Mitä riippakoristeomenapuun ja angervon seuraksi

Tyhjä pää

Kukkapenkin koko on noin 2x2m.. Takareunassa on keskellä riippaomenapuu ja sen ympärillä kolme pikkukeijuangervopensasta. Pensaat ovat n. 50 cm korkeita. Nyt niiden eteen jää tilaa muille kasveille, mutta mitä siihen laittaisin. Siinä oli purppurakeijunkukkaa ja muuta keijunkukkaa, mutta ei ne olleet siinä hyvän näköisiä. Haluan siihen perennoita, jotka ovat matalampia kuin pensaat. Haluaisin
teiltä viherpeukaloilta vinkkejä siihen. Paikka on aurinkoinen. Kiitos!

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • garlic*

      Tuivio ja hopeahärkki tulivat ekana mieleen. Matalia sipulikasveja voisi kokeilla myös, esimerkiksi krookukset, idänsinililjat tai helmililjat ovat matalia. Sipuleiden istutusaika on syksyllä.

    • Puutarhurmuri

      Suosittelen jotain kuunliljalajiketta. Niitä on monen eri kokoisia. Kaikilla on vaalean lilan sävyinen kukinto. Kuunliljat nousevat vasta myöhään keväällä, joten väleihin kannattaa laittaa pikkusipulikukkia esim krookuksia ja lumikelloja, jotka kukkivat jo aikaisin keväällä. Kuunlilja on yleensä helppohoitoinen ja kestävä perenna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      397
      8553
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      170
      2891
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1232
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      928
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      893
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      822
    Aihe