Nuori muuttunut täysin holtittomaksi - Myöhästynyt teini-ikä

Kolmekaksi

Onko kokemusta nuoren myöhästyneestä teini-iästä?

Kyseessä nyt 19-vuotias tyttö joka mielestäni kävi läpi normaalin teini-iän uhmailuineen ja raivareineen. Ikävuodet 16-18 seurusteli eikä vakiintuneen poikaystävän takia ryyppäillyt ja hillunut kaupungilla vaan eli rauhallisesti.

Ero poikaystävästä tuli puolisen vuotta sitten ja sen jälkeen onkin menty huimaa alamäkeä. Fiksu tyttö on aivan kuin saanut persoonallisuussiirteen.

Tuntuu että hakeutumalla hakeutuu vaarallisiin tilanteisiin.

Ajoi esim. öistä kaverirallia perheautollamme niin etta auto meni täysin romutuskuntoon ja hyvä ettei tytöltä lähtenyt henki.

Jupakasta ei oppinut mitään vaan viikkoa myöhemmin istuskeli autossa jonka kuskina kaahaili 15-vuotias kaveri. Ja nimenomaan kaahaili. Ajavat öisiä maaseututeitä tuhatta ja sataa ja aivan kuin aivonsa eivät käsittäisi sitä että tielle voi milloin tahansa hypätä jokin eläin tai vaikka ihminenkin.

Alkoholia käsittääkseni kuluu suuria määriä (toistaiseksi eivät ole humalassa ajaneet) ja en voi olla ajattelematta että milloin on teinillä seuraavaksi vauva mahassa ja taudit päällä.

Tuntuu järkyttävältä että ennen rauhallinen ja fiksu ihminen on noin muuttunut täysin piittaamattomaksi muiden terveydestä ja omastaan. Ja vielä lähes parikymppisenä! Sen ikäisellä ihmisellä pitäisi jo olla järkeä ja käsitystä eikä teinin kehittymättömien aivojen voittamattomuuskuvitelmia. Pelottaa ja huolestuttaa!

MItä haluaisin nyt tietää on se että onko kokemuksia vastaavasta? Tämä on selvästi joku vaihe mutta miten kauan se voi kestää?

6

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karhu olut

      Karhu olut

    • Kolmen tytön äiti

      Miten tytön opiskelut sujuu?

    • mek

      Täysi-ikäinen saa tehd äniinkuin hivittaa kun ei lakia riko ja tuo kuluu ihan normaalisti tuohon ikään.

    • 85754

      Ei tuo mikään myöhästynyt teini-ikä ole. Sillä on henkisesti paha olo. Ihan eri asia.

    • toimi nyt

      Selvitä, missä nuoret kaahailevat ja soita paikalle poliisi. Virkavallan väliintulo voi menohaluja hillitä, viimeistään jonkun hengenlähtö sen tekee. Tiedän mistä puhun, omalla kohdalla itsekkyys, itsetuhoinen ja toiset vaarantava elämä loppui siihen, kun kaksi ystävää kuolivat "onnettomuudessa".. Nyt äitinä, olen miettinyt monet kerrat, mitä teen, jos lapseni alkaa elämään samalla tavalla, itselleni kävi onni ja sain pitää henkeni, se kuollut voi olla sinun lapsesi.

    • Anonyymi

      Miksi hänellä olisi vauva mahassa...? Vihjailetko jotakin kaksimielistä? hahahhhaaah. tosi lol lol.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5256
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4961
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3444
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2986
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2322
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1757
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1325
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1309
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1020
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      110
      971
    Aihe