Vai onko tilanne edelleen sama kuin vuonna 2008?
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/hyvaksikaytto-puhuttaa-helluntailaisia/1960246
"Ristin voitto -lehdessä nostetaan esille helluntailaispiirien seksuaaliset hyväksikäyttötapaukset ja niiden käsittely yhteisössä. Seurakunnissa kouluttajana toimiva evankelista ja projektityöntekijä Pirkko Muhonen kertoo tavanneensa runsaasti hyväksikäytöstä kertovia uhreja helluntailaispiireissä.
Muhosen mukaan monet kertovat, ettei hyväksikäytöstä ole voitu puhua omassa seurakunnassa ja uhreja on jopa syyllistetty siitä. Julkisuudessa kerrotut tapaukset ovat Muhosen mukaan ”jäävuoren huippu”.""
Onko tilanne muuttunut? Voiko siitä puhua?
7
221
Vastaukset
- valvojat seurakuntii
jotain tarttee tehdä. helluntaiseurakuntiin valvojat, ''siveysvalvoja'' ettei siellä käytetä lapsia ja nuoria hyväksi, eikä aikuisetkaan rivoja harrastaisi... jäävuoren huippu vasta tullut julki.
- Nuorena sen kokenut
Katolisessa ja luterilaisessa kirkossa ei ole tullut vielä se jäävuoren huippukaan julki.
- hirvittää...
Nuorena sen kokenut kirjoitti:
Katolisessa ja luterilaisessa kirkossa ei ole tullut vielä se jäävuoren huippukaan julki.
Saattaa hyvin olla. Mikäköhän siinä on, että noita tapauksia on niin paljon uskovaisten keskuudessa?
- -ö-
Uskovaisethan ovat tavallaan uhreja samalla tavalla kuin nämä lapset.
Uskova ihminen tottelee Jumalaa ja hyväksikäytetty lapsi tottelee aikuista, kun aikuinen vaatii lasta olemaan hiljaa.
Erona tässä on tietenkin se, että aikuinen tottelee fiktiivistä hahmoa kun taas lapsi tottelee aikuista. Nämä tapauksethan tulevat ensin julki maallisten tiedotusvälineiden kautta ja tämän takia Helluntailiikkeessä joudutaan ottamaan kantaa asiaan. Helluntailaisille itselleen on helluntaiseurakunnissa esiintyvä lasten seksuaalisen hyväksikäytön esillenostaminen niin kiusallista, että se tehdään vain pakon edessä, maallisen median julkistaessa ensin asian.
Myös keskustelu helluntaiseurakunnissa tapahtuvasta hyväksikäytöstä' kielletään helluntaimediassa. Niin kävi taannoin tapaus Puustellin kohdalla. Helluntaikirkkolainen Netmission ei sallinut asiasta keskustelua, mutta toisaalta salli lestadiolaisuudessa esiintyvästä pedofiliasta keskustelun kyllä.
Helluntailiikkeellä olisi paljon opittavaa luterilaisen kirkon avoimesta linjasta lasten hyväksikäytön suhteen. Helluntailiikkeen sulkeutuneisuus aiheuttaa vain harmia itse helluntailiikkeelle. Sulkeutuneisuus täyttää osin lahkon määritelmän.- Ei pidä paikkaansa
Kyllä lasten hyväksikäyttö on aihe, josta keskustellaan, ja nimenomaan lapsi- ja nuorisotyössä mukana olevat joutuvat sitä asiaa pohtimaan.
Sinä Maxdels, joka puolustat henkeen ja vereen vanhoillisen siiven, Helluntaikansan, tyyliä elää uskonelämää, puolustat myös salailemista ja mattojen alle lakaisuja. Niin ennen toimittiin, mutta enää sellainen ei ole mahdollista.
Mm. tätä et löydä Helluntaikansan sivustolta, ja se on suuri vahinko:
http://www.suomenhelluntaikirkko.fi/tiedotteet/helluntaiheratyksen_talvipaivien_julkilausuma_hyvaksikaytosta_1712009
- syntinen helari
helarin joka synnissä elää kannattaa tutustua muiden uskojen oppiin, jos varastat,leikkaa kätesi irti, jos raiskaat lapsia leikkaa kalusi, jos katsot pornoa poista silmäsi jne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061