No niin, nyt putkahti hauska tuksahdus Tuksun Faceen:
"Nyt niitä Johanna Tukiainen Show keikkatarjouksia tulemaan: johanna¤dollsdancers:fi, esiinnyn ravintoloissa, privabileissä, yritysjuhlissa jne. jne.
Mulla on 45min showohjelmisto valmiina, joka käsittää sekä showtanssia että laulubiisejäni. 17.5 varattu, samoin 17.7-18.7, muuten kalenteri vapaana kun en nyt sattuneesta syystä vähään aikaan myynyt keikkojani aktiivisesti. Mutta keikkani eivät jätä ketään kylmäksi! Suosittelijani esim: Club Simon Lieksan omistaja, jonka ravintolassa olen esiintynyt jo 3 kertaa.
Teen myös luentoja eri tilaisuuksissa ja kouluissa, tässä mm. aiheita joista voin luennoida:
1. Media ja sen hyvät sekä huonot puolet
2. Läheisen menettämisen suru ja kuinka siitä pystyy pääsemään yli (jos pääsee, suruhan nyt pysyy koko elämän sydämessä.)
3. Koulukiusaaminen ja yleinen nettikiusaaminen ja sen vaikutukset ihmiseen
4. Kuinka jaksaa elämässä eteenpäin ja uskoa unelmiin, vaikka kaikki yrittäisivät talloa sinut jalkoihisi."
"Nyt niitä Johanna Tukiainen Show keikkatarjouksia tulemaan: johanna¤dollsdancers:fi, esiinnyn ravintoloissa, privabileissä, yritysjuhlissa jne. jne.
Mulla on 45min showohjelmisto valmiina, joka käsittää sekä showtanssia että laulubiisejäni. 17.5 varattu, samoin 17.7-18.7, muuten kalenteri vapaana kun en nyt sattuneesta syystä vähään aikaan myynyt keikkojani aktiivisesti. Mutta keikkani eivät jätä ketään kylmäksi! Suosittelijani esim: Club Simon Lieksan omistaja, jonka ravintolassa olen esiintynyt jo 3 kertaa.
Teen myös luentoja eri tilaisuuksissa ja kouluissa, tässä mm. aiheita joista voin luennoida:
1. Media ja sen hyvät sekä huonot puolet
2. Läheisen menettämisen suru ja kuinka siitä pystyy pääsemään yli (jos pääsee, suruhan nyt pysyy koko elämän sydämessä.)
3. Koulukiusaaminen ja yleinen nettikiusaaminen ja sen vaikutukset ihmiseen
4. Kuinka jaksaa elämässä eteenpäin ja uskoa unelmiin, vaikka kaikki yrittäisivät talloa sinut jalkoihisi."
Vastaukset 81
Vanhimmat
45 min "show", niin MIKÄ SHOWTANSSI?????
Tanssi ei ole sitä lavalla lyllertämistä ja pepyn läpsintää.....cheked the facts finally !!!!
Ja tuollainen shou thanssija menis usaan duuniin vai ????
Hahhaaa ja parit päälle.
Täältä pesee showtanssia; Tuksun Topless Erotic Show Kuusankoskella syysk.-13:
http://vimeo.com/74716396
YÖÖÖKKKS!
Tuli sit ip-kaffeet pöydälle, kun VAHINGOSSA avasin tuon Kuusaan videon...
Video 4:55 min Vaittisen Anssilta, joka puhuu pelkkää asiaa:
http://www.youtube.com/watch?v=aR0PJtDZkyE&app=desktop
Yritin katsoa... pystyin ehkä 15 sek. Eihän tuo voi olla todellista? Missä tahansa muussa maassa hänet poistettaisiin vaivaantuneena lavalta, huolehdittaisiin mahdollisesta alkoholimyrkytyksestä ja "keikat" loppuisi kuin seinään. Ihanko oikeasti joku maksaa tästä? Ja tilaa uudelleen? Onko meillä suomalaisilla niin huonosti asiat että tämä vetää katsoja? Sillä syyhän on se, että itselle tulee hyvä olo "kyllä mun asiat sittenkin on vielä ihan mallillaan" . Pikkuisen rinnastettavissa sairaan/vammaisen ihmisen riiistoon, sillä hän on selvästi vietävissä ja jokainen, joka lipun maksaa tai hänet tilaa, ruokkii tuota alamäkeä ja hidastaa osaltaaan avun saantia.
Tuollaista lyllerystä se eroottinen tanssiko on
Ehhehheee. Luennoida juu. Jotain puuttuu: kompetenssi ja ulosanti. Hyytelöhuulten välistä kuin ulosanti sitäsuntätä.
Veikkaan, että "sattuneista syistä" luennoille ei ole kysyntää. Ja sitten taas itketään kateellisten ihmisten pahuutta Se, että Hämeen luentokiertue jäi väliin, ei tarkoita sitä, että voisi lähteä noin vain kouluihin lapsia säikyttelemään. Luennolla pitää olla asiaa eikä minäminäminää. Sowtanssikin hiukkasen epäilyttää. Montakos laulubiisiä tällä tähtösellä olikaan? Tukiainen ei tajua, että hänen aikansa parrasvaloissa on ohi. Ei noilla näytöillä mitään luentokiertuetta saa aikaiseksi, ei vaikka kuinka halvalla tekisi.
Jossun mielestä median paras puoli on se, että siltä voi lypsää rahaa. Huonoin puoli on taas se, että kaikki mediat eivät hänen erinomaisuuttaan tajua.
Tuksun kaaosviikko tiivistettynä ja eikun heliumia pollaan, että meno jatkuu samanlaisena!
Käyttäjältä Livekäyttäjä27989
02.05.2014 14:21
Tuksun yksi viikko pitää sisällään enemmän negatiivissävytteisiä asioita kuin normaalin ihmisen elämässä useamman vuoden tarkastelujakso, jopa koko elämä yhteensä. Listataanpa tähän viikko tiivistettynä pääkohdin varustettuna:
* epäonnistunut keikka
* hullu keikkapaikka, palkkiot saamatta
* pahoinpitely
* hiusten repiminen päästä juurineen
* toimimaton, turvonnut käsi, jota ei voi käyttää lainkaan
* murtunut jalka
* varastetut tavarat (puhelin, kello, jne)
* petturimainen ruotsalainen ex-ystävä rikas Emmi
* Tallinnassa hotellihuoneeseen Tuksun jättänyt oharit tehnyt mieshenkilö
* Tallinnaan jumiin jääminen ilman rahaa
* Hotellista ulos lentäminen
* Bellan jääminen nälkään kolmeksi vuorokaudeksi paskan hotellin takia, kun eivät viitsineet ruokkia
* Bellan joutuminen "huostaan" tullin toimesta
* yhdyskuntapalvelutuomion saaminen
* kavereiden puute vappuna (piti fb:ssä huutaa seuraa, kun osa kavereita oli sairaalahoidossa ja kuka missäkin, hienoja tekosyitä kaverit ovat keksineet tai sitten Tuksulla on sangen huono tuuri ja normaalia enemmän sairastava tuttavapiiri.)
* Bellan väitetty kotiinpaluu, josta ei tosin varmuutta
* masennuslääkityksen lopettaminen unelmien toteuttamiseksi ja seksihalujen palauttamiseksi
Siinä sitä yhdelle viikolle kerrakseen. Nyt kun uusi viikko Tuksun ajanlaskussa on taas käynnistynyt, niin sitä voi luontevasti jatkaa näin vapun jälkeen hassun hauskoilla uhkailu-vittuilupuheiluilla ex-ystäville rottapostin sijaan ja vetämällä heliumia suoraan vappupalloista keuhkoihin. Tämä lienee sitä ekologista kierrätystä, sillä mihin muuhunkaan vapun jälkeen noita palloja tarvitaan. Toiminee helium varmaan yhdistettynä punaviiniin tämäkin keino, kun kerran toivottuja vaikutuksia on taannoin saatu myös vauvan pyllytalkista ja muista aineista.. Että kyllä taas hassun hauskaa piisaa jatkossakin ja katsotaan, miten pitkä kaaosteorialista on ensi perjantaina samaan aikaan laadittavana. Perjantain tuksumaisia tunnelmia naamakirjassa:
"Hihihihiiiiiii elämässä pitää olla hubaa! Oon kavereideni kanssa jotka avasivat mun "Happy Face" ilmapalloni ja vedimme heliumia keuhkoihin. Mulle tuli ihan älyttömän hassu "tiku ja taku orava" ääni ja soittelin pari hassua puhelinsoittoa ympäriinsä mun kiusaajille........hahahaha"
Julma lista tapahtumia. :)
Yhtä sekoilua tuo Tuksun elämä. ;(
Juliakin olisi ollut ylpeä noista Johannan aikaansaannoksista.
Tuksu jätti Julian pulaan Jollakseen.
KOKEILU: VAPPUILMALLOSTA HELIUMIA KEUHKOIHIN
Käyttäjältä Johanna Tukiainen
02.05.2014 15:04
En ole koskaan tehnyt tätä aiemmin mutta olen nähnyt tämän jossain amerikkalaisissa komedioissa. Yksi kavereistani avasi suuren keltaisen "Happy Face" pallon ja vedimme heliumia keuhkoihin. Ääneni muuttui kirjaimellisesti oravan "Tiku ja Taku" ääneksi, mutta meilä oli ihan älyttömän hauskaa! :) Soitin sillä äänellä pari puhelinsoittoa vihaajilleni. Jonkun mielestä tää on ehkä lapsellista, mutta rakastan olla lapsellinen, sehän on elämänsuola!
Lisäksi lopetin kokonaan Optipar nimisen masennuslääkityksen, vaikka sain vieroitusoireina siitä mm. itsetuhoisia ajatuksia. Pääsyy miksi lopetin on se, että olen 35v ja haluaisin lapsia. Kyseinen lääkitys vie niin voimakkaasti seksihalut pois, että ihminen pystyy olemaan selibaatissa periaatteessa koko loppuelämänsä. Jokainen tietää, ettei haikara tuo niitä vauvoja, joten miksi tässä iässä söisin lääkettä, joka vie minulta kaikki seksihalut pois???? Olen muutenkin aina ollut tosi eroottinen ja en mä nyt mikään nymfomaani ole, mutta ei ole tervettä ihmiselle olla kokonaan selibaatissa. Loukkaannuin niin paljon viimeisimmästä avioliitostani, että ajattelin etten tarvitse enää miestä, enkä tarvitse seksiä.
Mutta Jumala on luonut meille erotiikan, siihen kuuluvan läheisyyden ja kaiken ihanan!
Joten en halua kuolettaa sitä! Minulla meni viimeiset 2 vuotta siihen, että rakastuin homoseksuaaliin poikaan. Tarjosin hänelle ulkomaanmatkoja, illallisia jne. kohtelin häntä paremmin kuin monet heteromiehet kohtelevat omia vaimojaan. Otin hänet asumaan luokseni, rakastin hänen huumorintajuaan, karismaansa ja söpöyttään. Mutta elämä on lyhyt, eikä minulla ole nyt aikaa käyttää enää homomiehiin ainakaan romanttisessa mielessä, koska jos he sanovat, että rakastavat minua seksuaalisessa mielessä, he valehtelevat.
Eräs englantilainen homomies piti ihan hirveän puheen mulle tästä aiheesta ollessamme Kanarian saarilla 3 viikkoa viime vuonna tämän ihastukseni kanssa. Olimme Jumbo ostoskeskuksessa, ja hän melkein huusi minulle (hyvintahtoisesti tosin), että olen niin kaunis nainen, että ansaitsen kaiken mitä elämä ikinä voi minulle tarjota. Enkä voi tyytyä siihen, että nukun jonkun kundin kanssa vaatteet päällä loppuelämäni. Oli "sielujen kemia" sitten ihan mitä tahansa. Olen todella pahoillani, koska minulla on ihan hirveä ikävä häntä.
Kapiaan myös erästä toista miestä, joka on hetero. Hän ei ole exäni, eikä kukaan, josta tietäisitte mitään. Hän on todellinen herrasmies, jolla on myös ihan mieletön karisma.
Pidän ihmisistä joilla on karismaa. Mutta pääasia on se, että miehellä on hyvä ja aito sydän.
Maailma on täynnä miljoonia ihmisiä, joten ihan turha vedota siihen, että olisin pilannut elämäni kahden ensimmäisen suhteeni aikana, joista eka voittaa kaiken ja tulee aina voittamaan, vaikka tapaisin itse Dubain kuninkaan.
En osaa sanoa oikein enää mitään, sanat loppuvat. P.Diddyn biisiä "I´ll be missing you" tulen esittämään paljon keikoillani siskoni muistoksi, positiivisessa hengessä.
Tarvitsen terapiaa jotta pääsen tästä jaloilleni, mutta parasta terapiaa minulle on rakastava mies.
Johanna Tukiainen
Vauhti kiihtyy, kaasut imetään sieraimiin - ja sitten: Game Over.
Onneksi on Testamentti tehty.
Mene todellakin psykiatrille ei terapia riitä.Miten sinun minäkuva on noin pahasti kieroutunut ja olet kuitenkin aikuinen ihminen?Menetkö kouluihin neuvomaan että ota helium henkoset?Ei mikään koulu halua sinunkaltaista luennoitsijaa korkeintaan varoittavana esimerkkinä voisit käydä nuorille että tulos on tämä kun pillerit ja viinat sekasi?
Tuksuhan vois ottaa ohjelmistoonsa, tangon satumaa. Aavan meren tuolla puolen.............Tuskin sitä tonne ulkomaalaisiin enään kutsutaan. Biisin
voisit omistaa vaikka ihan ittelles, jos se on luvallista( teosto) ?...
Mainio idea!! Olisko Tuksulla pokkaa:
https://www.youtube.com/watch?v=d_BEgitZPag
Mallia Maija Vilkkumaasta, Satumaa pinkiltä lavalta!
https://www.youtube.com/watch?v=K6N3dJq3DW4
Tuksu Facessa 4.5 ip:
”Kiitos miespuolinen ystäväni (hetero) joka tulit pelastamaan henkeni!!!!
Mun hengen saan nykyisin nähtävästi pelastaa milloin mistäkin.
Siis ei olemassa suurempaa menetystä kuin oman lapsensa menetys ja rakastan sua äiti!!!! Mutta oman äitinikin mukaan Julia rakasti jopa mua enemmän kuin omia vanhempiaan, ihan kuin multa olisi revitty osa sielusta ja sydämestä irti!!!!!!!
Nyt Itäkeskuksen psykiatriselle, toivottavasti voivat edes jotenkin auttaa.
Kannan käsilaukussani kokoajan mukana junassa varusmiehiltä saamaani Uutta Testamenttia ja psalmeja, ne lohduttaa. Ja tiedän, että tää kuulostaa ehkä vähän oudolta tässä yhteydessä, mutta hyvä seksi auttaa ahdistukseen, plus toisen ihmisen läheisyys.”
Originaali:
https://www.youtube.com/watch?v=8C31lO7_Naw
Silloin oli hyvä. Sanat yhä hyvät.
Kuva Club Simon keikalta 3.8.2012.
Pravuurissa alimmaisena on heteropelastaja Marko Luhtala:
http://aijaa.com/0007510670112
Vastaan nyt itselleni, tai kysyn? löytäsköhän, joku jostain kun sen aikanani kuuntelin.
Unto Mononen sen oli tehnyt, olisko ollut Ola joka sen ensin levytti?
Hyvin nää nykyisetkin sen tulkitsee mennen tullen, siis tän biisin.
Kaipailen tota Rauli Somerjoen tulkintaa Satumaasta, olen sen kyl
lä kuullut, oisko sitä koskaan
taltioitu. En taida sitä biisiä suositella, tolle ylikoulutetulle. Musiikista näköjään ei ymmärrä mitään, laulamisesta, tanssimisesta, yleisölle antamisesta nautinnosta, ei mitään. Hänen kohdallaan kaikki liittyy vain, maiamiin ja sexyyn, mummon mökki
paras kotomaassa, en kyllä olekaan uskovainen.
Tarkoititkohan tätä, joka on "tuoreutettu:"
https://www.youtube.com/watch?v=Wqkt-MQBoO0
Joo kiitos aina rakastanut rautalankaa, kyllä sieltä satumaan tunnistaa. Mutta Rauli laulo se itse, se oli mulla / ihan sen alkuperäisillä kaseteilla, tais käydä Untolla opissa? Eikös noi nuoret niin tee? vaikka sit musiikki maku muualle suuntautuu?.
Edelleenkin kaipailen, nyt jostain syystä. Raulin tulkintaa, etsivä löytää?
Itsekkin joskus vedeltiin Juicen piisiä viidestoista yö( valssina?).Samba
karnevaaleilla naapurimaan puolella, tosin siällä pidettin hauskaa.
Tää nyt tähän meidän lahjattomaan sarnaajan ei liity mitenkään.............
.
UP UP
Jatketaan etsintöjä, ehkä se putkahtaa nettiin piakkoin.
Olisi niin ihana järjestää näätien "luokkakokous", missä pääpuhujana tus.su. Illan lopuksi sitten show tanssia. Ja järjestettäisiin jossain tus.sulle tutussa ympäristössä esim. Konalan keidas tmv. Haaveet, kaikki turhat haaveet,....
Tässä on pointtia... kokoontumistilaksi sopisi noin 1000 neliömetrin teollisuushalli, jonka keskellä esiintymislava kuin nyrkkeilykehä ikään. Soitetaan Tuksun lempimusiikkia illasta aamuun Youtubesta.
Huojuvat kehiin!
Kilpailu parhaasta Dolls-pravuurista yleisön kesken!
Pelkkä sylitanssi voisi olla kilpailun teema.
Taikanauhan huispauttelusta saisi hyvän kisan.
Tuksulle nyt keikkoja ASAP!!1!!! (FB 5.5.14):
”Tässä minä rakkaan Julian mopsin Bonzon kanssa! Ihanaa kun jokaisella koiralla on oma luonteensa! Mun Bella mopsilla on erilainen luonne kuin Bonzolla! Keikkatarjoukset nyt ASAP: johanna¤dollsdancers:fi, Johanna Tukiainen keikat eivät jätä ketään kylmäksi!”
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/994509_540779362647667_1430121519_n.jpg
Minun enkelini, hän tiesi jo etukäteen kuolevansa, sain vasta nyt luettavakseni Julian kirjoittamia kortteja minulle
Käyttäjältä Johanna Tukiainen
05.05.2014 19:10
Löysin kaikkien miljoonien tavaroideni joukosta vanhan vieraskirjani jota olen pitänyt nuoruudestani lähtien kun tykkäsin aina järjestää erilaisia kutsuja ja juhlia. Vieraskirjan sisältä putosi yhtäkkiä kaikenlaisia kortteja ja irtonaisia valokuvia. Kyyneleet alkoivat valua poskiani pitkin kun sieltä tuli joku Julian kirjoittama kortti vastaan, jota en muista ollenkaan. Kortissa lukee suurinpiirtein näin: "Minun rakas siskoni, minun paras ystäväni. Yli kaiken minä rakastan sinua, kuolemaani asti. Muista se, että olet aina ollut ja tulet aina olemaan minulle rakkain ihminen koko tässä maailmassa. Älä mistään huolehdi, me muutamme ulkomaille ja saamme elää unelmaelämää!
Hän oli toisaalta todella innoissaan, koska olimme päättäneet muuttaa Hawaijille ja aloittaa siellä kokonaan uuden elämän. Minä vannoin hänelle, että me lähdemme sinne heti vuodenvaihteessa. Soitin hätänumeroon sen takia, ettei hän ollut nukkunut 4 vuorokauteen.
Hätänumerosta sanottiin minulle näin: "Tämä ei ole mitenkään vakava asia, juokaa vaikka teetä ja rauhoittukaa mutta apua emme lähetä." Minä suutuin ja aloin huutamaan hätäavun naiselle puhelimessa. Hän sulki puhelimen suoraan korvaani.
Otin yhteyttä erääseen silloiseen sairaanhoitatuttavaani joka tuli ambulanssilla hakemaan Julian sairaalan päivystykseen. Tein ihan kamalan virheen josta itseäni syytän. Minun olisi pitänyt lähteä Julian mukaan!!!!! Olin kuitenkin erään nuoren kundin luona, johon olin todella ihastunut ja jonka olin tuntenut noin 2 vuotta ja Julia oli ollut sairaalassa kymmeniä kertoja aiemmin. Tottakai luotin ambulanssiin jne.
Julialla ei ollut kännykkää koska hän hajoitti sen eräällä keikalla suuttuessaan eräälle perheemme jäsenelle. En saanut häntä kiinni mutta olin varma, että sairaala ottaa hänet sisään hoitoon. Sain kuulla vasta myöhemmin, että Julia oli viety vain päivystykseen jossa oli kovat jonot ja hän ei ollut jaksanut odottaa. Hän vain puhui minulle kokoajan siitä (ennen lähtöään) että kuinka häntä väsyttää ihan kauheasti.
Julian kuolinsyy on nyt todettu vihdoinkin. Se ei yllättäen kyllä ollutkaan diabeettinen kooma. Se ei myöskään ole itsemurha, eikä se ole alkoholin aiheuttama joku delirium tms.
Se tosin liittyy vakavaan fyysiseen sairauteen, mutta sitä en tule koskaan kertomaan. Sen voin sanoa että Julialla oli todettu jo aiemmin mm. kilpirauhasen vajaatoiminta, hän joutui yhden kerran sairaalaan munuaisaltaan tulehduksen takia (jonka olen itse myös yhden kerran saanut) mutta kaikkein pahin oli diabetes nro 1. Vaikka hän oli esim. Tukholmassa ollessaan kuukausikausia juomatta, sokeriarvot olivat silti kokajan yli 30. Vaikka hän piikitti insuliinia itseensä kokoajan, ketoosiarvot ja sokeriarvot olivat kuitenkin kokoajan sekaisin.
Minua ei saa syyttää Julian kuolemasta, se on julminta mitä minulle voi tehdä!!!!!
Ettekö ole kuulleet ihmisistä, jotka elävät koko elämänsä huipputerveellisesti, eivät juo, eivät polta, eivät edes ota aurinkoa melanooman pelossa???? Ja SILTI he sairastuvat esim. syöpään ja saattavat kuolla muutamassa kuukaudessa. Elämä on täysin arvoituksellista eikä sitä voi täysin ainakaan suunnitella, eikä se ole mustavalkoista. Julian kanssa me aina pohdiskelimme tosi vakavia filosofisia kysymyksiä ja kaikkea tosi syvällistä ja vakavaa.
Julia pohdiskeli tällaista vaihtoehtoa, että Jumala on vain luonut tietynlaisen suuren palapelin.
Ihmiset ovat pelinappuloita laudalla ja Jumala katselee, miten kukin selviää mistäkin.
Kamalaa mitä tekstiä, kohta alan itsekin pelkäämään näitä omia juttujani. Mutta luulen, että Julia sai erilaisia vaihtoehtoja ja ideoita mieleensä siitä, että tykkäsi katsoa mm. sci-fi leffoja jne.
Olen itsekin sanonut vihapäissäni, että Jumala on sadisti.
Mutta, haluan nyt painottaa yhtä asiaa!!!!!! Minä kunnioitan Jumalaa ja minulla on Jumalan pelko.
Hänellä on niin suuri valta ja voima, ettei kukaan meistä voi sitä ymmärtää ja uskon siihen, että jokaisella asialla elämässä on joku tarkoituksensa. Tiedän, ettei Julia olisi kestänyt sitä jos olisi esim. sokeutunut tai joutunut pyörätuoliin diabeteksen takia. Minusta hänen kuolemansa oli armollinen.
Johanna Tukiainen
Siskokset Johanna ja Julia Tukiainen Koh Larn saarilla Thaimaassa kalenterikuvauksissa 2009
Käyttäjältä Johanna Tukiainen
05.05.2014 19:00
Tässä yksi ihanista kuvista jonka löysin netistä, teimme Julian kanssa 3 eri kalenteria.
Seiskalle tiedoksi: kaikkiin näihin kuviin on julkaisulupa. Julia sai elää fantastista ja kaunista elämää, osittain kiitos (ainakin ihanasta lapsuudestamme ja nuoruudestamme) omille vanhemmillemme! Vaikka olimme mielestäni suhteellisen erinäköisiä Julian kanssa, meillä oli samanlainen sielu, samanlaiset mielipiteet ja mielenkiinnon kohteet ja Julia oli harvinaisen herkkä ja älykäs nainen. Kirjoitan lisää seuraavassa blogissani, minä en tule saamaan tarpeekseni aiheesta Julia Tukiainen koko loppuelämäni aikana. Minusta hänestä tuli samanlainen kaunis, enkelimäinen ikoni Suomeen kuin Marilyn Monroe on Amerikasta. Jokaisessa maassa on omat ikoninsa ja legendansa. RIP JULIA TUKIAINEN
Ilmankos se oli hiukan hitaalla, jos sillä oli kilpirauhasen vajaatoiminta?
Mikähän salaisuus nyt tuo fyysinen sairaus nyt sitten oli, kun kaiken muun kyllä pystyy kertoon? Ehkä ei pysty totuutta kertoon?
Keikat ja luennot alku teksti ap, ja taas tätä samaa paskaa. On toi uskomaton.
Oon huuli pyöereenä, tällä laillako? meitin kotomaassa keikat hoidetaan.
Älä hyvä ihmisen kuvatus kirjuuta enää mitään, Bliis, äläkä nyt vaan mene
mitään luentoja pitämään, mihinkään. Keikkojahan sulla luojan kiitos,
ei näytä olevankaan.....
Vai ei jätä keikat ketään kylmäksi!? Mitens' Koomalle kävi? Ja muille tulee myötähäpeästä tuskan hiki.
Kooma kylmeni, meillä muilla pukkaa tuskanhikeä.
up up
Kesäkalenteri:
* La 17.5. Yksityiskeikka
* Pe 18. - La 19.7. Keikat Torniossa ja Rovaniemellä.
Huonolta näyttää , eiks sulla kesäkuulle oo mitään keikkaa?. Menetkö? heinäkuussa sukuloimaan, taas ex,ukkos ???... en usko. Mutta ei se
sua varmaan kiinnostakkaan, kun sulla on noin kova, keikkakesä?
Luulen että en tule......................................................................................
Eikös se juhannus ole sellaista aikaa, että suuret starat lentää helikopterilla paikasta toiseen?
Onneksi Seiskalta tulee tonni kuussa käyttörahaa! :)
Tosin Seiska-yhteistyö voi loppua kuin seinään kohtapuoleen...
Eikös sitä pakkkiota jo pienennetty alkuvuodesta?
Jotain säätöä kai tehtiin - ja kohta päätoimittaja Marko Petäjäjärvi sai lähteä...
Kohta voi käydä kalpaten myös Eeva-Helena Jokitaipaleelle, joka otti Petäjäjärven tehtävät hoitaakseen.
Tuksu Facessa 9.5. illalla noin klo 19:45:
”... ja mun keikkakyselyt sekä vaatteideni, kenkien yms. Tiedustelut: johanna¤dollsdancers:fi. Mun luokse voi suoraan tulla kokeilemaan makeita asuja, koruja ja kenkiä,,,,,!!!!! Ja etsin myös uusia esiintyjiä Dolls ryhmääni sekä seuraa etelään!!! Johanna "Jolene" Tukiainen Official Fan Club”
Tuksu iski jokerin pöytään (FB 9.5. noin klo 19:45):
"Pinkkiä shampanjaa jokaiselle tarjolla joka tulee kokeilemaan kaikkea ihanaa mun luokse! :) ja voin lähettää myytävistä tuotteista kuvia sähköpostitse.
Ja sitä heteroseuraa mulle ja vähän äkkiä!"
Kukaan nuori tyttö tai huojuva ei enää lähde Tuksun glamourjoukkueeseen...
Anna-Sofia Erä-Eskon tarina on varoittava esimerkki Dols-urasta.
Keikkakkalenteri yhä vaan:
* La 17.5. Yksityiskeikka
* Pe 18. - La 19.7. Keikat Torniossa ja Rovaniemellä.
Toukokuu on jo puolessa välissä, joten ainoaksi keikaksi näyttäisi jäävän tuo 17.5. -keikka. Sitten on kesä ja hiljaisempaa syksyyn asti. Siinä ehtii loppua glamour maassamme.
Sesikalta tulee 1000 euroa kuussa toimeentulotukea.
Ei tuu enää, seiskalta ?
Vielä tulee, mutta voi katketa tuo tulo kohtapuoleen. Seiska ei halua profiloitua Tuksun kaltaisen taparikollisen kautta. On ollut myös liikaa vaikeuksia sopimusehtojen täyttämisessä.
Tuksulle maksaa palkkiota Seiskan Eeva-Helena Jokitaipale, joka on tässä paljettimekkoisen Tuksun seurassa: http://aijaa.com/ipTECF
Sama mekko mallin päällä:
http://www.boutique-loulou.fi/images/LA07147184301339X61.jpg
Tuksu yrittää vauhdittaa keikka- ja tavaramyyntiä vetoamalla tunnettuihin hyväntekeväisyysjärjestöihin, käyttämällä niitä keppihevosenaan (Dolls Diary 12.5.14):
”JOHANNA TUKIAINEN SHOWKEIKAT MYYNNISSÄ YMPÄRI SUOMEA,
EIVÄT JÄTÄ KETÄÄN KYLMÄKSI! OSA KEIKKOJEN TUOTOSTA MENEE HYVÄNTEKEVÄISYYTEEN, TIEDOT ALLA
Luettelen tässä nyt ensiksi erityyppiset showkeikat joita teen ja tiedustelut ja tilaukset voi tehdä: johanna¤dollsdancers:fi osoitteeseen tai keikkamyyjälleni Nita Seessalolle Poriin..."
Jatkoa 12.5.14:
"1. SHOWVAIHTOEHTO: N.45MIN PITUINEN SETTI, JONKA VOI MYÖS JAKAA KAHTEEN ERI OSAAN.
7 LAULUBIISIÄ, MUKANA MM. HUIPPUSUOSITTU "APINAMIES" JONKA LAULOIMME YHDESSÄ JULIAN KANSSA, SEKÄ "HEI JOHANNA" JA 4 ENGLANNINKIELISTÄ KAPPALETTA, JOISTA SUURIN OSA KERTOO RAKKAUDESTA.
ASUVAIHTOEHTOJA ON LUKUISIA RIIPPUEN KEIKAN TILAAJASTA (MITÄ HÄN TOIVOO), ESIM. LÖYTYY MUSTAA LATEKSIA, RUOSKIA, MUSTIA LÄPINÄKYVIÄ PAITOJA JA TOPPEJA JNE. TYYLIIN BRITNEY SPEARSIN MUSAVIDEOLTA "WORK BITCH." SITTEN LÖYTYY MYÖS KAUNIITA, PITKIÄ ILTAPUKUJA, JOITA KÄYTÄN LÄHINNÄ LAULAESSANI, SEKÄ HYVIN KORKEITA KORKOJA. ROOLIASUJA LÖYTYY MYÖS.
2. SHOWVAIHTOEHTO SAMA KUIN EDELLÄ, MUTTA KEIKAN LOPUSSA (TAI KOKONAAN ERIKSEEN) JÄRJESTÄN EROOTTISEN TIETOKILPAILUN, JOHON OTETAAN YLEISÖN JOUKOSTA MUKAAN IHMISIÄ JA KYSELEN HEILTÄ SEKSIIN LIITTYVIÄ ASIOITA. VOITTAJA SAA KUVANI NIMMARILLA, YHTEISKUVAN, SEKÄ PULLON PINKKIÄ SHAMPANJAA.
3. SHOWVAIHTOEHTO SAMA KUIN ENSIMMÄINEN, MUTTA PALJASTA PINTAA EI VARSINAISESTI NÄYTETÄ, JA TIETOKILPAILU LIITTYY MEDIAAN JA MINUN ELÄMÄÄNI.
VOIN TEHDÄ MYÖS KEIKKOJA JOTKA LIITTYVÄT JOHONKIN TEEMAAN, KUTEN ESIM. DISNEY KEIKKOJA, JOLLOIN ESIINNYN LAVALLA ARIEL MERENNEITONA (PYRSTÖINEEN KAIKKINEEN) JA MUKAANI TULEE ESIM. LUMIKKI JA PRINSESSA RUUSUNEN."
Jatkoa:
"JAAN KEIKOILLANI NIMMAREITANI JA KANSSANI VOI OTTAA YHTEISKUVIA.
LAITAN OSAN KEIKKOJENI TUOTOSTA SEURAAVIIN HYVÄNTEKEVÄISYYSKOHTEISIIN:
SYÖPÄSAIRAILLE LAPSILLE, DIABETEKSEN TUTKIMISEEN JA HOITOON (YKSI SUOMEN TAVALLISIMMISTA SAIRAUKSISTA, MUTTA VARSINKIN MUODOSSA NRO 1 VOI OLLA TAPPAVA), SEKÄ VEIKKO HURSTIN POJAN TYÖHÖN, JOKA AUTTAA MM. KODITTOMIA SUOMALAISIA, YKSINÄISIÄ VANHUKSIA JNE.
KAIKKI TIETÄVÄT, ETTÄ KOVASSA NÄLÄSSÄ EI OIKEIN PYSTY LUKEMAAN RAAMATTUA KUN EIHÄN SILLOIN VOI KESKITTYÄ JA RAHA ANTAA MAHDOLLISUUKSIA, SITÄ EI VOI KIISTÄÄ.”
Toteutuneet kevätkeikat 2014, keskimäärin 2 kpl per kuukausi:
* Pe 31.1. Il Treno, Helsinki, Mellunmäki, Helsinki
* La 15.2. Music Club Americano, Kankaanpää
* Pe 14.3. Ravintola Pohjanpoika, Helsinki
* Pe 11.4. Pubi.fi, Ranua
* La 12.4. Pubi.fi, Tervola
* Pe 18.4. Club Simo, Lieksa
* Su 20.4. Club Simon Pornobileet
* To 24.4. Ravintola Satumaa, Tallinna
* La 17.5. Yksityiskeikka
Tuksu ilmoitti järjestävänsä Disney-juhlat (FB 13.5.14):
”JOHANNA TUKIAINEN SHOWKEIKKATILAUKSET: JOHANNA¤DOLLSDANCERS:FI, nykyisin keikalla voi olla mukana myös tietokilpailu jossa kysellään erotiikkaan liittyvistä kysymyksistä jne. Räätälöin keikat tilaajan toivomuksien mukaan.
Samoin vaate-kenkä yms. tiedustelut samaan sähköpostiin, minulla on monta kaapillista vaatteita, kenkiä ja koruja joita myyn todella edullisesti nyt pois!
Disney teemalla järjestän juhlat Helsingin keskustassa kesäkuun alussa, ottakaa yhteyttä kaikki jotka pääsette sinne! Ei ketään vieraita, eikä näätiä, ainoastaan ne henkilöt jotka tunnen!
Samalla voitte kokeilla myynnissä olevia tuotteitani! Myyntituloista osa menee siis hyväntekeväisyyteen, ajattelin että syöpäsairaille lapsille, Veikko Hurstin pojan työhön (kodittomille jne.) sekä diabeteksen hoitoon ja tutkimukseen.”
... taloustlanne on muuttumassa epätoivoiseksi... pahalta näyttää tässä...
Rahojen loppuminen on tehnyt Tuksusta nöyremmän vanhempiensa suuntaan.
Tekonöyryyttä se on fyrkan saamiseksi. Hölmerövanhuksia vedätettiin taas. Varmaan sai Tuhnu siipisafkat isältään kalmistoreissullaan. Jollashovi sai vähän aikaa majailla.
Läskibarbie ei saa tavaraansa höylättäväksi edes Hakkaraisen "sahalla". Vai mitä, Teukka?
Tuksu Facessa 15.5.14
”Olen aina ollut täynnä ideioita, ihan lapsuudestani lähtien jolloin minulla oli oma "salakerho" johon kuului 7 kaveriani ja kerhon puheenjohtaja oli "Puppe Pupu" ja oveen piti koputtaa 7 kertaa jotta pääsi sisään! :)
Nyt on TIEDOSTUS KAIKILLE YSTÄVILLENI, SEKÄ TUTTAVILLENI JA FANEILLENI: TERVETULOA LA 7.6.2014 DISNEY TEEMAN JUHLIINI HELSINGIN KESKUSTAAN, JOSSA KIINTIÖNÄ ON 50 KUTSUVIERASTA!
JOKAISEN VIERAAN PITÄISI PUKEUTUA JOHONKIN DISNEY HAHMOON JA KOKO JUHLIEN TUOTTO MENEE HYVÄNTEKEVÄISYYTEEN!!!!! :)
TÄMÄ OLI YKSI JULIAN TOIVEISTA ENNEN HÄNEN POISMENOAAN. REKVISIITTANA ON PELKKÄ DISNEY JA TARJOILUNA MM. SIIHEN LIITTYVIÄ TEEMAKAKKUJA JNE.
JUHLIEN IDEA: MYYN YLI PUOLET KAIKISTA VAATTEISTANI, KENGISTÄ, KORUISTA SEKÄ KORISTE-ESINEISTÄ POIS JA TUOTTO MENEE KOKONAAN HYVÄNTEKEVÄISYYTEEN!
ELI JUHLISSA PÄÄSEE SAMALLA KOKEILEMAAN MYYNNISSÄ OLEVIA TUOTTEITANI, KUTEN ESIM. MORSIUSPUKUANI (KOKO M.) VAATTEIDEN KOOT VAIHTELEVAT S JA M VÄLILLÄ, SEKÄ OSA ON ONE SIZE. KENKIEN KOOT OVAT 36-38. PALJON TÄYSIN KÄYTTÄMÄTTÖMIÄ VAATTEITA, SEKÄ FANEILLE TIETYSTI MYÖS MYYNNISSÄ MINUN TUOTTEITANI JA OSA ON JULIAN (JOSTA SUURIMMAN OSAN SÄÄSTÄN TOSIN ITSELLENI.)”
Joo, ei saa.
Tuksulla ovat langenneet maksuun mm. asianajajalasku, mopsin pelastuslasku (Viikki), leopardimekko (Vappu-ostos), jne. Tallinnan keikalta huhtikuun lopussa ei tullut rahaa.
Meikkilaukun pohjalla on vain pari kolikkoa...
Onneksi Tuksu huomasi että jotakin puuttuu kavalgadista. Nyt myydään: Keikat, lumput ja luennot.
Pakko keksiä jotakin, kun kaikki on menneyt eikä ole mitään koulutusta.
Lähtöruutuun, vuoteen 1997.
Toivottavasti Tuksu tekee nyt viisaampia päätöksiä kuin viimeisen 15 vuoden aikana.
Johanna Tukiaisen Dolls Diary 16.5.14:
”ILMOITTAUTUKAA DISNEY TEEMAN JUHLIIN,
JOTKA JÄRJESTÄN LA 7.6.2014 HELSINGIN KESKUSTASSA! :)
Valitsin numeron 7 koska se on Suomen luetuimman viihdelehden Seiskan numero, plus että se on onnenluku.
Juhlien vieraiden kiintiömäärä on noin 50-60 henkeä, ja sinne saa tulla ainoastaan tuntemani ystäväni, tuttavani sekä esim. työasiohini liittyvät henkilöt. Ehdoton porttikielto on mm. näädille, Johanna Tukiainen vihaajille ja stalkkaajille, ns. lokeille, ja salakuvaajille.
Tämä koko juttu oli yksi edesmenneen sisareni Julian toiveista, hän puhui jatkuvasti viimeisen kuukauden ajan Disney bileistä, joihin ehdotin että hän pukeutuisi Tuhkimoksi, koska heillä oli mielestäni samanlaiset kauniit kasvonpiirteet ja Julialle sai todella upean samanlaisen kampauksen vaaleisiin hiuksiinsa. Mutta Julia oli jo päättänyt, että hän aikoo olla Disney elokuvan vedenneito Ariel jotta olisi päässyt käyttämään peruukkia ja olla erinäköinen.
Juhlat ovat siis la 7.6.2014 Helsingin keskustassa ja tarkemmat tiedustelut niistä voi lähettää emailiini: johanna¤dollsdancers:fi.
Kutsuvieraiden pitäisi pukeutua johonkin Disney hahmoon ja paras puku palkitaan paikanpäällä, luvassa on myös Live ohjelmaa (Johanna Tukiaisen järkkäämät bileet eivät ole koskaan jättäneet ketään kylmäksi, vai ovatko........?)."
Tussutin, miksi meitä näätiviä lokkeja ei päästetä tai kutsuta?
Miedän kauttahan sinä saat eniten julkisuutta, rahaa et niinkään. Mutta ethän sinä rahaa saa muutenkaan kuin sossusta.
Pidä siis ennemmin lokkimaiset näätä bileet.
Tuksun Facessa 15.5. illalla:
"Juhliin on porttikielto ns. näädillä, stalkkereilla, sekä kaikilla minulle tuntemattomilla ihmisillä. Kutsun vain tietyt ihmiset, ihan muutaman sellaisen tosin, jota en ole aiemmin luonnossa tavannut, mutta tiedän heidän olevan hyviä tyyppejä! :)"
Vielä pieni noteeraus:
”Ja sellaista vielä, että VAHVISTAKAA jos pääsette tai ette, koska järkkään juomat ja ruuat sitten sen mukaan juhliin!”
Jokainen kuvataan nettiin online:
”Mukana myös julkisuuden henkilöitä mutta jos mediaa pelkää, niin juhliin voi laittaa vaikka kasvonaamarin! :)”
* La 17.5. Yksityiskeikka, jonka päätteeksi rähinöintiä ja putkareissu.
Hymy-näätien palstalla nimim. Muumi (kiitokset!) raportoi:
"Tuksu oli eilen (17.5.) päätynyt yksityisbileistä putkaan, oli tapansa mukaan alkanut riehumaan. Oli vaatinu palkkaansa tilaajalta käteisenä, mutta tilaaja ei suostunut maksaa "pimeänä." Poliiseille oli heilutellut tissejä."