On taulu-TV, vanha Philipsin DTR 200/14 antennidixiboksi, uusi Ohlsonilta ostettu 38-3638 antenni ja DVB-T 38-4566 virtalähde.
Kanavat 1-14 18 tulevat upeasti kun antennin kytkee joko suoraan dixiboxiin tai virtalähteen kautta ilman virtaa. Kun virtalähde kytketään sähköverkkoon signaali katkeaa kaikilla em. kanavilla, vikailmoitus "tarkista antennijohto".
Voisiko syynä olla, että signaali saa liikaa vahvistusta. Antennissa on kiinteä 32 dB vahvistus. Testauksessa kerrostalon parvekkeella olen käyttänyt parin metrin antennijohtoa.
Käytössäni olisi myös vanha mastovahvistin ja alhaalla 24 V virtaa syöttävä virtalähde, mutta en ole kokeillut niillä pelätessäni niiden rikkovan ylijännitteellä antennissa olevan kiinteän vahvistimen.
Kalkkis 63v
TV signaali heikko
0
211
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637