Onko mahdollisesti jollain tietoa näistä paikoista tässä Satakunnan alueella? Koulutusta ja työkokemusta löytyy, mutta työpaikkan saaminen tuntuu vaikealta.
Olen nyt ns. oikeutettu palkkatukeen - mutta kun löytäisi nämä työpaikat jotka ovat halukkaita edes tapaamaan. En ole työtävieroksuva tai muutenkaan mitenkään outo tapaus.
Vinkkejä otetaan vastaan...
Palkkatuella työllistävät yritykset
4
228
Vastaukset
- tsemppiä
Oletko kysellyt mistään isommilta maatalousyhtymiltä, Niissä tarvitaan aina osaavia käsiä ja ottavat mielellään myös näitä palkkatukeen oikeutettuja.
- työtätetsivä
Tuo ei ole kyllä tullut mieleen, joten kiitos vihjeestä. Pitääpä etsiä tietoa, jotenkin vaan on ruvennut tuntumaan, ettei tuota "oikeutta palkkatukeen" kannata edes mainita työhakemuksissa - pitävätköhän työnantajat jotenkin "vaikeina tapauksina"???
Olen siis naispuolinen, 40 , koulutustakin löytyy liiketalouden ja kaupallisen puolen osalta, myös ammattikorkeakoulu on käyty, nähtävästi turhaan... mutta ei väliä kunhan löytyisi jotenkin sopiva työ..... ei ole hirveitä vaatimuksia, kunhan palkka olisi sellainen, että työssäkäynti kauempanakin kannattaa.... Kiva toki on päästä työhön edes johonkin, mutta ei hirveän motivoivaa, jos kulut ovat päivässä isommat kuin tulot :( - jepp
työtätetsivä kirjoitti:
Tuo ei ole kyllä tullut mieleen, joten kiitos vihjeestä. Pitääpä etsiä tietoa, jotenkin vaan on ruvennut tuntumaan, ettei tuota "oikeutta palkkatukeen" kannata edes mainita työhakemuksissa - pitävätköhän työnantajat jotenkin "vaikeina tapauksina"???
Olen siis naispuolinen, 40 , koulutustakin löytyy liiketalouden ja kaupallisen puolen osalta, myös ammattikorkeakoulu on käyty, nähtävästi turhaan... mutta ei väliä kunhan löytyisi jotenkin sopiva työ..... ei ole hirveitä vaatimuksia, kunhan palkka olisi sellainen, että työssäkäynti kauempanakin kannattaa.... Kiva toki on päästä työhön edes johonkin, mutta ei hirveän motivoivaa, jos kulut ovat päivässä isommat kuin tulot :(Kannattaa mennä ihan henkilökohtaisesti käymään jossain yrityksessä, vaikkapa vain pienemmässäkin ja käydä kysymässä olisiko mitään hommia. Työhakemuksessa olet paperi toisten joukossa.
Kannattaa kokeilla muutakin kuin ammattia- ja koulutusta vastaavaa. Myöskin maataloudessa tarvitaan nykyään kaikenlaista "liiketalouden" tuntemista kun täytyy hallita kaikki EU-tukiasiat, kirjanpidot ja tietotekniikka ym. Olen samaa mieltä "tsemppiä" nimimerkin kanssa, että sieltäkin voi löytyä työtä.
Samoin isot puutarhat palkkaavat kesäksi tomaattien ja kurkkujen poimijoita ym. Kannattaa ottaa työtä kuin työtä vastaan jos sattuu saamaan. Vaikka työ ei olekaan koulutusta vastaavaa, se voi olla muuten antoisaa ja opettavaista, eikä ihmiselle ole koskaan pahasta oppia uutta ja eri alaa. Työelämässä on aina plussaa kun osaa kaikenlaista.
- Kokeile PoSaa
PoSa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait823456Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41524Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51302- 261186
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47846Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70842Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t32782Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47780Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60754Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4727