aloittaja ilmeisesti erehtynyt vuosiluvussa 1999, meni jo-

    • ajanvirtaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      54
      2409
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      28
      1769
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      70
      1434
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      239
      1329
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      124
      1174
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      963
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      958
    9. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      933
    10. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      60
      873
    Aihe